Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz — klucz do nordyckiej prostoty i funkcjonalności

Dodany dnia2023-09-18

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz — klucz do nordyckiej prostoty i funkcjonalności

Styl skandynawski w ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju. Nowoczesne mieszkania i domy są bardzo chętnie w nim urządzane. Czym się jednak charakteryzuje i co sprawia, że jest tak popularny?

Trendy w wystroju wnętrz zmieniają się praktycznie z roku na rok. Pewne pozostają jednak w modzie na dłużej. Świetnym przykładem jest styl skandynawski, który już od kilku lat jest chętnie wykorzystywany w naszym kraju. Urządza się w nim naprawdę wiele mieszkań, czy nawet domów, które w ten sposób zyskują niepowtarzalny styl. Co warto wiedzieć na jego temat i czemu akurat nordycka prostota i funkcjonalność weszły do mody w aranżacji wnętrz?

Skąd w Polsce moda na styl skandynawski

Styl skandynawski nie należy wcale do nowości. Ukształtował się już kilka dekad temu, jak sama nazwa wskazuje na terenie Skandynawii, czyli w Danii, Szwecji oraz Norwegii. W tych państwach wystrój wnętrz w takim stylu jest wręcz normą i cieszy się ogromną popularnością. Jak to się stało, że trafił do Polski i zdobył ogromną popularność nie tylko nad Wisłą, ale też na całym świecie? Zacznijmy od krótkiej historii tego modnego stylu wystroju wnętrz.

Styl skandynawski w aranżacji wnętrzSam styl skandynawski swoje korzenie wziął jeszcze z przełomu XIX i XX wieku mimo tego, że ukształtował się dopiero w latach 60. XX wieku. Miał być odpowiedzią na bardzo popularny styl secesyjny, pełen ornamentów, zdobień oraz dekoracji. Za osoby, które miały duży wpływ na kreowanie się stylu skandynawskiego należy uznać Alvara Aalto oraz Arne Jacobsena. Pierwszy to fiński projektant, który do tworzącego się stylu dołożył elementy fińskiej architektury drewnianej. Jacobsen z kolei ubogacił ją o tworzywa sztuczne oraz materiały syntetyczne. Wpływ norweski dotyczy za to upodobania do minimalizmu.

W Polsce styl skandynawski zyskał dużą popularność z wielu powodów. Między innymi z racji na stosowane w nim materiały. Meble skandynawskie i inne elementy wystroju są często wykonywane z naturalnych surowców, co rodzi dobre skojarzenia. Meble drewniane są też dość popularne w naszym kraju, co stanowi dodatkową zaletę tego stylu. Oprócz tego zapewnia on coraz częściej pożądany minimalizm.

Charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego

Wiemy już co nieco na temat samej historii stylu skandynawskiego. Czas więc poznać jego charakterystyczne cechy. Główną jest naturalnie minimalizm. Co to oznacza? W tym nurcie wystroju wnętrz unika się wszelakiej krzykliwości, czy też zbyt dużej ilości mebli oraz dodatków. Stosuje się więc zasadę „mniej, znaczy lepiej”. Wszystkie dodatki są dobrze przemyślane i bardzo subtelne. To samo dotyczy stosowanej kolorystyki. W domach wykonanych w prawdziwym stylu skandynawskim nie spotkamy krzykliwych barw, czy też kiczowatych przedmiotów.

Kolejna cecha to dość jasna kolorystyka. Mimo braku zbyt krzykliwych barw wnętrza mają być jasne i w ten sposób wydawać się bardzo przestronne. Dlatego w stylu skandynawskim króluje biel, beż oraz różne odcienie szarości. Nie można też zapomnieć o barwie drewna. Najczęściej stosuje się jego jasne odmiany. Są to więc materiały pochodzące z brzóz, sosen, czy też jodeł. Czasem nawet drewno jest specjalnie rozbielane, by było jaśniejsze.

Następną dość charakterystyczną cechą jest obecność sporej ilości tkanin. Wszelkiego rodzaju obszycia z bawełny, lnu, czy juty są na porządku dziennym. Czasem spotyka się także bardzo grubo plecione pledy.

Do cech, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, należy także zaliczyć geometryczne wzornictwo. Kąty proste, okręgi są wszechobecne na rzeczach, które doczekały się wzorów.

Kolory w stylu skandynawskim

Jeden z kluczowych elementów skandynawskiego stylu to kolory. Jakie królują w tym nurcie wystroju? Przede wszystkim mowa o bieli, beżu, czy też różnych odcieniach szarości. W domach w stylu skandynawskim nie spotkamy zbyt wielu krzykliwych barw. Wszystkie powinny być możliwie jak najbardziej neutralne. Do tego kolory są głównie jasne. Z ciemnych barw korzysta się rzadziej, głównie w formie niewielkich akcentów. Jakie są przykłady najczęściej stosowanych barw? Popularny jest delikatny róż, zieleń, mięta, czy turkus. Ważne, by stosować kolory występujące w naturze.

