Style wnętrz – jakie są najpopularniejsze i jak je zastosować w swoim domu?
Style wnętrz – jakie są najpopularniejsze i jak je zastosować w swoim domu?
Style wnętrz definiują to, w jaki sposób osoby w nich przebywające się odnajdują. Która aranżacja najlepiej do Ciebie przemawia?
Aranżacja wnętrz to wdzięczna dziedzina, która wcale nie polega wyłącznie na dekorowaniu. O wiele ważniejsze jest wywołanie określonego nastroju i samopoczucia, ale też sprytne połączenie designu z funkcjonalnością pomieszczeń. Oświetlenie w aranżacji wnętrz również odgrywa duże znaczenie.
Co to są style wnętrz i jakie są ich cechy charakterystyczne?
Ogromny wybór mebli, tekstyliów, dekoracji i dodatków, a także koncepcji aranżacyjnych sprawia, że wnętrza można urządzić w bardzo różny sposób. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze możliwości w tym zakresie.
Styl klasyczny - elegancja i wyrafinowanie
Powstały w XVII wieku we Francji styl klasyczny szybko rozprzestrzenił się na całą Europę. Także dziś, pomimo silnej konkurencji ze strony innych stylistyk, ma wierne grono odbiorców. Mocne kontrasty, na przykład stosowanie ciemnych mebli i jasnych ścian, są dla niego typowe. Podstawowa paleta kolorów obejmuje beże, biele i brązy, dopełnione tonacjami pastelowymi. W przypadku tych drugich bardzo często pojawiają się wszelkiej maści błękity czy też jasny róż. Cechą charakterystyczną stylu klasycznego są bogato zdobione meble na wzór ludwikowskich. Często tapicerowane tkaniną we wzór prążków czy kwiatowe motywy. Dopełnieniem mebli są bogato dekorowane ściany i sufity. Meble w stylu klasycznym nierzadko mają ozdobnie gięte nóżki. Głównym elementem aranżacji tych płaszczyzn są sztukaterie. W przypadku stylu klasycznego zdarza się też stosowanie ozdobnych tapet wykorzystujących motywy botaniczne. Mosiężne żyrandole, kinkiety, plafony i kandelabry dbają o odpowiedni poziom oświetlenia. Aranżacja ta jest odpowiednia również dla miłośników malarstwa klasycznego, stanowiąc pole do popisu do wieszania obrazów.
Styl nowoczesny - minimalizm i funkcjonalność
Styl nowoczesny łączy w sobie funkcjonalność i piękny design. Nie stroni od dekoracyjnych i ozdobnych płaszczyzn, choć muszą one spełniać walory użytkowe. Geometria, czyste linie, czytelne formy – są to cechy charakterystyczne mebli w stylu nowoczesnym. Styl ten nie stroni od nowych technologii, co widać wyraźnie po wyposażeniu wnętrza. Lustra z podświetleniem LED i wbudowanym radiem, elektrycznie otwierane szafki, systemy smart home – to tylko niektóre z udogodnień. Włączniki świateł uruchamiane dotykowo – to kolejne rozwiązania typowe dla tego stylu. W przeciwieństwie do aranżacji minimalistycznych styl nowoczesny śmiało wykorzystuje wyraziste, designerskie materiały, tworzywa i surowce. W połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem dają one spektakularne efekty. Silne oparcie na geometrii przekłada się na czytelność wszelkich płaszczyzn, podziałów i powierzchni. Jeśli chodzi o kolorystykę dominują tu czernie, biele, brązy i szarości. Paleta barw nie jest jednak sztywna i bez problemu można spotkać także inne tonacje.
Styl rustykalny - ciepło i naturalność
Aranżacja oparta w głównej mierze na drewnie w jasnym wybarwieniu (lub wręcz bielonym) charakteryzuje się duża przytulnością i ciepłem. Wcale nie trzeba mieć domku na farmie, aby poszczególne elementy stylu zastosować w swoim wnętrzu. Należy jednak zachować przy tym dużą konsekwencję. Drewniane stoły, krzesła, zabudowa kuchenna, ale też rustykalne belki na suficie czy przesuwne drzwi wzorowane na tych od stodoły – im więcej drewna, tym lepiej. Spore znaczenie mają również tkaniny. W zależności od własnych preferencji można postawić na gładkie tekstylia lub skierować się w stronę mocno dekorowanych zasłon, poszewek na poduszki czy narzut. Tym, co wyróżnia styl rustykalny oprócz jego przytulności i ciepła jest jasność i przejrzystość. Nie sposób też wyobrazić sobie tę stylistykę bez zlewozmywaka farmerskiego czy bukietu świeżych kwiatów polnych. Dekoracje w stylu rustykalnym bazują na materiałach z naturalnego drewna.
