Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Tapeta w salonie na jednej ścianie - jak stworzyć efektowną aranżację

Dodany dnia2023-03-30

Tapeta w salonie na jednej ścianie - jak stworzyć efektowną aranżację

Tapeta w salonie na jednej ścianie może zachwycać wyjątkowymi wzorami i kolorami. Aranżacja z wyrazistą jedną ścianą, za to spokojniejszymi dodatkami i meblami przyciąga harmonią kolorów. Jak stworzyć efektowny wystrój salonu?

Dlaczego warto postawić na tapetę na jednej ścianie w salonie

Tapeta w salonie na jednej ścianie to świetny pomysł aranżacyjny. Efektywność, funkcjonalność, estetyka – tak w skrócie można określić zalety przemawiające za tego typu rozwiązaniem. Miejsca pokryte tapetą stanowią ściany akcentowe w pomieszczeniu. Niemal od wejścia przykuwają uwagę gości i domowników. Mogą stanowić ozdobę samą w sobie lub wyrafinowane tło dla innych dekoracji, między innymi luster, ramek z plakatami czy komody z pamiątkami z podróży. W przeciwieństwie do pomieszczeń, które są wytapetowane w całości, salony z dekoracją umieszczoną na wybranej ścianie prezentują się nowocześnie, lekko i nieprzytłaczająco.

Tapeta w salonie

Tapeta w salonie na jednej ścianie - jakie są korzyści takiej aranżacji

Tapeta w salonie na jednej ścianie z telewizorem powinna być dobrana w taki sposób, aby nie odwracała zbyt mocno uwagi od samego odbiornika. Zdecydowanie nie powinna z nim konkurować, a tym bardziej rozpraszać domowników uczestniczących w seansie filmowym. Jeśli chodzi o aranżację salonu, tapeta w salonie na jednej ścianie może obejmować subtelny geometryczny wzór czy też motyw botaniczny. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie po dekorację ścienną do złudzenia przypominającą industrialną cegłę lub beton architektoniczny. Producenci tapet z każdym rokiem zaskakują odbiorców nowymi wzorami. Nietrudno będzie zatem dobrać coś odpowiedniego do swojego domu.

Jak wybrać odpowiedni wzór i kolor tapety do salonu?

Przed podjęciem decyzji zakupowej należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań oraz przemyśleć parę kwestii. Jedną z nich jest styl wnętrza. W dużej mierze determinuje on wygląd i charakter dekoracji ściennej. I tak styl skandynawski często wykorzystuje wzory geometryczne w tym heksagony. Z kolei styl glamour chętnie sięga po eleganckie wzory w tym motyw arabeski. Do wnętrz w barokowym stylu znakomicie pasują kwiatowe motywy – często w rozmiarze maxi i zaprezentowane na ciemnym tle. W przypadku aranżacji o industrialnym charakterze niezmiennie królują tapety imitujące beton architektoniczny czy starą cegłę. Przed zakupem tapety warto zastanowić się, czy zależy nam bardziej na ponadczasowym charakterze dekoracji ściennej, czy raczej bardziej interesują nas aktualne trendy w aranżacji wnętrz. Jeśli chodzi o materiały, tu również istnieje duże pole do wyboru. Różne rodzaje tapet obejmują warianty papierowe, flizelinowe, winylowe czy tekstylne.

Jak przygotować ścianę pod tapetę - poradnik krok po kroku

Przygotowanie ściany pod klejenie tapety to bardzo ważny proces, od którego zależy dobre przyleganie dekoracji do podłoża oraz świetny efekt końcowy. W przypadku budynków w stanie deweloperskim najlepszą opcją będzie położenie tapety na otynkowanej ścianie. Tuż przed rozpoczęciem procesu należy sprawdzić, czy podłoże jest trwałe, gładkie oraz suche. Jeśli tak, można przystąpić do tapetowania. Potencjalne więcej problemów może przysparzać stara ściana, od pomalowania której minęło już wiele lat. Na wstępie należy zbadać, czy stara powłoka malarska dostatecznie mocno trzyma się podłoża. Jeśli tak, wystarczy zaszpachlować rysy czy ubytki po gwoździach. Dobrze jest również zagruntować ścianę w celu poprawy i ujednolicenia poziomu jej chłonności. W przypadku ścian pomalowanych na ciemny lub intensywny kolor jeszcze przed tapetowaniem warto pokryć je białą farbą emulsyjną, gdyż przez cienkie i jasne tapety może przebijać stara powłoka.

Tapeta w salonie na jednej ścianie – inspiracje

Zanim jeszcze przystąpi się do montażu tapety, warto rozważyć, który element pomieszczenia ma być tym najważniejszym. Obecnie odchodzi się już od pokrywania tapetą wszystkich ścian w pomieszczeniu. O wiele nowocześniejszym podejściem do tematu jest naklejenie jej na jedną tylko płaszczyznę. Najczęściej miłośnicy trendów wnętrzarskich stawiają na udekorowanie ściany telewizyjnej. Ci którzy nie mają w salonie odbiornika telewizyjnego uwagę domowników i gości mogą skierować na ścianę za dekoracyjną komodą lub za sofą. Można przyjąć ogólną zasadę, że im bardziej zdobna tapeta tym prostsze i skromniejsze meble warto wybrać.

Produkty powiązane

Menu

Konto