Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Sygnatury na porcelanie - co oznaczają?

Dodany dnia2014-09-26
Sygnatura na porcelanie to swoisty kod pozwalający potwierdzić jej pochodzenie oraz autentyczność wyrobów. Każda fabryka posiada własne oznaczenia, a ich znajomość jest szczególnie ważna w przypadku kolekcjonowania zabytkowej porcelany.   Każda fabryka porcelany posiada własne sygnatury, które zmieniały się wraz z upływem wieków podobnie jak sposób znakowania porcelanowych wyrobów. Na początku porcelanowe dzieła sztuki znakowane były ręcznie za pomocą pędzelka i specjalnych farb w kolorze niebieskim. Stara porcelana pochodząca z czasów pierwszych fabryk w Polsce i datowana na okres do 1910 roku powinna posiadać sygnatury właśnie w kolorze niebieskim.   Od 1890 roku do powszechnego użycia podczas znakowania porcelany weszły gumowe pieczątki, które usprawniły i przyśpieszyły proces oznaczania porcelanowych wyrobów. Cała historia sygnatur jest niezwykle skomplikowana, a wprawny kolekcjoner często musi poświecić długie lata na zgłębienie całego tematu.   Co oznaczają sygnatury na porcelanie?   Jak już wcześniej zostało wspomniane sygnatury na porcelanie służą przede wszystkim do rozpoznania jej producenta. Po użytych kształtach oznaczeń, kolorach farb i innych znakach szczególnych możemy zorientować się, kiedy dany przedmiot był wyprodukowany, w jakiej fabryce oraz oszacować jego wartość. Sygnatury są szczególnie ważne ze względów kolekcjonerskich i to właśnie dla ludzi szukających po świecie wyjątkowych i zabytkowych okazów ich rozpoznanie jest najbardziej wartościową wskazówką.   W Polsce najbardziej znane są sygnatury na porcelanie Lubiany, Chodzieży, Ćmielowa oraz Karoliny i wyroby tych producentów bywają często pożądane nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych kolekcjonerów zabytkowych wyrobów. Warto pamiętać, że zakupiona dziś porcelana dla naszych wnuków i prawnuków także będzie stanowiła sporą wartość – początkowo sentymentalną, a z czasem także kolekcjonerską. [caption id="" align="aligncenter" width="474"]
Serwis do Kawy Jacquard - Chodzież
Serwis do Kawy Jacquard - Chodzież[/caption] Bardzo ciekawym aspektem sygnatur na porcelanie jest ich zmienny kształt oraz sposób nanoszenia czy kolorystyka, która pozwala dopasować wyrób do konkretnego okresu w dziejach fabryki. Aby sprawdzić, jakie sygnatury obowiązują obecnie u największych producentów warto obejrzeć ich najnowsze kolekcje dostępne w sklepie Witeks. Znajdziemy tam przepiękną porcelanę Castel Cream z Chodzieży, elegancką i nowoczesną kolekcję Victoria Bambus z Lubiany czy sygnowaną marką Karolina kolekcję Hiruni.  

Szukając pięknej porcelany warto wybierać nasze rodzime produkty, które urzekają pięknem, różnorodnym stylem i są przede wszystkim częścią wieloletniej historii dawnych manufaktur, co znacznie podnosi ich wartość.

Menu

Konto