Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Zasady projektowania kuchni

Dodany dnia2023-01-18

Najważniejsze zasady projektowania kuchni - jak zaprojektować kuchnię marzeń 

Stoisz przed decyzją dotyczącą tego, jak ostatecznie będzie prezentować się nowa kuchnia w Twoim domu? Zanim skupisz się wyłącznie na kwestiach estetycznych, poznaj podstawowe zasady projektowania kuchni.

Kuchnia to podstawa każdego domu. Musi być zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii, aby domownikom mogło się wygodnie w niej gotować. Istnieje wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym zaplanujesz swoją kuchnię w taki sposób, że każda spędzona w niej chwila będzie przyjemnością.

Jak projektować kuchnię – zasady i wskazówki

Wybór konkretnych materiałów i wyposażenia kuchni należy poprzedzić zadaniem sobie kilku podstawowych pytań. Wśród nich znajduje się to dotyczące obecności wyspy lub przedłużonego blatu. Innym jest obecność klasycznych szafek wiszących oraz rodzaj zastosowanego okapu. Zastanów się też, czy wolisz spożywać posiłki na kawałku blatu roboczego, siedząc na hokerze, czy też preferujesz duży, wygodny, okrągły stół z krzesłami. Im dalej w las, tym więcej drzew, wątpliwości i znaków zapytania. Warto dobrze rozważyć, które rozwiązania Cię interesują i widzisz je w swoim domu, a których na pewno nie chcesz zastosować. To pozwoli Ci zawęzić wybór.

Zasady projektowania kuchni

Przepisy na projektowanie kuchni – jak zacząć? 

Jednym z ważniejszych aspektów, które pojawiają się podczas projektowania kuchni jest wysokość, na jakiej powinien zostać ulokowany blat roboczy. W przypadku domowników o podobnym wzroście sprawa jest w zasadzie prosta. Wystarczy, że każdy będzie mógł z pełną wygodą kroić i przygotowywać posiłki, a także korzystać ze zlewozmywaka. Jeśli chodzi o standardową wysokość montażu blatu to przyjmuje się tu około 90 cm. Jednak coraz częściej inwestorzy decydują się na mocną personalizację w tym temacie – niżsi będą chcieli zatem ustawić blat nieco niżej. Natomiast osoby o wzroście 185 cm i powyżej tej wartości będą miały wygodniej, gdy blat roboczy w kuchni będzie znajdować się na wysokości 95 cm.

Wysokość blatu to nie jedyne parametry, które należy wziąć pod uwagę. Liczy się również głębokość samego blatu, jak też szafek kuchennych i szuflad, wymuszona głębokością sprzętu AGD, zwłaszcza zmywarki. Standardowo blat roboczy, jak też wnętrze szafek ma 60 cm głębokości. Jeśli chodzi o blat na wyspie kuchennej, może mieć powiększoną głębokość i sięgać nawet do 120 cm. Będzie to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy ma służyć do spożywania posiłków i zasiadania wraz z domownikami.
Ważna jest też długość blatu roboczego, która pozostaje do swobodnego korzystania z niego. Nie uwzględnia się tu osadzonych w nim sprzętów, takich jak zlewozmywak czy płyta grzewcza. Standardowo przyjmuje się, że blat roboczy służący do wyjmowania posiłków z lodówki, odkładania zakupów i przygotowywania posiłków powinien mieć co najmniej 200 cm.
Dla wygody korzystania z szafek kuchennych, ich dolna krawędź powinna się znajdować w odległości 50-60 cm od blatu. Można wówczas bez problemu sięgnąć po znajdujące się wewnątrz produkty, jak też uruchomić wbudowany w nie okap.

