
Dekoracje na stolik kawowy — sprawdź, co...
2025-05-06
Jak urządzić pokój dzienny 20m2, by był...
2025-05-06
Styl boho to coraz popularniejszy trend w aranżacji wnętrz, który jest wyrazem przywiązania do tego, co naturalne. Jest to niezawodny sposób, na wykreowanie przytulnej przestrzeni. Czym więc charakteryzuje się styl boho i jak wprowadzić go do pomieszczenia?
Styl boho — co to jest, charakterystyka i korzenie
Styl boho uznawany jest za swobodny, naturalny i nieformalny. Mieszkanie, które zostanie urządzone zgodnie z jego zasadami, z pewnością będzie przytulne, harmonijne, a także inspirowane trendami zaczerpniętymi z natury.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie: styl boho – co to jest?, można śmiało powiedzieć, że nurt ten stał się na przestrzeni ostatni lat dominującym trendem w aranżacji wnętrz. Wywodzi się on z Francji, a jego powstanie i zdeterminowanie wyznaczników datuje się na XVIII wiek.
Co to znaczy styl boho? W tym wypadku warto odwołać się do francuskiego słowa "la bohème". Łatwo można się domyślić, że odnosi się ono do niszowych grup artystów i osób ceniących sobie awangardę. Francuscy artyści zarówno w odniesieniu do stylu życia jak i swojej twórczości hołdowali różnorodności oraz wygodzie. Te określenia najlepiej oddają charakter stylu boho.
Wnętrza zaaranżowane zgodnie z jego zasadami wykorzystują różnorodne materiały, etniczne wzory, a także faktury. Poniekąd, pierwotnym założeniem stylu boho, było wpasowanie się w ramy niskiego budżetu. Po rewolucji we Francji, wielu artystów straciło dorobek swojego życia, więc musieli rozpocząć wszystko od nowa, z uwzględnieniem niekorzystnej sytuacji ekonomicznej. W ten sposób zrodził się luźny, niezobowiązujący styl nawiązujący do tego, co naturalne.
Kluczowe elementy stylu boho w aranżacji wnętrz
Styl boho powrócił do łask i obecnie stał się jednym z najpopularniejszych nurtów aranżacyjnych. Postuluje on lekkość, przestronność, a także unikalność w kreowaniu osobistej przestrzeni. Wnętrza mają być oazą spokoju i miejscem, w którym możemy się zrelaksować i wypocząć.
Kluczowym elementem stylu boho w aranżacji wnętrz są kolory, materiały, meble oraz dekoracje. Pomieszczenia mają nawiązywać do natury, co za tym idzie, powinny być one utrzymane w jasnej, brązowej lub beżowej tonacji urozmaiconej bardziej wyrazistymi akcentami kolorystycznymi np. zielenią czy pomarańczem.
Jeśli zaś chodzi o meble, to muszą być one eteryczne, aczkolwiek funkcjonalne. Wszystkie wiklinowe fotele, bambusowe szafki czy estetyczne komódki są wyjątkowo mile widziane.
Nie można zapomnieć także o materiałach i dekoracjach. Wszystkie tkaniny, poduszki, a także makatki zawieszone na ścianach nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego stylu, nawiązując zarówno do swobody jak i elegancji.
Kreatywni miłośnicy stylu boho nie boją się także tworzyć dekoracji DIY lub nadawać drugiego życia zużytym przedmiotom. Dla przykładu można w prosty sposób zaadoptować stary dywan na potrzeby stylu boho, malując go odpowiednimi kolorami. Warto pamiętać, że styl ten miał być odpowiedzią na gorszą sytuację ekonomiczną francuskich artystów, więc samodzielnie wykonywane ozdoby znajdują tu wyjątkowe zastosowanie!
Kolory i wzory w stylu boho — jak je dobrze połączyć?
Pokój w stylu boho jest kolorowy, wzorzysty, aczkolwiek wszystko utrzymane jest w granicach dobrego smaku. Wiele osób wskazuje na to, że najlepszym rozwiązaniem w zakresie łączenia kolorów i wzorów jest podejście intuicyjne. Niemniej jednak w takim wypadku nietrudno o przesadę i chaos, co może niekorzystnie wpłynąć na efekt końcowy.
Warto sobie uświadomić, na czym właściwie polega aranżacja wnętrz w stylu boho. Wnętrza te mają nawiązywać do natury, a jednocześnie wyróżniać się elegancją i estetyką. Łączenie kolorów i wzorów jest wskazane, aczkolwiek warto podejść do tego z odpowiednim zaangażowaniem.
Warto wyodrębnić barwę główną, która będzie dominowała we wnętrzu, a także barwę pomocniczą. Dla przykładu, jeśli decydujemy się na beżowe ściany, to jedną z nich możemy pomalować na kolor przygaszonej zieleni lub ciemniejszego brązu. W tym momencie, dobierając dodatki i dekoracje, warto znaleźć kolor przeciwstawny na palecie barw jak np. pomarańcz. Będzie on mocniejszym i wyrazistym akcentem. Nie decydujmy się na łączenie więcej niż 3-4 kolorów w obrębie jednego pomieszczenia.
Wprowadzając do wnętrza wzory, stawiajmy na motywy etniczne lub roślinne. Postarajmy się odwzorować naturalne łąki, czy też postawmy na całkowitą abstrakcję. Wzorzysta tapeta w odcieniu granatu, żółci i beżu może stanowić idealne domknięcie kompozycji.
Meble w stylu boho — na co zwrócić uwagę?
