Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Wertykulacja trawnika: jak i kiedy przeprowadzić. Najważniejsze informacje o wertykulacji trawnika

Dodany dnia2023-03-28

Wertykulacja trawnika: jak i kiedy przeprowadzić. Najważniejsze informacje o wertykulacji trawnika

Dbanie o trawnik jest niezbędne, aby móc cieszyć się z pięknej zielonej darni. Wertykulacja trawnika to zabieg, który ma na celu zagęszczenie trawnika. Korzyści wertykulacji trawnika jest bardzo wiele. Jakie narzędzia do wertykulacji będą odpowiednie? W jaki sposób odbywa się wertykulacja ręczna, w jaki zaś wertykulacja mechaniczna? Zapraszamy do poniższego tekstu!

Dbanie o trawnik wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Wertykulacja trawnika – co to jest? Wertykulacja trawnika – kiedy się ją przeprowadza? Właściciele ogrodów, którzy nie chcą sami przeprowadzać tego typu operacji, mogą zamówić usługę w profesjonalnej firmie. Jeśli chodzi o wertykulację trawnika, cena końcowa jest uzależniona od metrażu ogrodu. Zazwyczaj wynosi 1,5-2,0 zł za metr kwadratowy. Przed skonsultowaniem się z fachowcem warto sprawdzić w Internecie, ile kosztuje wertykulacja trawnika w danej okolicy.

Wertykulacja trawnika

Czym jest wertykulacja trawnika i dlaczego jest ważna?

Wertykulacja trawnika po zimie – co warto o tym wiedzieć? Wertykulacja trawnika jest zabiegiem mającym na celu pobudzanie do jego wzrostu pozbycie się skupisk mchu przerastających darń. Taką pielęgnację trawnika wykonuje się go za pomocą wertykulatora ręcznego lub mechanicznego (spalinowego bądź elektrycznego). To urządzenie za pomocą ostrych noży prowadzi nacięcia pionowe w głąb gleby dzieląc struktury kęp trawy i porostów. Następnie wydobywa je na powierzchnię. Czynność ta jest nazywana także pionowym koszeniem.

Kiedy należy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Choć zabieg tego rodzaju można wykonać w zasadzie w dowolnym terminie, najsensowniejszy wydaje się wybór okresu wiosennego lub jesiennego. W pierwszym przypadku wertykulacja pozwala poprawić kondycję i dobrostan darni po okresie jesienno-zimowym. Po wertykulator można sięgnąć, gdy całkowicie stopnieją śniegi, a więc w marcu lub kwietniu. Zazwyczaj nie ma też przeciwwskazań do tego, aby przeprowadzić wertykulację trawnika latem. Ci zaś, którzy chcą wykonać zabieg jesienią, powinni celować w ostatnie tygodnie września. wertykulacja trawnika jesienią ma tę zaletę, że wówczas trawa będzie jeszcze miała czas na odnowienie.

Jak przygotować trawnik do wertykulacji?

Pierwszym krokiem poprzedzającym wertykulację powinno być dokładne skoszenie trawnika. Należy ciąć go możliwe jak najniżej. W przypadku nadmiaru mchu warto go usunąć. Można do tego użyć siarczanu żelaza w formie oprysku.

Wertykulacja ręczna vs. mechaniczna - co wybrać?

Wertykulacja ręczna może być właściwsza w przypadku małych trawników oraz wąskich fragmentów np. Oddzielających ścieżkę od podjazdu. Większy trawnik lepiej wykonywać wertykulatorem elektrycznym. Należy przy tym pamiętać, aby uważać zarówno na jego przewód (który z łatwością może zostać przecięty) jak i punkty, w których znajdują się automatyczne zraszacze. W przypadku terenu o znacznej wielkości wydajniejszy i bardziej praktyczny może być egzemplarz spalinowy. Modele mogą być wyposażone w kosze zbierające, jak i pozostawiające usunięte kępy na trawniku. Łatwo jest je jednak zebrać za pomocą zwykłych grabi.

Jak przeprowadzić wertykulację trawnika krok po kroku?

Nacięcie darni powinno sięgać na głębokość nie większą niż 3 cm. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, w przypadku niektórych trawników niezbędne będzie przeprowadzenie dwukrotnego, a nawet trzykrotnego procesu wertykulacji.

Jakie są korzyści wertykulacji trawnika?

Podstawową korzyścią płynącą z wertykulacji jest pobudzenie trawy do wzrostu. Usunięcie nadmiaru mchu jest jedna z czynności pomagających w zapobieżeniu gromadzeniu się nadmiaru wody. Prowadzi to także do udrażnianie porów glebowych. Wertykulacja i aeracja trawnika pomagają we wzmocnieniu istniejącej darni.

Jak dbać o trawnik po wertykulacji?

Tuż po przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji niezbędne jest zebranie resztek trawy czy mchu z powierzchni trawnika przy użyciu grabi. Wykluczy to rozwój chorobotwórczych grzybów czy gnicie darni. W przypadku zauważenia ubytków w ciągłości trawnika można zdecydować się na miejscowe dosianie trawy. Warto również dostarczyć mu cennych składników odżywczych pochodzących z nawozów organicznych.

Jakie błędy unikać podczas wertykulacji trawnika?

Mogą pojawiać się liczne błędy podczas wertykulacji trawnika. Jednym z nich jest te wertykulacja młodego trawnika. Może to powodować uszkodzenie korzeni traw. Trzeba odczekać minimum rok od jego zasiania. Świeże, jeszcze niezbyt dobrze ukorzenione rośliny intensywna wertykulacja mogłaby zniszczyć. Należy pamiętać, że po przeprowadzonej wertykulacji murawa może nie prezentować się zbyt okazale. Wertykulacja trawnika przed i po może na pierwszy rzut oka prezentować się kiepsko. Spokojnie! Zamiast się jednak przejmować, warto dać trawie czas na odnowę. Wertykulacja mokrego trawnika może też nie być najlepszym pomysłem. Warto dać mu trochę czasu na wyschnięcie.

Produkty powiązane

Menu

Konto