Wzory i inspiracje do projektowania kuchni

Jeśli chodzi o inspiracje związane z projektem kuchni, to dostarczają ich programy telewizyjne związane z remontami, jak też propozycje producentów meblowych. Warto zajrzeć do portfolio firm stolarskich, aby zobaczyć, po jakie rozwiązania sięgają inni klienci. Zdjęcia z dotychczasowych realizacji mogą stanowić niemałe źródło inspiracji dla własnych projektów. Pinterest czy Instagram również są kopalnią pomysłów, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Również ekskluzywne domy i mieszkania celebrytek dostarczają niebanalnych koncepcji na własną kuchnię. W przypadku sporych problemów z podjęciem decyzji zawsze można udać się do profesjonalnego biura projektowego. Tego typu usługi są aktualnie świadczone bez potrzeby wychodzenia z domu, całkowicie przez Internet.

Porady na projektowanie kuchni – jak zrobić to dobrze?

Nie można zapominać również o zachowaniu tak zwanego trójkąta roboczego. Jest to zasada, zgodnie z którą można w taki sposób zaplanować rozkład poszczególnych sprzętów AGD, aby przyrządzanie potraw było szybkie, sprawne, a układ przestrzenny – ergonomiczny. Ważne, aby pomiędzy urządzeniami nie było zbyt dużych odległości – kilkumetrowe odstępy wiążą się z mniejszą wygodą przygotowania posiłków. Aby łatwiej zobrazować ten temat, warto posłużyć się liczbami. I tak odległość pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką powinna mieć maksymalnie 210 cm. Przestrzeń pomiędzy lodówką a płytą grzewczą wynosić musi nie więcej niż 170 cm, zaś pomiędzy płytą a zlewozmywakiem – nie przekraczać więcej niż 210 cm. Warto kierować się tymi wytycznymi, zlecając projekt kuchni na wymiar profesjonalnej firmie stolarskiej.

Zasady projektowania kuchni – układ mebli w kuchni

Podczas projektowania pomieszczenia ważny jest też układ mebli w kuchni. Jednymi z najpowszechniejszych kształtów, jakie przybierają zabudowy kuchenne, są te na wzór litery „U” oraz „L”. Pierwszy rodzaj, meble kuchenne na kształt literki „U”, znakomicie dzieli większą przestrzeń na dwie strefy: służącą do gotowania i relaksu. To rozwiązanie przynosi korzyść w postaci dużej ilości miejsca do przechowywania artykułów spożywczych, jak też garnków i zastawy stołowej. Plusem jest bez wątpienia możliwość łatwego umieszczenia modnej i stylowej wyspy bądź praktycznego stołu do spożywania posiłków. Minusem jest natomiast koszt, jaki trzeba ponieść w związku z zamówieniem usługi stolarskiej, a konkretniej z większą powierzchnią blatu czy też większą liczbą szuflad.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja związana z projektem kuchni w kształcie litery „L”. Kuchnia utrzymana w takim obrysie wykorzystuje dwie ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni ściany pomieszczenia. Jest optymalna w niewielkich mieszkaniach, gdyż pozwala wykorzystać każdy wolny zakamarek. Dużą zaletą w tym przypadku jest łatwość stworzenia trójkąta roboczego, który pozwala w bliskiej odległości ulokować najważniejsze sprzęty kuchenne, takie jak lodówka, zlewozmywak/zmywarka oraz płyta indukcyjna.

Strefy w kuchni kluczem do sukcesu

W dobrze zaprojektowanej kuchni istnieje 5 stref roboczych. Pierwsza z nich to strefa mokra, składająca się ze zlewu, zmywarki oraz kosza na śmieci. Drugą stanowi strefa przechowywania produktów, w skład której wchodzi: lodówka, spiżarka, szafki górne i dolne oraz cargo. W trzeciej strefie, związanej z gotowaniem, znajdują się sprzęty przeznaczone do tego celu, a więc płyta grzewcza, piekarnik i inne. W czwartej strefie, strefie przechowywania zastawy stołowej, serwisów obiadowych, znajdują się szafki do tego służące. Piąty, ostatni element, to strefa przyrządzania posiłków. Należy do nich blat roboczy i wyspa.

Menu

Konto