Styl skandynawski - jasne barwy i prostota form
Nie ma chyba nikogo, kto nie spotkał się ze stylem skandynawskim. Został on rozpowszechniony wraz z popularyzacją dużych szwedzkich marek meblowych. Przytulność, ciepło, prostota – to jego cechy charakterystyczne. Chcąc urządzić wnętrze w stylu scandi, warto postawić na meble o prostych bryłach i czytelnych formach, które nie są przeładowane zbędnymi dekoracjami i udziwnieniami. Całe piękno aranżacji kryje się w odpowiednim dobieraniu tekstur zastosowanych materiałów i tkanin. Zwłaszcza naturalne tekstylia między innymi te wykonane z bawełny czy lnu oraz drewniane meble i akcesoria są cechą rozpoznawczą aranżacji z nutą scandi. Jej nowoczesne interpretacje dopuszczają również zastosowanie elementów pastelowych. Należy przy tym zachować umiar i równowagę. Podstawę zawsze powinny stanowić elementy utrzymane w tonacjach jasnej szarości, delikatnego beżu i bieli.
Boho styl wnętrz - swoboda i oryginalność
Aranżacja w stylu boho narodziła się z inspiracji życiem francuskiej bohemy artystycznej. Zamiłowanie do sztuki, duże poczucie wolności i niezależności, upodobanie sobie oryginalnych i ręcznie robionych dekoracji – przyglądając się współczesnym aranżacjom w stylu boho można bez trudu odnaleźć te wpływy. Dzisiejsze salony i sypialnie urządzone z nurtem charakteryzują się zazwyczaj jasną paletą barw. Ciepłe piaskowe beże, złamane biele czy jasne tonacje brązu stanowią bazę stylu. Dopełnia ją inne barwy ziemi w tym zgaszona zieleń, odcień terakoty, palonej cegły, szarości, akcentu i różu. Styl boho obfituje w zwiewne dekoracyjne akcenty między innymi w makramy czy łapacze snów. Narzuty, koce i poduszki są zdobione frędzelkami i etnicznymi wzorami. jeśli chodzi o meble, to bardzo często wykorzystywane są te wykonane z naturalnych surowców – drewna czy rattanu. Elementy w postaci plecionki wiedeńskiej czy ażurowe prześwity są cechą rozpoznawczą stylu boho. Idealne dopełnienie stanowią egzotyczne, okazałe rośliny doniczkowe czy swobodnie powiewające na wietrze trawy. Dodatki w aranżacji wnętrz w tym stylu także nie pozostają obojętne na całkowity odbiór pomieszczenia.
Styl industrialny - surowość i minimalizm
Drewno, beton i stal – to materiały, które są najczęściej wykorzystywane do stworzenia aranżacji w stylu loftowym. Nie brakuje ozdobnych ścian wykonanych z cegły, ani też celowo odkrytych elementów instalacji hydraulicznej czy elektrycznej. Najlepszym tego przykładem są żyrandole typu pająk. Nieco minimalistyczny i surowy s swojej formie styl industrialny stwarza całkiem dużo możliwości, jeśli chodzi o grę światłem. Jest to możliwe dzięki stosowaniu bardzo dużych przeszkleń, inspirowanych dawnymi budynkami fabrycznymi. Przeszklenia to nie tylko imponujące okna, ale również ścianki działowe, pozwalające wydzielić z dużych otwartych planów mniejsze strefy użytkowe. Częstym zabiegiem jest wyodrębnienie z otwartej i jasnej strefy dziennej kącika sypialnianego – właśnie za pomocą przeszklonych ścianek działowych. Dobre doświetlenie pomieszczeń sprzyja uprawie roślin doniczkowych, często bardzo egzotycznych i rzadko spotykanych. W przypadku stylu loftowego często wykorzystuje się drewno, cegłę, beton architektoniczny oraz skórę naturalną. Metal i stal pomalowane na czarno są ważnym elementem definiującym przestrzeń. Podłogi w stylu industrialnym mogą być wykonane z mikrocementu, obłożone wielkoformatowymi płytami imitującymi beton architektoniczny lub wykończone klasycznym drewnem o celowo postarzanej powierzchni.
Wnętrza retro - powrót do lat 50. i 60.
