Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Wiatrołap: Jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe wejście do domu?

Dodany dnia2023-08-30

Wiatrołap: Jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe wejście do domu?

Co to jest wiatrołap? Jest to popularny przedsionek, czyli pomieszczenie pomiędzy wejściem do domu, a jego głównym wnętrzem. Odpowiednio zaaranżowane, może stać się nietuzinkową ozdobą każdego domu. Zatem jak urządzić wiatrołap funkcjonalnie i ze smakiem?

Co to jest wiatrołap i dlaczego warto go mieć w domu?

Wiatrołap, co do zasady, jest ciasnym pomieszczeniem o niewielkich rozmiarach. Znajduje się ono tuż po przekroczeniu progu domu, a odpowiednio zaaranżowany może także stanowić jego najpiękniejszą ozdobę. 

WiatrołapTeoretycznie, jego obecność jest wymagana, odnosząc się do przepisów obowiązującego prawa budowlanego, które regulują konieczność posiadania przegrody cieplnej. Aczkolwiek nie zawsze jest ona równoznaczna z budową osobnego przedsionka. Warto zauważyć, że ma on spełniać głównie funkcję praktyczną. Jest nią znaczne spowolnienie wymiany ciepła z wnętrza domu na zewnątrz w czasie otwierania drzwi.

Zastanawiając się jednak, co to jest wiatrołap, można również powiedzieć, że jest to miejsce, w którym goście będą przez nas witani oraz będą zostawiać tam swoje ubrania. Będzie on więc niewielkim pomieszczeniem reprezentacyjnym, które powinno być urządzone ze smakiem i w granicach dobrego stylu.

Choć posiadanie wiatrołapu nie jest wyższą koniecznością, o ile w domu znajdują się inne przegrody cieplne, o tyle jego obecność może znacznie podnieść estetykę domu oraz jego walory wizualne.

Jak urządzić wiatrołap?

Istnieją dwa rodzaje przedsionków: wiatrołap zewnętrzny oraz wiatrołap wewnętrzny. To drugie rozwiązanie jest znacznie częściej wykorzystywane, gdyż nie ma on bezpośredniego wpływu na bryłę budynku. Analogicznie, znajduje się on w jej wnętrzu.

Pojawia się jednak pytanie, jak urządzić wiatrołap? Ma on dekorować wejście do domu, aczkolwiek pomieszczenie to samo w sobie jest zazwyczaj małe i wyjątkowo nieustawne. Okazuje się jednak, że dobór odpowiednich mebli, kolorystyki i dekoracji może sprawić, że wiatrołap stanie się przytulny i spektakularny.

Jeśli brakuje nam pomysłu na konkretną aranżację przedsionku, warto zasugerować się stylistyką dominującą w pozostałych wnętrzach. Wówczas wiatrołap będzie stanowił harmonijne przedłużenie istniejącej aranżacji i spójną kompozycję. Dla przykładu można powiedzieć, że jeśli we wnętrzach wyróżnia się minimalizm, to te same zasady można zastosować w kontekście urządzania wiatrołapu.

Warto także pamiętać o zachowaniu względnej funkcjonalności. Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, przedsionek jest miejscem o niewielkim metrażu. Nie należy przesadzać z liczbą dodatków, dekoracji czy nawet i mebli.

Można także posłużyć się złudzeniem optycznym, które pomoże nieco powiększyć przedsionek i dodać mu przestronności. Mowa tu o wykorzystaniu jasnej kolorystyki, dużej ilości sztucznego światła, a także luster. Gra perspektywą zawsze daje korzystny efekt końcowy.

Najlepsze meble do wiatrołapu

Wiele osób zastanawia się jak urządzić wiatrołap? Aranżacje dają jednak prawdziwie nieograniczone możliwości. Niemniej jednak w tym niewielkim pomieszczeniu zawsze powinno być wygospodarowane miejsce na podstawowe i niezbędne meble.

Nawet mały wiatrołap musi być pomieszczeniem funkcjonalnym, odznaczającym się niecodzienną estetyką. Dobierając meble, warto mieć ten aspekt na uwadze. Koniecznie w tym wnętrzu musi znaleźć się szafka na buty, ławeczka z wygodnym siedziskiem, a także szafa na wierzchnią odzież. Dobrze będzie także znaleźć miejsce na dodatkowe wieszaki.

