Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jakie garnki do indukcji? Oto lista najlepszych garnków do płyty indukcyjnej

Dodany dnia2023-05-23

Jakie garnki do indukcji? Oto lista najlepszych garnków do płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna jest coraz popularniejszym urządzeniem w naszych kuchniach, lecz nie wszystkie naczynia dobrze z nią współgrają. Jakie garnki do indukcji będą najlepsze i dlaczego?

Płyty indukcyjne mają wielu fanów i trudno jest się temu tak właściwie dziwić. Powierzchnia podgrzewania jest skoncentrowana na “palniku”, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne przekazywanie ciepła do naczynia z pomocą pola magnetycznego. Dodatkowo jest to rozwiązanie energooszczędne, a moc takiej płyty jesteśmy w stanie dokładnie regulować. Nic więc dziwnego, że indukcja coraz częściej znajduje się na wyposażeniu kuchni w naszych domach.

Garnki do indukcji

Specyfika tego urządzenia sprawia jednak, że nie wszystkie zestawy garnków, rondle, brytfanny, gęsiarki, woki czy patelnie będą na nim dobrze działać. Dobre garnki na gaz wcale nie muszą właściwie współpracować z płytą indukcyjną. To właśnie dlatego warto jest się zainteresować tym, jakie garnki do indukcji będą odpowiednie, a jakie garnki nie nadają się do indukcji. Dzięki temu kompletując akcesoria i komplety do swojej kuchni, będziesz w stanie zaopatrzyć się w przybory, które będą odpowiednio współpracować z płytą.

Dlaczego ważne jest wybranie właściwych garnków do indukcji

By w ogóle zrozumieć, jakie garnki są najlepsze do indukcji, w pierwszej kolejności musimy zrozumieć zasadę działania tego urządzenia. Co bowiem sprawia, że nie wszystkie komplety garnków sprawdzą się w przypadku takiego urządzenia? Cóż, wszystko rozbija się o specyfikę płyty.

Pod ceramiczną powierzchnią płyty skrywają się miedziane druty, przez które w momencie uruchomienia płyty indukcyjnej przepływa prąd o niskiej częstotliwości. Pozwala on na wytworzenie się pole magnetycznego, który w kontakcie z metalem generuje ruchy wirowe. Te zaś są w stanie generować ciepło, równocześnie nie nagrzewając otoczenia. To właśnie dlatego otoczenie kuchenki indukcyjnej, w tym strefy znajdujące się poza palnikami, nie nagrzewa się w dużym stopniu.

Jak więc nietrudno jest się domyślić, wszystko rozbija się o metal. Garnki na indukcje muszą posiadać metalowy spód, bowiem tylko w taki sposób możliwy będzie jakikolwiek transfer ciepła. Jest to kompletnie inna zasada działania niż w przypadku chociażby czajników na gaz, chociaż oczywiście finalny efekt jest taki sam - naczynie ulega podgrzaniu i możliwe jest gotowanie czy smażenie potraw.

Najlepsze garnki do indukcji to dodatkowo te, które mają właściwości ferromagnetyczne. Prąd nie wnika w ich przypadku tak mocno, dzięki czemu generowany jest większy opór, a to pozwala na wygenerowanie większej ilości ciepła i lepsze jego rozprowadzenie po całym dnie danego naczynia.

Garnki z żeliwa — czy to dobry wybór dla indukcji

Skoro wiemy już, na jakiej zasadzie działa indukcja, możemy zacząć analizować jakie zestawy garnków nadadzą się na takie urządzenia najlepiej. Na pierwszy ogień pójdą garnki żeliwne. Okazuje się bowiem, że tego typu garnki na indukcję są wręcz rewelacyjne! Co więcej, jeżeli zastanawialiście się, jakie garnki są najzdrowsze, te wykonane z żeliwa są bardzo mocnym kandydatem!

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim niezależnie czy mowa o szynkowarze, garnku do gotowania na parze, patelni czy rondlu, wyroby żeliwne są kapitalnym przewodnikiem ciepła. Materiał ten przewodzi na dodatek ciepło dość równomiernie, dzięki czemu nie musimy używać dużej ilości oleju czy innego tłuszczu, a jedzenie nie traci zbyt wielu wartości odżywczych. Garnki żeliwne mogą również pochwalić się świetną wręcz wytrzymałością, a z uwagi na bardzo dobre przewodzenie ciepła mogą być rozważane również jako rozwiązanie dość energooszczędne!

Garnki ze stali nierdzewnej — dlaczego są popularnym wyborem dla indukcji

Mimo, że powyżej bardzo mocno zachwalaliśmy garnki żeliwne, wcale nie oznacza to, że są one jedyną dobrą opcją w przypadku naczyń dobrych na płytę indukcyjną. Często równie dobrym, a tańszym rozwiązaniem, mogą być na przykład garnki ze stali nierdzewnej. Jakie zalety możemy wskazać w ich przypadku?
Stal nierdzewna również dobrze przewodzi ciepło - być może nie aż tak świetnie, jak żeliwo, ale nie jest to gigantyczna różnica. Dodatkowo materiał ten może pochwalić się świetną odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli więc szukacie dla przykładu tańszych garnków z odpinaną rączką, które sprawdzą się w przypadku płyty indukcyjnej, stal nierdzewna jest całkiem dobrym wyjściem.

Garnki ceramiczne i miedziane — czy nadają się do indukcji

Tutaj dochodzimy już do bardziej skomplikowanej części. Nie wszystkie garnki bowiem nadają się do wykorzystywania na indukcji. W przypadku przyborów miedzianych wszystko jest jeszcze okej — jeżeli zdecydujemy się na wybranie właściwego zestawu z pokrywką, wyroby z tego materiału dadzą sobie radę.

Problemem są jednak wszelkiego rodzaju garnki ceramiczne, garnki emaliowane, garnki marmurowe czy garnki szklane. Z racji na wykorzystany do ich stworzenia materiał i charakterystykę działania płyty indukcyjnej nie są one w stanie z nią odpowiednio działać. Takie garnki po prostu na nic się nam nie przydadzą.

Jak rozpoznać garnki, które nadają się do gotowania na płycie indukcyjnej

Wiemy już, jakie typy garnków są świetne na indukcję, a także które nie będą z nią dobrze współpracować. Garnek garnkowi jednak nierówny. Jakie naczynia będą zdecydowanie najlepsze?

Tak naprawdę warto pamiętać o trzech rzeczach. Przede wszystkim — możliwe jak najbardziej płaskie dno, dzięki czemu zwiększymy powierzchnię grzewczą. Po drugie - odpowiednie oznaczenie — jest to spirala wpisana w kwadrat, bardzo łatwa do rozpoznania. Domowym sposobem na sprawdzenie, czy garnek w ogóle zadziała z indukcją, jest przyłożenie do jego spodu magnesu. Jeżeli będzie się trzymać — naczynie powinno nam się przydać.

Podsumowanie — jakie garnki najlepiej sprawdzą się do indukcji

Jakie garnki wybierać w przypadku posiadania płyty indukcyjnej? Przede wszystkim te, których spody mają właściwości magnetyczne — na tym opiera się działanie indukcji. Warto również zadbać o właściwy kształt naczynia. Dzięki temu będziemy pewni, że nasze garnki czy patelnie nie będą nam sprawiać problemów podczas gotowania!

Menu

Konto