Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Szafka RTV - ile od podłogi powinna wisieć? Na jakiej wysokości powiesić szafkę RTV?

Dodany dnia2023-11-02

Szafka RTV - ile od podłogi powinna wisieć? Na jakiej wysokości powiesić szafkę RTV?

Szafka RTV jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia salonu. Zatem producenci tych mebli cały czas intensywnie pracują nad nowymi propozycjami. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się szafki wiszące. Świetnie się prezentują, ale tylko wtedy, gdy są zamontowane na odpowiedniej wysokości. Jak powiesić szafkę RTV, by spełniała swoją funkcję i atrakcyjnie się prezentowała?

Wysokość szafki RTV - optymalna wysokość

Wisząca szafka RTV

Wbrew pozorom optymalna wysokość mebla RTV ma wpływ na komfort oglądania telewizji. Obecnie dostępne w sprzedaży szafki różnią się wymiarami. Ma to na celu idealne dopasowanie mebla do konkretnego wnętrza. Jaka zatem jest optymalna wielkość szafki pod telewizor?

Wybrana szafka RTV nie powinna być ani zbyt niska, ani też wysoka. To dlatego, że środek telewizora, a co za tym idzie, obrazu, musi znajdować się na wysokości albo nieco poniżej linii oczu widza. Osoby w pozycji siedzącej, bo tak właśnie najczęściej oglądamy telewizję. W związku z tym, kupując szafkę pod telewizor, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej wymiary.

Przyjęło się, że odpowiednia wysokość szafki RTV powinna wynosić około 50 - 60 cm. Dzięki temu widz nie musi długotrwale opuszczać głowy do dołu albo podnosić do góry. Taka postawa zwykle prowadzi do intensywnego obciążenia kręgosłupa i karku.

Dziś bardzo modne stało się mocowanie szafek RTV do ściany. Daje to możliwość dopasowania wysokości telewizora do potrzeb użytkownika. Chcąc zamontować szafkę w ten sposób, należy uważnie przemyśleć jej wymiary, a także wysokość, na jakiej zostanie umocowana. Będzie to miało ogromny wpływ na wygodę oglądania.

Jak uniknąć błędów przy montażu

Nawet małe błędy przy montażu szafki RTV mogą okazać się trudne bądź nawet niemożliwe do naprawienia. Dlatego lepiej im zapobiegać. Warto zatem wcześniej przygotować się do tej czynności, a więc dokonać pewnych pomiarów i kalkulacji. Najlepiej zrobić to już na etapie zakupu danego mebla.

Zbyt wysoka szafka zamontowana na pewnej wysokości spowoduje, że telewizor będzie znajdował się zbyt wysoko. Wówczas należy wybrać taką wysokość szafki, aby po zamontowaniu ileś centymetrów nad podłogą, telewizor był umiejscowiony na odpowiedniej wysokości.

Zabierając się za montaż szafki RTV, warto postawić telewizor na wysokości, na jakiej będzie się znajdował, gdy już szafka zostanie zamontowana. Pozwoli to sprawdzić, czy faktycznie wybrana wysokość spełni oczekiwania użytkowników. Należy pamiętać, że telewizor w domu jest oglądany przez wszystkich domowników. Warto zatem wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich osób, które będą zasiadać na kanapie przez TV.

Ponadto bardzo ważne jest, aby sprawdzić rodzaj ściany, na której szafka ta będzie montowana. W przypadku ścian z betonu i cegły będą potrzebne kołki rozporowe. Ściany gipsowe wymagają zastosowania specjalnych kołków. Przed wykonaniem otworów należy zaznaczyć miejsca, w których będą się znajdowały i jeszcze przed ich wykonaniem, dokonać pomiarów poziomicą. Gdy szafka zostanie już zamontowana, warto raz jeszcze sprawdzić poziom, czy wszystko się zgadza.

Jakie czynniki wpływają na wybór wysokości

Wiele osób pyta, jaka wysokość szafki RTV będzie odpowiednia. Są pewne czynniki, które mają znaczący wpływ na wybór tej wysokości. Jednym z nich są oczekiwania i potrzeby konkretnego widza. Najlepiej usiąść na kanapie i na tej podstawie ustalić, na jakiej wysokości powinien znajdować się TV. Następnie dopasować wysokość szafki, tak by umożliwić ustawienie telewizora.