Meble w stylu skandynawskim

To, co wyróżnia styl skandynawski to spora ilość dostępnych mebli. Wszelkiego rodzaju stoły, krzesła, komody, kanapy, łóżka, szafki, czy regały są dostępne w przeróżnych wersjach. Dzięki temu przy urządzaniu swojego wymarzonego wnętrza, z pewnością docenimy wybór, który zapewnia ten nurt w wystroju.

Decydując się na styl skandynawski, komody oraz inne meble będą wykonane w bardzo prosty, oraz ergonomiczny sposób. Wszystkie są tworzone z myślą o jak najwyższej funkcjonalności i jednocześnie o tym, by nie przytłaczać pod względem wizualnym.

Dekoracje i dodatki w skandynawskim stylu

Mimo tego, że styl skandynawski kojarzy nam się z minimalizmem, nie oznacza to, że brakuje w nim dekoracji oraz dodatków. Najczęściej są to różnego rodzaju ramki na zdjęcia, zegary, a także wazony z kwiatami. Oferują one dość proste kształty i neutralną kolorystykę. Jednocześnie wprowadzają nieco świeżości do pomieszczenia i ożywiają najczęściej białe ściany lub też meble.

Jako dekoracje świetnie sprawdza się też oświetlenie stosowane w tym stylu. Lampy mają bardzo często funkcję estetyczną i są wykonywane z różnego rodzaju metali, czy nawet drewna. Przy ich tworzeniu projektanci inspirują się też innymi stylami. Mowa tu na przykład o nurcie retro, czy też industrialnym. W ten sposób tworzy się piękne żyrandole, czy lampy.

Materiały używane w stylu skandynawskim — Drewno, szkło i metal

Styl skandynawski to przede wszystkim naturalne materiały. Prawdziwym królem jest drewno. Używa się go głównie do tworzenia mebli, ale też zdarzają się drewniane dekoracje, w tym te na ścianach. To samo dotyczy podłóg, które również najczęściej wykonuje się właśnie z drewna. Mieszkanie w stylu skandynawskim wykorzystuje też inne materiały. Są to też różne tkaniny, takie jak bawełna, juta lub len. Nie można zapomnieć o mniej naturalnych surowcach.

Mowa tu o szkle oraz metalu. Te materiały zapewniają zupełnie inną rzecz, czyli surowość oraz minimalizm. Dobrze zastosowane nie wyróżniają się i pozwalają na stworzenie wrażenia przestrzenności w pomieszczeniach. Między innymi z tym kojarzy się właśnie styl skandynawski, przez co z metalu i szkła projektanci korzystają niezwykle chętnie.

Jak skandynawski minimalizm wpływa na użyteczność przestrzeni?

Taki nurt w wystroju wnętrz jest też bardzo korzystny pod względem użyteczności przestrzeni. Jeśli chodzi o kuchnie, styl skandynawski odznacza się ogromną przestronnością i dużą ilością miejsca. Wszystkie przedmioty mają swoją określoną pozycję, najczęściej w szafkach, czy na regałach. Dzięki temu korzystanie z kuchni jest niezwykle wygodne.

W przypadku innych pomieszczeń użyteczność również rośnie, gdy zastosujemy styl skandynawski. Salon jest jednym z przykładów. Znajdziemy w nim wygodne kanapy, sofy, a także dużą ilość miejsc do przechowywania. Jednocześnie czujemy się dobrze, gdyż w oczy nie rzucają się nadmierne ilości dodatków, czy też ich kiczowatość, której w tym stylu właściwie nie ma.

Klimat i przytulność (Hygge) w skandynawskich wnętrzach

W przypadku wnętrz skandynawskich bardzo często można spotkać się ze słowem Hygge. Pochodzi ono z języka duńskiego i oznacza komfort, przytulność, czy też wygodę. Właśnie takie są wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Salony i pokoje dzienne oferują przyjemne miejsca do relaksu przed telewizorem, czy też z książką. Wszystko bierze się z odpowiedniego połączenia naturalnych materiałów z jasnymi, przyjemnymi barwami.

Dlatego właśnie ludzie chętnie decydują się na urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim. W nim każdy może poczuć się spokojnie, bezpiecznie i przytulnie. Klimat takich mieszkań oraz domów jest wręcz niepowtarzalny i nic dziwnego, że coraz więcej osób urządza tak swoje wnętrze. Przestrzeń i wygoda, które zapewnia styl skandynawski, po prostu nie mają sobie równych, gdy porównamy go z innymi nurtami wystroju wnętrz.

Menu

Konto