Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Szkło kryształowe — co to jest i jak je rozpoznać?

Dodany dnia2024-03-29

Część z nas może kojarzy, że u babci w barku lub na komodzie stało czasem odświętne szkło (teraz znane jako kryształy PRL). Rzadko się z tego korzystało, ze względu na elegancję i cenę, która zawsze znacząco się różniła od standardowego szkła. Jeszcze kilka lat temu taki element zastawy był niespotykany wśród młodszych pokoleń. Teraz szkło kryształowe wraca na salony. Co to jest szkło kryształowe i jak je rozpoznać — tego wszystkiego dowiecie się w naszym poradniku.

szkło kryształowe

Szkło kryształowe: czym różni się od zwykłego szkła?

Kryształ naturalny w chemii ma budowę geometryczną, natomiast szkło ma budowę nieuporządkowaną. Stąd, gdy tworzy się kryształy, pod względem naukowym, zwraca się uwagę, aby kryształ w swojej budowie był jak najbardziej podobny do kryształów takich jak np. diamenty.

Spójrzmy jednak na różnice widoczne „gołym okiem”. Szkło standardowe, czyli szkło sodowe charakteryzuje się kruchością, łatwą dostępnością i przystępną ceną. Pojawia się w wielu wariantach kolorystycznych, ale również kształtach i rozmiarach. Do szkła sodowego nie należy wlewać gorących, a tym bardziej wrzących płynów, gdyż mogą pęknąć. Niby tak, ale skąd w takim razie, od wielu lat do herbat i kaw są używane właśnie szklanki? Naczynia do gorących napojów produkuje się ze szkła borokrzemowego. Aktualnie najbardziej popularne są szklanki z podwójnym dnem, które utrzymują temperaturę napoju.

Szkło kryształowe wyróżnia się od zwykłego szkła przede wszystkim zawartością tlenku ołowiu, który nadaje mu nie tylko większą jasność i blask, ale także większą wagę i lepszą zdolność do rozpraszania światła, co sprawia, że kryształy pięknie się mienią. Szkło kryształowe charakteryzuje się widocznym blaskiem, przejrzystością i plastycznością. Dzięki swojej budowie chemicznej, przy załamaniu światła, powstaje pryzmat tęczy. Jest to efekt, który dowodzi oryginalności prawdziwym kryształom.

Jak rozpoznać szkło kryształowe?

W celu zweryfikowania prawdziwości kryształu najlepiej mieć porównanie. Prawdziwe kryształy są zdecydowanie cięższe. Warto dlatego porównywać podobne wielkością elementy wyposażenia. Mogą być to wazony kryształowe lub szklanki do drinków — w zależności co sprawdzamy.

Rozpoznanie szkła kryształowego wymaga zwrócenia uwagi na kilka kluczowych cech. Pierwszą z nich jest wysoka zawartość ołowiu, która nadaje kryształowi charakterystyczną ciężkość i blask. Można to sprawdzić, podnosząc przedmiot – szkło kryształowe będzie wyraźnie cięższe niż zwykłe szkło.

Kolejnym sposobem jest obserwacja rozpraszania światła; kryształowe przedmioty będą mienić się i rozszczepiać światło na spektrum kolorów, podobnie jak diamenty. Ponadto precyzja i szczegółowość w cięciu oraz szlifowaniu, możliwe do osiągnięcia dzięki większej miękkości kryształu ołowiowego, wskazują na prawdziwe szkło kryształowe. Wzory i krawędzie szlifowanego kryształu będą wyraźne i skomplikowane, dodając elegancji i wyrafinowania każdemu przedmiotowi.

Sprawdzenie dźwięku wydawanego przez delikatne uderzenie krawędzią szkła może również dostarczyć wskazówek – szkło kryształowe wyda czysty, długotrwały dźwięk w porównaniu do bardziej stłumionego dźwięku zwykłego szkła. Często na rynkach w większych miastach lub po prostu w internecie, można znaleźć muzyków grających na szkle. Są to zazwyczaj kieliszki kryształowe, które wyróżniają się swoją dźwięcznością.

Rodzaje szkła kryształowego: przewodnik dla kolekcjonerów

Szkło kryształowe można rozdzielić na dwie kategorie: szkło kryształowe ołowiowe oraz szkło Crystalline, czyli szkło kryształowe eco. Ołowiowe szkło kryształowe jest zawsze wykonywane ręcznie. Tak samo jego zdobienia, dlatego można zwrócić uwagę na dokładniejsze i cieńsze wzory, które swoją precyzją wzbudzają zachwyt.

