Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Jak usunąć wosk z kanapy – porady na skuteczne czyszczenie mebli z wosku

Dodany dnia2023-09-19

Jak usunąć wosk z kanapy – porady na skuteczne czyszczenie mebli z wosku

Jak usunąć wosk z kanapy? Poznaj sposoby, dzięki którym Twoja kanapa odzyska dawny wygląd.

Rozlany wosk możesz usunąć z tapicerki kanapy. Wypróbuj sprawdzone techniki, które opisaliśmy w tym poradniku.

Dlaczego wosk jest trudny do usunięcia? Charakterystyka plam z wosku

Nie bez powodu wiele osób zastanawia się, jak usunąć wosk z kanapy. Plamy z wosku bywają uporczywe i trudne do usunięcia. Dzieje się tak, ponieważ wosk zawiera w swoim składzie parafinę lub stearynę. Są to tłuste substancje stosowane w świecach ze względu na jedną kluczową właściwość – zwiększają długość palenia się świec. Niestety zarówno parafina, jak i stearyna nie rozpuszczają się w wodzie ani etanolu. Z tego też powodu trudno jest usunąć wosk z mebli i pozostałość w postaci tłustej plamy. Przy usuwaniu wosku należy zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Otóż niektóre świecie zapachowe zawierają olejki eteryczne, które mogą odbarwić jasną tapicerkę kanapy, sofy czy fotela.

Usuwanie wosku to kilkuetapowy proces, w którym stosowane są różne techniki. Na całe szczęście są skuteczne i pozwalają pozbyć się zastygniętego wosku i plam. Przyklejony wosk do mebli da się usunąć domowymi sposobami, musisz tylko wiedzieć, czym zmyć wosk oraz jak usunąć plamy z wosku.

Jak usunąć wosk z kanapy?

Pierwsze kroki – co zrobić natychmiast po wylaniu wosku

Zaczniemy od najważniejszej rzeczy. Otóż natychmiast po wylaniu wosku połóż na nim ręcznik papierowy. O ile wosk całkowicie nie zastygł, ręcznik papierowy wchłonie jego płynną część. Zdarza się, że po rozlaniu odruchowo próbujemy zetrzeć jego płynną strukturę szmatką lub ściereczką. Nie popełniaj tego błędu. Robiąc tak, wetrzesz ciepły wosk w tapicerkę i zwiększysz powierzchnię plamy. Nie chcemy, aby tak się stało, dlatego cierpliwie poczekaj, aż papier go wchłonie.

Połóż ręcznik papierowy i poczekaj, aż wosk całkowicie zastygnie. Na tym etapie przed zastosowaniem kolejnej metody, czyli techniki żelazka możesz wykorzystać kostki lodu. Do woreczka strunowego włóż lód, a następnie przyłóż do ręcznika papierowego przykrywającego plamę. Przyspieszy to proces zastygania wosku. Gdy wosk stężeje, wykonaj pozostały proces usuwania wosku, wywabienia plamy i czyszczenia tapicerki. Jeśli pokrowiec kanapy jest ściągany, opisane metody wykonaj na zaplamionym materiale.

Technika żelazka – jak usunąć wosk z pomocą ciepła

Gdy wosk zastygł, spróbuj go delikatnie odczepić lub zeskrobać za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki. W przypadku gładkich tkanin nie powinno być z tym problemów. Ale, jeśli masz teksturowaną tapicerkę lub z włosiem, pozbycie się wosku będzie wymagało użycia dodatkowego sprzętu. Pozostałe na kanapie i trudne do usunięcia części najlepiej rozpuścić. Jak rozpuścić wosk? Na przykład przy użyciu żelazka.

Włącz żelazko, wybierz funkcję pary i ustaw optymalną temperaturę. Następnie do wosku przyłóż materiał chłonący tłuste plamy, może to być bibuła, papierowy ręcznik lub papier śniadaniowy. Weź do ręki żelazko i przeprasuj to miejsce. Prasuj do momentu, aż przestaną pojawiać się tłuste plamy – zmieniaj stronę ręcznika papierowego lub innego zastosowanego materiału, robiąc tak, zaobserwujesz na papierze brak nowych plam.

W opisany sposób łatwo rozpuścisz pozostałości po wosku. Jest to wstępny etap, ponieważ teraz pozostaje do wyczyszczenia tłusta plama po wosku.