Szukając odpowiedzi na pytanie jak umeblować wiatrołap, można zwrócić większą uwagę na meble na wymiar. Zostaną one perfekcyjnie dopasowane do możliwości przestrzennych wnętrza, a my możemy dowolnie dobrać konfigurację półek i dodatkowych szuflad.

Ważne jest także, aby wybierać meble praktyczne. Szafa do wiatrołapu, która zamiast drzwi otwieranych w standardowy sposób, będzie wyposażona w drzwi przesuwne, nie tylko pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, ale także zadba o komfort użytkowników.

Praktyczne pomysły na wiatrołap w domu

Urządzanie wiatrołapu może być prawdziwą przyjemnością. Niemniej jednak istnieje szereg, praktycznych rozwiązań i wskazówek, które warto uwzględnić w swoim projekcie. 

Przede wszystkim stawiajmy na meble typu 2w1. Połączenie niskiej, szufladowej szafki na buty z siedziskiem pozwoli nam ograniczyć wydatki, a jednocześnie umożliwi zaoszczędzenie cennej przestrzeni.

Powinniśmy także, w miarę możliwości, zadbać o to, by wiatrołap pozostawał otwarty  na inne pomieszczenia. Dzięki temu nawet niewielki przedsionek będzie wyglądał na przestronniejszy i przytulniejszy.

Kolejną, istotną kwestią jest malowanie wiatrołapu. Niestety, ściany będą narażone na stały kontakt z zabrudzeniami, a plamy i zachlapania znacznie wpłyną na estetykę tego niewielkiego wnętrza. Wybierając farby, warto postawić na te, które są odporne na ścieranie lub postawić na ścienne panele. Takie rozwiązania pomogą utrzymać należytą czystość oraz porządek.

Nie zapomnijmy także o wyborze odpowiedniego oświetlenia. Często dodatkowe, punktowe świetlówki w najciemniejszych zakamarkach znacznie ożywią wnętrze i pozwolą na korzystanie z poszczególnych mebli w komfortowy sposób.

Inspiracje na nowoczesny wiatrołap

Nowoczesny wiatrołap to pomieszczenie zaaranżowane w sposób funkcjonalny, aczkolwiek także i modny. Ostatnimi czasy, wyjątkowo popularne stało się rozwiązanie rodem z Wysp Brytyjskich, gdzie dominuje szklany wiatrołap. 

Taki przedsionek zdominowany jest przez surową cegłę, wysokie okna, oraz klasyczne drzwi loftowe do wiatrołapu, które wpuszczają do niego naturalne światło. Jest to nowoczesne i modne rozwiązanie, aczkolwiek ma ono również swoje mankamenty jak np. brak możliwości umieszczenia wysokiej szafy garderobianej.

Szukając inspiracji na wiatrołap zaaranżowany w stylu nowoczesnym, warto zasugerować się propozycjami znalezionymi w sieci i nie tylko. Wielu projektantów udostępnia obecnie swoje katalogi, z których można zaczerpnąć niezwykle ciekawe pomysły. Jednym z nich jest np. wykorzystanie podwieszanych foteli, zamiast klasycznych siedzisk. Dzięki nim nawet najnudniejszy wiatrołap zyskuje niesamowity wydźwięk.

Jak zaaranżować mały wiatrołap?

Aranżacja małego wiatrołapu jest nieco bardziej wymagająca. Oczywiście wspomniane już meble na wymiar, czy dobór odpowiedniego oświetlenia będą odgrywały w tym wypadku najważniejszą rolę. Nie można jednak zapomnieć o kilku, prostych trikach, które pozwolą na optyczne powiększenie wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu jego funkcjonalności.

Ciekawym rozwiązaniem staje się dobranie szaf z lustrzanymi drzwiami, a także samo umieszczenie większych luster na ścianach. Nie muszą one posiadać ozdobnej ramy, aczkolwiek szklana powierzchnia powinna być proporcjonalnie duża do kubatury przedsionka.

Ważne stają się także drzwi do wiatrołapu, które również powinny posiadać przeszklenia. Dzięki temu niewielkie pomieszczenie stanie się rozświetlone i otwarte na pozostałe wnętrza domu.Produkty powiązane

Menu

Konto