Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Fuksja – kolor, który dodaje energii i ożywia wnętrze

Dodany dnia2023-03-28

Fuksja – kolor, który dodaje energii i ożywia wnętrze

Fuksja to kolor dynamiczny, żywy, a na pewno niebanalny. Jego pochodzenie jest związane z królewskimi europejskimi dworami. Również światowa moda, a nie tylko aranżacja wnętrz, śmiało po niego sięga. Aktualne trendy przywróciły do łask tę ciekawą barwę. Jakie dodatki warto mieć w swoim wnętrzu właśnie w odcieniu fuksji?

Barwa ta została zaczerpnięta wprost z natury – kwiatu o tej samej nazwie. Większą popularność zyskała na początku lat 2000 i od tego czasu regularnie pojawia się we wnętrzach. Wystarczy odrobina tej barwy w pomieszczeniu, aby mocno odświeżyć jego wygląd. Tonacja ta mocno komponuje się z innymi odcieniami, w tym bielą i kremem, ale też z limonką czy z granatem. Kolor purpurowy zbliżony do fuksji był od wieku stosowany na dworach królewskich oraz pałacach biskupich. Kojarzył się z władzą i elegancją, stąd też przedostał się z biegiem lat do zwykłych domów.

Fuksja w salonie

Fuksja – co to za kolor i skąd pochodzi

Fuksja powstał w wyniku połączenia koloru czerwonego i niebieskiego w równych proporcjach. Cechuje go duża żywiołowość, energetyczność i intensywność. Stanowi świetny akcent dekoracyjny w wielu pomieszczeniach. Znakomicie nadaje się do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego.

W jakich stylach wnętrz dobrze prezentuje się fuksja

Fuksja, choć jest kolorem trudnym i nieoczywistym, może mieć wyjątkowo dobroczynne działanie dla wnętrza. W przypadku zachowawczego i stonowanego stylu skandynawskiego dodane z wyczuciem akcenty w kolorze magenty ożywią całość, dodając jej ciekawego twistu. Jeśli chodzi o aranżacje z nutą boho, dekoracje w kolorze fuksji mogą pojawić się jako elementy pledów koców czy poduszek. W przypadku stylu nowoczesnego magentę można połączyć z bielą czy czernią. W przypadku stylu orientalnego fuksji można użyć na większej płaszczyźnie, na przykład pomalować na ten kolor jedną ze ścian pomieszczenia. W zestawieniu z turkusem i ciemnym brązem będzie prezentować się wyjątkowo egzotycznie. W przypadku wnętrz urządzonych w stylu glamour, w których dominuje blichtr i blask, odcienie fuksji i pudrowego różu mogą występować na tapicerce meblowej. Podkreślone dekoracyjnymi pikowaniami fantastycznie ożywią wnętrze, dodając mu odrobiny elegancji i wyrafinowania. Fuksja będącą pochodną stylowej purpury może z powodzeniem rozgościć się także w pałacowych wnętrzach.

Jakie kolory łączyć z fuksją, aby uzyskać interesujący efekt

Kolor fuksjowy może stać się podstawą aranżacji w kobiecym, romantycznym stylu. Świetnie będzie prezentować się zestawiony z akcentami utrzymanymi w jasnych tonacjach drewna oraz z bielą. Odcień ten może stanowić bazę dla wnętrza w stylu orientalnym. Będzie prezentować się interesująco w połączeniu z ciemnymi meblami wykonanymi z litego drewna egzotycznego.

Fuksja w salonie – inspiracje i pomysły na aranżację

W przeciwieństwie do pastelowego różu fuksja jest bardziej szlachetna i dystyngowana, a także mniej słodki. Dlatego też z jego pomocą można tworzyć mniej oczywiste aranżacje. W przypadku nowoczesnych wnętrz dobrym zestawieniem jest fuksja i jasna szarość, które razem tworzą udany duet. Szarość tonuje energetyczną fuksję, ta zaś nadaje aranżacji większej wyrazistości i polotu. Ponadto fuksja zaskakująco dobrze wygląda z różnymi tonacjami koloru różowego – z pastelowymi, rozbielonymi odcieniami czy przyciemnioną i przybrudzoną wersją.

Czy fuksja pasuje do każdego wnętrza?

Jeśli chodzi o ściany, fuksja nie będzie dobrym pomysłem w małych kawalerkach. Zbyt mocno zdominuje przestrzeń i wizualnie ją przytłoczy. Natomiast w większych domach i mieszkaniach kontrasty osiągnięte przy użyciu fuksji i bieli czy fuksji i granatu będę prezentować się zjawiskowo.

Fuksja w sypialni – jak wprowadzić kolor do aranżacji

Warto pamiętać, że fuksja nie jest barwą szczególnie prostą do stosowania w wystroju wnętrz. Osoby, które nie mają wprawy w tej dziedzinie, z łatwością mogą na niej polec. Zastosowana w nadmiarze na zbyt dużej płaszczyźnie może przytłoczyć wnętrze. Ci, którzy doskonale odnajdują się w mieszkaniach i domach nasyconych intensywnymi kolorami, na pewno docenią świeże, a zarazem egzotyczne połączenia na przykład fuksję i cytrynową żółć. Obie te barwy świetnie ze sobą współgrają, tworząc orzeźwiającą i intrygującą całość. Równie ciekawie prezentuje się fuksja w zestawieniu z soczystą zielenią. Przywodzi na myśl tropikalną dżunglę, w której gdzieniegdzie pojawiają się fantazyjne kwiaty w intensywnych wybarwieniach. Równie ciekawe połączenie tworzy magenta z różnymi tonacjami koloru niebieskiego – nie tylko z kobaltem, ale też granatem czy turkusem.

Fuksja w kuchni – oryginalne rozwiązania i dodatki

Fuksja to nie tylko barwa ścian, mebli tapicerowanych czy dodatków. To także popularna roślina o wspaniałych, wiszących kwiatostanach. Jej dekoracyjny charakter sprawia, że fantastycznie zaprezentuje się, zawieszona w kuchni. Poza tym dobrym pomysłem będzie umiejscowienie fuksji na balkonie.

Menu

Konto