W ostatnich latach swoja drugą młodość zaczęły przezywać meble wyprodukowane na przełomie lat 50 i 60. Z racji tego, że powstały w połowie wieku określa się je mianem mid-century. Charakteryzują się one dość prostą, lecz specyficzną formą. Większość mebli jest ulokowana na zgrabnych nóżkach, które nadają im lekkości. To odpowiedź na potrzeby właścicieli mniejszych mieszkań, którzy na niewielkiej przestrzeni muszą połączyć funkcjonalność przechowywania z atrakcyjnym designem. W wielu przypadkach meble retro zachwycają misternie zdobionymi frontami czy intensywną kolorystyką. Lata 50 były też poligonem doświadczalnym dla nietypowych wówczas materiałów, jak tworzywa sztuczne, z których zaczęto produkować niekiedy futurystyczne, transparentne meble. Dziś, przy odrobinie szczęścia i wiedzy można natrafić na prawdziwe perełki, które często są wystawiane w serwisach aukcyjnych za symboliczne pieniądze. Po odnowieniu mogą stać się wspaniałą ozdobą wnętrza.
Styl eklektyczny - mieszanie stylów i oryginalność
Stylistyka eklektyczna to taka, która pozwala w sposób oryginalny łączyć elementy pochodzące z różnych okresów. Efekty, jakie można uzyskać, odważając się na kreatywne eksperymentowanie, są często niesamowite i zaskakujące. Wymagają jednak sporego wyczucia i doświadczenia. Mieszając ze sobą różne style warto już na wstępie określić, który z nich będzie dominujący. Pozwoli to uniknąć nieładu, chaosu i niekonsekwencji. Styl eklektyczny pozwala wyjść ze schematów i ciasnych ram typowych aranżacji i zupełnie inaczej spojrzeć na wnętrze. Aranżacja wnętrz zgodnie z zasadami feng shui pozwala na lepszą organizację przestrzeni i dobre samopoczucie mieszkańców.
Styl boho – jakie kolory i dodatki zastosować?
W przypadku stylu boho stanowią ciepłe beże i stonowane brązy uzupełnione barwami ziemi. Zgaszone tonacje zieleni, subtelne błękity i róże, odcienie cegły i naturalnego kamienia – to akcenty kolorystyczne przewijające się w aranżacjach boho. Wśród dodatków typowych dla stylistyki boho pojawiają się rośliny doniczkowe zawieszone w ozdobnych makramach, często ręcznie wykonanych ze sznurka. Nie brakuje też innych artystycznych dekoracji takich jak łapacze snów, pióra czy szydełkowe narzuty. Typowe dla dzisiejszego stylu boho są obłe kształty. Miękkie linie miłe dla oka pojawiają się na meblach wypoczynkowych, blatach kuchennych, wyspach, szafkach RTV, ale też na lampach, wazonach czy drobnych dekoracjach. Obłe formy pojawiają się również na ścianach. Styl ten przywrócił do łask wszelkiego typu łuki – zarówno w formie przejść pomiędzy pomieszczeniami, jak też tapicerowanych dekoracji czy podświetlanych luster. Kolory w aranżacji wnętrz w nurcie boho powinny być neutralne, subtelne i jasne.
Luksusowy styl wnętrz – jak go uzyskać w domu?
Luksusowy wystrój można uzyskać za pomocą różnych środków. Z całą pewnością doskonałym wyborem są wieloformatowe lustra, pięknie odbijające światło. Ciekawe akcenty dekoracyjne dają też gotowe płyty meblowe, betonowe okładziny ścienne czy tapicerowane moduły montowane na ścianie. Wspaniałe efekty są możliwe do uzyskania za sprawą eleganckich, wysokogatunkowych tapet, na przykład z botanicznymi wzorami. Luksusowy charakter do wnętrza wnoszą również wełniane, duże dywany. Świetnym pomysłem jest też zastawa stołowa, a zwłaszcza kryształowe wazony. Wpływ na ekskluzywność wnętrza ma przede wszystkim jakość zastosowanych w nim materiałów, która znacząco wpływa na jego odbiór.