Drugim czynnikiem wpływającym na wybór wysokości szafki jest wysokość samego mebla. Szafki RTV mają różne wymiary. W związku z tym jedną trzeba zamontować wyżej, aby telewizor znajdował się na odpowiednim poziomie, drugą np. niżej. O wysokości, na jakiej będzie montowana szafka można mówić, dopiero gdy szafka ta jest już kupiona. Choć tak naprawdę warto takie szczegóły przemyśleć znacznie wcześniej.

Dlaczego wysokość szafki jest tak ważna dla komfortu oglądania

Wysokość mebli w salonie, w tym przypadku szafki RTV, ma bardzo duże znaczenie z wielu powodów. Przede wszystkim wpływa ona na komfort oglądania. Wystarczy wyobrazić sobie konieczność oglądania TV z głową non stop uniesioną do góry. Z czasem kark zacznie boleć, a to automatycznie spowoduje, że pojawią się też dolegliwości pleców. Właściwa wysokość telewizora może przyczynić się do uniknięcia tego problemu.

Jeżeli ktoś ogląda telewizję tylko od czasu do czasu, zerkając w ekran, to wysokość telewizora nie ma większego znaczenia. Jednak w przypadku długo trwających seansów filmowych najlepiej mieć TV na wysokości wzroku. Bo w końcu oglądanie to ma sprawiać przyjemność.

Długotrwałe oglądanie telewizji z głową uniesioną do góry albo przeciwnie, opuszczoną w dół, spowoduje, że już w niedługim czasie czynność ta stanie się zbyt uciążliwa. Należy więc zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby wypoczynek przed telewizorem był przyjemny i relaksujący. Można zatem powiedzieć, że wysokość zawieszenia szafki TV jest kwestią mocno indywidualną. Mebel ten musi być dostosowany do konkretnego pomieszczenia, a także do indywidualnych oczekiwań użytkownika, czyli widza. Montaż nawet tak prostej szafki, jaką jest ta RTV, nie jest prostym zadaniem, wymaga wielu przemyśleń, ale poprawnie przeprowadzony proces montażu gwarantuje satysfakcję pod wieloma względami.

Jak dostosować wysokość szafki RTV do swojego wnętrza

To, w jakim kto miejscu zamontuje szafkę, ma jednocześnie wpływ na wystrój całego pomieszczenia. Nie zapominajmy, że każdy salon jest inny. Różni się powierzchnią, usytuowaniem okien i drzwi, a także standardem. Są nowoczesne wnętrza i te w starym budownictwie, z wyraźnymi niedoskonałościami. Wszystko to może mieć przełożenie na wybór wysokości, na jakiej zostanie zamontowana szafka. Jednak i tak należy pamiętać o tym, co najważniejsze. Aby szafka ta umożliwiała ustawienie telewizora na odpowiedniej wysokości dla wzroku.

Jeżeli przykładowo na styku podłogi ze ścianą znajdują się wspomniane niedoskonałości i byłoby warto w jakiś sposób je ukryć, można to zrobić właśnie przy użyciu szafki. Jednak nie zawsze trzeba ją stawiać na podłodze. Ergonomia mebli RTV daje możliwość różnorodnego ich montażu. Wystarczy, że szafka zostanie zawieszona tylko kawałek ponad podłogą. Gdyby okazało się, że w tej sytuacji telewizor znajduje się znacznie poniżej poziomu wzroku widza, wystarczy kupić wyższą szafkę. To właśnie powód, dla którego montaż mebli do telewizora trzeba dobrze przemyśleć jeszcze przed jej zakupem.

Im wyższa jest szafka RTV, tym gorzej będzie wyglądała, gdy zostanie zawieszona wysoko. Dlatego należy dostosować wysokość do wymiarów danego mebla. Wówczas pomieszczenie będzie wyglądało estetycznie. Wybrana szafka nie powinna być przypadkowa. Musi pasować stylem do pozostałych mebli i do stylu całego wnętrza.

Wysokość szafki powinna być również dostosowana do kanapy, foteli oraz pozostałych mebli znajdujących się w salonie. Należy znaleźć odpowiedni poziom, który z jednej strony spowoduje, że telewizor będzie na odpowiedniej wysokości dla wzroku, a z drugiej zaś, szafka na poziomie współgrającym z wysokością pozostałego wyposażenia.

Być może byłoby znacznie prościej, kupując szafkę podłogową. Jednak to właśnie te wiszące są teraz w modzie. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko przemyśleć kwestię montażu, dokonać pewnych pomiarów, kalkulacji i w końcu zabrać się za pracę. Warto na bieżąco śledzić praktyczne wskazówki dotyczące szafek RTV.

Menu

Konto