Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jaki kubek do nauki picia — wybieramy pierwszy kubek dla niemowlaka i dziecka

Dodany dnia2024-05-07

Posiadanie dziecka to obserwowanie i przechodzenie razem z nim przez każdy etap rozwoju człowieka od samego początku. Każda nasza decyzja może mieć znaczenie w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby nawet w tak prostych decyzjach jak wybór odpowiedniego fotelika, łóżeczka czy kubka, dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę. Poradzimy jaki kubek do nauki picia wybrać i jaki kubek dla dzieci jest nieodpowiedni.

kubek do nauki picia

Kubek do nauki picia – pierwszy krok ku samodzielności?

Rodzice upływ czasu widzą szczególnie po dzieciach i po tym jak szybko dorastają. Wszystkie pierwsze razy naszej pociechy są bardzo ważnym wydarzeniem. Tak samo jest, gdy dziecko może mieć już rozszerzoną dietę i oprócz butelki, podajemy warzywa, owoce czy mięso. Jednym z łatwiej przyswajalnych posiłków będą wszelkiego rodzaju przeciery, ale również soki. Aby nasz młody człowiek mógł samodzielnie (jedynie pod drobną kontrolą rodziców) delektować się pysznymi, płynnymi witaminami, musi mieć odpowiedni kubek do nauki picia. Kubki dla dzieci dzielą się na kubki treningowe i otwarte. Kubek dla niemowlaka kojarzy się właśnie z tym pierwszym, który często nazywamy jako kubek z dziubkiem. I to jest właśnie kubek treningowy (lub potocznie nazywany też kubek niekapek — z oczywistych powodów). Kubek otwarty, to kubek, który nie posiada słomki, dziubka czy ustnika, ale dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi pozwala na odpowiednią naukę picia.

Kiedy zacząć naukę picia z kubka? Wskazówki dla rodziców

Aby w odpowiednim momencie zacząć oswajać dziecko z piciem z kubka, należy znać kilka ważnych podstaw i przesłanek do wprowadzenia tego nowego elementu w życiu malucha. Zaleca się, aby dziecko swój pierwszy kubek dostało, gdy stabilnie będzie umieć siedzieć. Kubek powinien pojawić się najlepiej w momencie rozszerzania diety. Zawsze rodzic powinien być obecny i czujny, przy samodzielnym użytkowaniu kubeczka. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego najpierw niezbędna jest butelka do picia dla dzieci, a dopiero następnie pierwszy kubek dla niemowlaka.

Nauka picia z kubka zaczyna się od pomocy rodziców. Aby nasza pociecha wiedziała, jak zacząć swoją przygodę z samodzielnym piciem, musi zostać odpowiednio przygotowana. Rodzic powinien najpierw powoli dozować napój łyżeczką przy nachylonym kubeczku lub poprzez ustnik w przypadku kubków treningowych. Dopiero gdy zauważymy, iż dziecko powoli samo zaczyna kontrolować wielkość łyków i pewnie trzyma naczynie, możemy delikatnie się wycofać.

Jak wybrać idealny kubek do nauki picia dla Twojego dziecka?

Wybór odpowiedniego kubka to wyzwanie. Szczególnie gdy w internecie można natknąć się na wiele skrajnych opinii. Na rynku istnieje wiele rozwiązań i jest to kwestia mocno indywidualna. Kubki dla dzieci, różnią się od tych dla niemowlaków. Niemowlęta, poprzez wybór odpowiedniego kubka uczą się pić płynnie, ćwiczą mięśnie twarzowe jak i język, a nawet poprawiają swoją koordynację ruchową.

Jako pierwszy kubek, lekarze i logopedzi często zalecają kubek otwarty. Jednak samodzielne picie z takiego kubka może nastąpić nawet ok. 2 roku życia. Ten kubek wybierany jest ze względu na prawidłową naukę połykania, jak i pozycję języka. Nie szkodzi też zgryzowi czy wychodzącym pierwszym zębom.

Drugą często spotykaną propozycją są kubki treningowe, tzw. niekapki. Taki kubeczek dla niemowląt ma wiele zalet, jedną z nich jest zabezpieczenie przed rozlaniem czy dozowane porcji przez niewielkie dziurki w ustniku. Taki kubek do picia zazwyczaj posiada uszy do łatwego trzymania przez dziecko. Kubki treningowe, chociaż bardzo popularne i łatwo dostępne, nie są polecane przez pediatrów. Powodem jest często niepoprawne użytkowanie i spowolnienie nauki prawidłowego “dorosłego” połykania. Jeżeli jednak chcemy powoli zacząć wdrażać naukę, wybór kubka treningowego może być idealnym rozwiązaniem. Ważne jednak, aby ten kubeczek dla niemowlaka, nie był użytkowany zbyt długo.

Kiedy wprowadzić kubek do nauki picia? Porady dla rodziców

Nie ma konkretnego czasu, w którym należy dziecku podać kubek i odebrać butelkę. Jest to kwestia mocno indywidualna i zależna zarówno od dziecka jak i rodziców. Większość osób sugeruje moment rozszerzenia diety, czyli 6 miesiąc życia dziecka. Jednak wiele maluchów korzysta z kubków dopiero po ukończeniu roku.

Kubek dla dziecka możemy wprowadzić w momencie, gdy poczujemy, iż nasze dziecko potrafi trzymać mocno różne przedmioty. Będziemy mieć pewność, iż poradzi sobie z lekkim plastikowym kubeczkiem.

Kubeczki dla niemowląt często posiadają na etykiecie lub w opisie sugerowany wiek dziecka, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. W początkowych fazach nauki odradzamy kubki termiczne lub termosy zawierające ciepłe napoje.

Jak przejść od butelki do kubka: praktyczne wskazówki dla rodziców

Butelka przez wiele miesięcy wydawała się być niezastąpionym przedmiotem w Twoim życiu? Jednak czas najwyższy na zmiany i zastąpienie jej kubkiem. Najlepszym momentem, jak już zostało wspomniane w poprzednich akapitach, jest 6 miesiąc i rozszerzanie diety. Należy pamiętać, że im dłużej zwlekamy ze zmianą, tym trudniej będzie w przyszłości. Starsze dziecko dużo trudniej przyzwyczaić do zmian, szczególnie gdy przyzwyczają się do butelki od pierwszych chwil swojego życia.

W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będą kubki niekapki lub bidony dla dzieci. Bidony dla dzieci zazwyczaj nie są odpowiednie dla gorących napojów. Innym rozwiązaniem jest kubek ze słomką dla dzieci. Dedykowany jest raczej dla starszych dzieci, ale istnieją wersję dla młodszych pociech. Należy pamiętać, aby słomka była odpowiednio umieszczona w ustach dziecka, czyli między wargami a zębami, nie dotykając języka. Kubek ze słomką dla dorosłych, niewiele różni się od tych przeznaczonych dla dzieci, dlatego warto na sobie wypróbować, czy chcemy, aby nasze dziecko z niego korzystało.

Należy pamiętać, że wybierając kubek i pozwalając dziecku na samodzielne picie, dobrym wyborem są kubki przezroczyste, które będą informować nas o wielkościach połknięć płynu.

Kubki do picia dla dzieci to bardzo szeroki asortyment. W tym przypadku należy podejść indywidualnie, a jeżeli jest taka możliwość, upewnić się u lekarza pediatry lub wśród najbliższych, czy nasz wybór jest dobry. Dla niektórych wydawać się może, że to zwykłe kubki, ale one naprawdę mają znaczenie.

Menu

Konto