Styl art deco – dekoracyjny i pełen stylowych ozdób
Stylistyka lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku powraca do łask, często w odświeżonej, lżejszej i bardziej nowoczesnej wersji. W wielu krajach nurt ten utrzymał się zdecydowanie dłużej. Oryginalne łuki, owale i okrągłe kształty są doskonale widoczne w różnego rodzaju dekoracjach, ale też meblach czy innym wyposażeniu. Miękkie krawędzie prezentują się elegancko, dlatego też są stosowane nie tylko w formie giętych frontów, ale też obłego oświetlenia. Nie brakuje złotych i srebrnych akcentów. Dawniej meble w stylu art deco charakteryzowały się dużą ciężkością wizualną i sporymi gabarytami. Dziś w bardziej kompaktowej i praktyczniejszej formie pasują do mniejszych i skromniejszych mieszkań. Elegancki, stonowany, wytworny, ale nieprzesadny styl art deco pasuje do dzisiejszych wnętrz. Dobrze koresponduje ze współczesnymi rozwiązaniami i nowościami technologicznymi. Bazuje przede wszystkim na jasnobeżowej kolorystyce z nutami delikatnego różu. Nie jest mu obcy również kolor ciemnobrązowy, karmelowy, ale też butelkowa zieleń, granat, odcień viva magenta czy tonacje brzoskwiniowe. W zdobieniach pojawiają się motywy florystyczne w formie grafik i patternów. Nie brakuje też geometrycznych form o strzelistej, wertykalnej stylistyce. Pozwalają one optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że pomieszczenie wydaje się o wiele wyższe niż jest w rzeczywistości. Styl ten bardzo dobrze znosi swobodne łączenie z innymi aranżacjami i elementami, na przykład z secesją, glamour czy klasyczne.
Styl glamour - niejednoznaczność, pikowania, przepych
Styl glamour jest wręcz idealny dla osób, które uwielbiają blichtr, przepych i blask. Duża liczba luster i złota charakteryzuje wnętrza urządzone w tym stylu. Efektowne odbijanie światła, tak naturalnego, jak i pochodzącego ze sztucznego źródła, jest możliwe dzięki zastosowaniu nie tylko zwierciadeł, ale również lustrzanych powierzchni mebli. W przypadku stylistyki glamour bardzo częstym zabiegiem jest też wykorzystywanie mebli wykończonych na wysoki połysk. W tak bogatym wnętrzu nie można też zapomnieć o ścianach i sufitach. Pierwsze z nich są obicie zdobione sztukaterią. W przypadku sufitu natomiast nierzadko sięga się po rozety umieszczane nad żyrandolami. Jeśli chodzi o oświetlenie, tu również nie brakuje spektakularnych i zjawiskowych rozwiązań, na przykład kaskadowych, kryształowych lamp wiszących. W komfortowo urządzonych salonach i sypialniach znajdują się meble wypoczynkowe ze zdobnymi piklowaniami, będące charakterystycznymi dla tego stylu. Stylowe akcesoria dopełniają tej udanej całości.
Styl vintage - łączymy stare z nowym
Styl vintage to sztuka umiejętnego łączenia starego z nowym. Często wystarczy wizyta na targu staroci albo przeglądanie aukcji internetowych, aby wejść w posiadanie naprawdę wyjątkowego stolika kawowego, lampy z abażurem czy fotela sprzed kilku dekad. Wbrew pozorom łączenie elementów pochodzących z różnych okresów wymaga sporego wyczucia koloru i formy, jak również dobrego gustu i dużej świadomości. Dlatego wcale nie jest łatwym przedsięwzięciem. Inwestorzy, którym zależy na uzyskaniu wspaniałego stylu vintage w swoim domu, mogą zwrócić się o pomoc do profesjonalnego studia aranżacji wnętrz, które się w tym specjalizuje i na pewno wyczaruje efekt „wow” we wnętrzu. Tekstylia w aranżacji wnętrz w stylistyke vintage często bazują na kolorze mięty czy miodowej żółci.
Jak dobrać styl wnętrza do swojego domu?
Styl wnętrza warto dobrać przede wszystkim do swoich potrzeb i gustu. Gdy mieszka się w kilka osób, należy wziąć pod uwagę zdanie wszystkich domowników. Należy też pamiętać, że to style mają służyć człowiekowi, nie zaś na odwrót. Istotne jest to, aby dom kojarzył się dobrze i zachęcał do efektywnego spędzania w nim czasu. Dobierając styl wnętrza do swojego domu, warto zwrócić też uwagę na rodzaj budownictwa. Surowy i efektowny styl industrialny najlepiej prezentuje się na otwartych i dużych przestrzeniach i tam też będzie wyglądać najkorzystniej. Nie oznacza to jednak, że jego elementów nie można przemycić do niewielkiego mieszkania w bloku. Warto jedynie zachować umiar i wyczucie, aby uzyskać jak najkorzystniejszy efekt.