Szkło Crystalline, czyli krystalina, jest produkowane w podobny sposób, jednak zamiast ołowiu dodawany jest bar. Nie odbiera mu to elegancji i szyku. Zaletą tego szkła jest większa wytrzymałość. Szklanki kryształowe czy inne krystalinowe elementy są również odporniejsze na kwasy i zasady.

Pielęgnacja i czyszczenie szkła kryształowego: praktyczne porady

Kryształy mimo tego, iż są grube i ciężkie, niestety nie nadają się do zmywarki. Aby zachować ich blask i elegancki wygląd należy je myć w odpowiedni sposób.

 1. Myj w letniej lub zimnej wodzie. Ze względu na swoją strukturę przy kontakcie z gorącą wodą, szkło może ulec zmatowieniu.
 2. Używaj delikatnych detergentów. Mogą być to płyny wykonane domowym sposobem np. na bazie sody oczyszczonej lub amoniaku.
 3. Wybierajmy delikatne ściereczki. Ostre czyściki czy chropowate gąbki mogą uszkodzić piękne wykonanie.
 4. Szkło kryształowe należy polerować. Do tego wystarczy mieszkanka wody z octem, w proporcji 3:1. Woda powinna być letnia. Do samego polerowania można wybrać delikatną ściereczkę lub ręcznik papierowy.
 5. Nie zostawiajmy brudnych kryształów. Osad, który pozostanie, może zmatowić szkło i pozbawić go blasku.
 6. Aby przywrócić kryształom świeżość i blask należy na wilgotną ściereczkę nasypać niewielką ilość soli i wypolerować szkło. Następnie umyć pod letnią lub zimną wodą. Kryształ powinien błyszczeć.
 7. Nigdy nie używaj zmywarki. Mimo możliwości różnych ustawień w nowoczesnych zmywarkach kryształ jest kruchy i źle znosi wysokie temperatury. Pod wpływem ciepła może się zmatowić lub ulec uszkodzeniu.

Szkło kryształowe w aranżacji wnętrz: elegancja i blask

Niegdyś kryształy były synonimem czasów PRL, dzisiaj na nowo cieszą się dobrą sławą. Wiele osób posiada kieliszki kryształowe do wódki lub nalewki po babci. Albo kryształowy wazon lub paterę. Jednak trudno jest znaleźć elementy z tej samej serii lub w podobnym gatunku. Na szczęście moda jest aktualnie bardzo otwarta na mieszanie estetyki.

Do kryształowego wazonu na stole może pojawić się nowoczesna salaterka lub cukiernica. Ważne, aby te elementy nigdy nie były puste. W końcu oprócz prezentacji mają być praktyczne. Dlatego wazon pełen wiosennych kwiatów czy salaterka pełna owoców, nada pomieszczeniu elegancji i świeżości.

W każdym Polskim barku, w czasach PRL, znajdowały się kryształowe koniakówki. Dziś zdecydowanie powinny być to kryształowe szklanki do whisky. Wybór ich jest ogromny, dlatego łatwo będzie je dopasować do naszych preferencji. Komplet szklanek kryształowych tzw. longi, to must have w każdym domu. Świetnie prezentują się na imieniny czy inne spotkania rodzinne i z przyjaciółmi. W takiej szklance każdy napój będzie podnosił walory smakowe.

Zastosowanie szkła kryształowego: od szklanek po oświetlenie

Kryształy kojarzą się przede wszystkim z kieliszkami czy szklankami. Jednak kryształowym elementów do domu jest więcej. Patery, wazony, maselniczki, karafki to nie wszystko, co powstaje z kryształów.

 1. Kryształowe świeczniki to idealny element na święta czy romantyczną kolację we dwoje. Pięknie wystroi stół bez zbędnych dodatków.
 2. Popielniczka kryształowa to świetny pomysł na prezent dla palacza.
 3. Szkatułka na biżuterię nada luksusu na kobiecej toaletce lub w garderobie.
 4. Kryształowe szklanki do piwa są doskonałe dla osób ceniących sobie elegancje i szyk na co dzień.
 5. Kryształowe żyrandole. Niegdyś synonim luksusu i przepychu, dzisiaj częściej spotykane, nawet w prostych wnętrzach, jako dodatek ekstrawagancji. Wiszące elementy mogą mieć różne kształty i kolory. W świetle dziennym odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się cieplejsze i jaśniejsze.

Szkło kryształowe niegdyś uznawane za przestarzałe, dzisiaj na nowo staje się uwielbiane przez wszystkie grupy wiekowe i społeczne. Kryształy kolorowe, krystalina, szkło kryształowe ołowiowe — wszystkie rodzaje są dostępne w wielu wariantach. Niezależnie od wybranego produktu ze szkła kryształowego będzie ono zachwycało swoim niebanalnym wyglądem i unikalnymi wzorami.

Menu

Konto