Usuwanie wosku z tkanin – jak nie zniszczyć materiału kanapy

Usuwanie wosku z tkanin wymaga dużej ostrożności. Po wylaniu na tapicerkę kanapy czy fotela nie wycieraj gorącego lub ciepłego wosku. W ten sposób rozetrzesz wosk i zwiększysz powierzchnię tłustej plamy. Nie usuwaj plam za pomocą silnych środków czyszczących. Rozpuszczalniki chemiczne w swoim składzie zawierają związki, które mogą zniszczyć materiał. Zanim zastosujesz jakikolwiek środek do czyszczenia tapicerki, wykonaj próbę. W tym celu sprawdź jego działanie na małej i niewidocznej powierzchni kanapy. Zaobserwuj czy środek wchodzi w interakcję z tkaniną. Do zeskrobania wosku z tapicerki najlepiej użyj tępego narzędzia, które dodatkowo możesz owinąć szmatką. Ostre narzędzie mogłoby przeciąć lub uszkodzić tapicerkę. Każdy krok realizuj ze spokojem i opanowaniem. Nie spiesz się, a w razie takiej konieczności powtórz wykonaną czynność.

Jak usunąć wosk z kanapy skórzanej? Specyfika i porady

Skórzane kanapy i fotele wymagają specjalnej pielęgnacji i traktowania. Nie inaczej jest w przypadku rozlanego wosku. Przede wszystkim nie należy zmywać wosku gorącą wodą czy przy użyciu żelazka, ani zdrapywać ostrym narzędziem. W pierwszej kolejności, używając kostek lodu zamkniętych w strunowym woreczku, schładzaj wosk. Następnie rozkrusz i ściągnij całkowicie zastygniętą strukturę wosku, możesz to zrobić za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki. Pozostałą tłustą plamę posyp talkiem, skrobią ziemniaczaną lub startą białą kredą. Pozostaw na kilka godzin, a po upływie czasu zbierz proszek np. strzepując go lub delikatnie odkurzając. Czynność powtórz, aż plama zniknie. Skóra jest delikatnym materiałem, dlatego w żadnym wypadku nie stosuj chemicznych rozpuszczalników, alkoholu ani benzyny. Na koniec potraktuj kanapę czy fotel środkiem do pielęgnacji skóry.

Środki chemiczne do usuwania plam – jakie są najskuteczniejsze

Silnie środki chemiczne są niebezpieczne dla tkanin, dlatego unikaj ich przy czyszczeniu tapicerki. Lepiej sięgnij po domowe środki. Do usunięcia tłustej plamy po wosku zastosuj:

  • płyn do mycia naczyń,
  • ekologiczne mydło galasowe,
  • olejek terpentynowy,
  • spirytus mineralny (biały spirytus, terpentynę mineralną, spirytus naftowy),
  • 3% wodę utlenioną,
  • ocet spirytusowy rozcieńczony z wodą.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka, wykonaj próbę na niewidocznym fragmencie tapicerki. Do usunięcia plamy ze skórzanego obicia kanapy czy fotela użyj talku, skrobi ziemniaczanej lub startej białej kredy. Spirytusu, olejku i wody utlenionej nie stosuj bezpośrednio na tkaninę, a przy użyciu szmatki. Pamiętaj, aby zachować ostrożność.

Usuwanie tłustych plam z wosku – jak sobie z nimi radzić

Jeśli pokrycie kanapy jest zdejmowane, po usunięciu wosku i rozpuszczeniu jego pozostałości, wystarczy wyprać zabrudzoną tkaninę. Przed włożeniem do pralki zapierz plamę wodą z płynem do mycia naczyń lub ekologicznym mydłem galasowym.

W sytuacji, gdy zabrudzeniu uległa tapicerka, zastosuj punktowe czyszczenie. W pierwszej kolejności wypróbuj domowe sposoby. W tym celu potrzebne będą środki do czyszczenia, które na pewno masz pod ręką. Przetrzyj na mokro fragment tapicerki z tłustą plamą i nanieś mydło lub płyn do mycia naczyń. Spień środek czyszczący, a następnie usuń przy użyciu wilgotnej szmatki. W razie takiej konieczności, powtórz tę czynność.

Istnieją jeszcze inne domowe sposoby, dzięki którym tłusta plama po wosku zniknie. Zamiast wody z płynem do naczyń przyłóż do plamy szmatkę nasączoną spirytusem mineralnym. Poza tym możesz sięgnąć po olejek terpentynowy, wodę utlenioną o stężeniu 3% lub wykonać domowy odplamiacz, łącząc wodę z octem spirytusowym. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem środka przetestować jego działanie na fragmencie tkaniny.

Czyszczenie punktowe może spowodować pojawienie się widocznych zacieków, dlatego od razu po usunięciu tłustej plamy, warto zrobić pranie tapicerki np. przy użyciu parownicy. Jak wyczyścić kanapę parownicą? Czyszczenie tapicerki przy użyciu myjki parowej jest proste. W pierwszej kolejności napełnij pojemnik wodą, następnie nakieruj dyszę na materiał i rozpocznij czyszczenie.

Produkty powiązane

Menu

Konto