Sygnatury porcelany polskiej – jaka jest najbardziej poszukiwana porcelana?
Sygnatury porcelany polskiej – czym jest sygnatura na porcelanie?
Sygnatury porcelany są to znaki na porcelanie, które umieszczane są przez producenta na swoich wyrobach. Najczęściej spotykane oznaczenia porcelany to logo, symbole, inicjały lub nazwy markowe. Dzięki sygnaturom możemy zidentyfikować daty produkcji konkretnych sztuk porcelany. Jest to szczególnie ważne przy porcelanie historycznej.
Na zabytkowej porcelanie przy logach lub skrótach można zauważyć również numery. Te kody są unikalnym szyfrem danej marki i są często znakiem autentyczności konkretnego modelu produktu.
Często spotykanym elementem oznaczeń były drobne elementy dodawane w logach czy inicjałach. Symboliczne kropki lub inaczej przeciągnięte litery, mogą wydawać się podejrzane, jednak może być wręcz przeciwnie. Takie zabiegi miały nadać wyjątkowości, w przypadku gdy na rynku pojawią się firmy skłonne zarobić na dziele kogoś innego. Dlatego warto zweryfikować czy na strychu nie mamy filiżanki, a może nawet talerze, na których spodzie znajduje się sygnatura na porcelanie.
Sygnatury polskiej porcelany — jaka jest najdroższa porcelana w Polsce?
Najdroższa porcelana w Polsce to prawdopodobnie ta produkowana w fabryce w Ćmielowie. Manufaktura ta specjalizuje się w ręcznej produkcji porcelany, według tradycyjnych metod, których początki sięgają roku 1804. Produkty z tej fabryki świetnie nadadzą się na wyposażenie jadalni. Aby mieć pewność, że wybrana zastawa jest oryginalna, należy sprawdzić oznaczenia na porcelanie — jest to tak zwana sygnatura porcelany.
Sygnatura Ćmielów 1790 jest jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych wśród kolekcjonerów porcelany. Wysokie kwoty za poszczególne elementy zestawu może osiągać również porcelana Wałbrzych (stare wzory) oraz porcelana Chodzież (stare wzory). Fabryka w Wałbrzychu została zamknięta w 2023 roku, więc za parę lat może to być najbardziej poszukiwana porcelana na rynku.
Bardzo popularną i za najbardziej wyjątkową uznaje się często porcelanę z Bolesławca. Jej unikatowość polega na precyzyjnie dobranej kolorystyce oraz wzornictwie. Ta porcelana od lat zachwyca swoją elegancją i jest świetną opcją na prezent, szczególnie dla bliskich znajomych czy rodziny zza granicy.
Sygnatura porcelany — jak odczytywać znaki na porcelanie
Sygnatury polskiej porcelany różnią się od siebie w zależności od marki i od epoki tworzenia. Niegdyś popularnym było, aby w sygnaturze znajdowało się kilka elementów, dzięki którym można z łatwością zweryfikować dany przedmiot.
- Oznaczenie koloru porcelany.
- Znak fabryczny.
- Miejsce produkcji.
- Nazwa modelu.
- Numery dekoratora.
Takie oznaczenia nie są już tak szczegółowo opisywane. Zapewne wydarzyło się tak za sprawą innych możliwości produkcyjnych. Porcelana PRL posiada bardziej szczegółowe oznaczenie niż te aktualnie dostępne w sklepach.
Znaczenie ma również kolor oznaczeń. Standardowym jest zielony, niebieski lub czarny. Każda marka posiada swój kolor, czasami jest on zależny od czasu, w którym został wyprodukowany.
Poszukując sygnatury porcelany, wyszukiwarka internetowa będzie idealnym narzędziem do otrzymania odpowiedniej wiedzy. Dzięki niej napotkamy się na pewno np. na katalog sygnatur porcelany niemieckiej. Będzie tak, ponieważ niemiecka porcelana jest jedną z najbardziej popularnych na świecie. Swoją renomę zyskała, dzięki takim markom jak Rosenthal, Wallendorf czy Weimar.
Jeżeli masz problem z rozszyfrowaniem oznaczeń na porcelanie lub ze względu na wzmożoną eksploatację został on częściowo uszkodzony, najlepiej skontaktować się z ekspertem, kolekcjonerem lub wybrać się do antykwariatu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, istnieją fora, na których można liczyć na pomoc specjalistów w tym temacie.
Rozszyfrowanie sygnatur niekoniecznie jest łatwym zadaniem. Świadczyć o tym może liczba wyszukiwań hasła ‘porcelana sygnatury’ w wyszukiwarkach internetowych. Na szczęście aktualnie nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiednich informacji lub skorzystania z pomocy ekspertów.