Wyjątkowy i elegancki styl boho to również meble. Powinny one być proste, lekkie, a jednocześnie praktyczne. Warto stawiać więc na białe szafy z ciemniejszymi uchwytami, komody na długich i cienkich nóżkach, a także wygodne i komfortowe sofy, na których znajdzie się stos poduszek.
Ważną rolę spełniają tu również inne meble wypoczynkowe wykonane np. z drewna czy rattanu. Mowa tu np. o wiklinowych pufach, zawieszanych fotelach czy nawet hamakach, które bardzo często stanowią nieodłączny dodatek do wnętrz zaaranżowanych w stylu boho.
Warto pamiętać, że sama konfiguracja i rozstawienie mebli jest dość swobodne, dokładnie tak jak styl boho. Wnętrza mogą sprawiać wrażenie artystycznego nieładu, w którym jednak wszystko ma swoje miejsce.
Dodatki w stylu boho — ciekawe pomysły i inspiracje
Styl boho w mieszkaniu czy w domu postuluje konieczność wykorzystania różnorodnych dodatków i dekoracji. To one mają sprawić, że salon czy sypialnia będą urządzone "z duszą". W takim pomieszczeniu ma dominować przytulna i harmonijna atmosfera, stwarzająca perfekcyjne warunki do wypoczynku.
Jedną z najciekawszych dekoracji stają się suszone i naturalne kwiaty doniczkowe. Ważne jest jednak to, by znajdowały się one w doniczkach wiklinowych, co nadaje im wyjątkowego wyrazu. Z kolei kwiatów suszonych można komponować unikalne ozdoby na stoły lub komody.
Styl boho w domu świetnie akcentują również drewniane ramy, lampy z dekoracyjnym abażurem czy dywan z juty w oryginalne wzory. Ciekawym rozwiązaniem są również obrazki boho nawiązujących do natury, zwierząt lub etnografii. Nie zapomnijmy dopasować do wnętrza także narzut na łóżko i dekoracyjnych poduszek, które wpłyną na jego przytulność.
Jak stworzyć boho sypialnię — praktyczne wskazówki
Styl boho w sypialni skupi się przede wszystkim na odpowiedniej dekoracji łóżka, które jest centralnym punktem takiego wnętrza. Dobrze będzie, jeśli wybierzemy mebel z zagłówkiem lub nawet z baldachimem.
Ściany możemy przyozdobić nie tylko obrazkami, ale także własną kompozycją wykonaną np. ze słomkowych kapeluszy. Takie dekoracje hand-made dodadzą sypialni wyjątkowości i charakteru.
Urządzając sypialnię w tym stylu, warto zadbać o to, by była ona klimatyczna. Wszystkie lampy, szydełkowane bieżniki na szafki nocne oraz miękkie dywany sprawdzą się tu perfekcyjnie.
Nie zapomnijmy o odpowiedniej kolorystyce. Do sypialni możemy wprowadzić relaksujące połączenie beżu i brązu, jednocześnie decydując się na zaakcentowanie detali granatem lub kolorem butelkowej zieleni.
Aranżacja salonu w stylu boho — jakie elementy są kluczowe?
Styl boho w salonie powinien stworzyć w nim przytulną i relaksującą przestrzeń. Warto tu kierować się zasadą artystycznego nieładu, aczkolwiek zachować przy tym względny umiar.
Postawmy na dużą ilość naturalnych kwiatów, najlepiej tych, które będą piąć się po ścianach lub suficie. Wykorzystajmy także tradycyjne palety pomalowane na biało, kreując przy tym własnoręczny, oryginalny stolik kawowy.
Wprowadźmy do salonu dużą ilość rattanowych i wiklinowych mebli wypoczynkowych, a także dekoracji. Świetnie sprawdzą się np. wysokie, wiklinowe wazony, w których można umieścić kompozycję złożoną z suszonych kwiatów.
Postarajmy się także ożywić ściany, by nie straszyły one swoją surowością. Dodatki boho jak np. lustra w wiklinowej oprawie czy drewniane ramki na zdjęcia będą nie tylko estetyczne, ale także i wyjątkowo praktyczne.
Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z dywanu, aczkolwiek nie musi pokrywać on całej powierzchni salonu. Możemy umieścić go jedynie w centralnym punkcie np. pod stolikiem czy sofą. Będzie on wyjątkowo przytulnym i harmonijnym dodatkiem.
Styl boho w kuchni i łazience — czy to możliwe?
Kuchnia i łazienka to zwykle te pomieszczenia, które sprawiają najwięcej problemu w kontekście ich aranżacji. Panują tam dość niekorzystne warunki jak np. wilgoć, czy zwiększone ryzyko zabrudzeń.
Okazuje się, że styl boho w kuchni i łazience jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by w spójny sposób połączyć praktyczność z estetyką.
W kuchni można zdecydować się na zabudowę z naturalnego drewna, a także na tapety lub panele imitujące ten materiał na ścianę. Ciekawym rozwiązaniem jest także wyeksponowanie przyborów kuchennych na specjalnych wieszakach montowanych pod szafkami.
Do kuchni możemy także wprowadzić naturalne lub sztuczne kwiaty w wiklinowych doniczkach, które skutecznie dopełnią całą aranżację.
Z kolei podczas aranżacji łazienki w stylu boho zdecydujmy się na wolnostojącą wannę w miedzianym kolorze. Szafki powinny być proste, najlepiej drewniane, ozdobione wyrazistymi uchwytami. Na ścianie, na której zamontowane jest lustro, możemy skorzystać z wodoodpornej tapety imitującej wierzbowe witki.
Podsumowanie — jak wprowadzić styl boho do swojego domu?
Styl boho w mieszkaniu nie wymaga radykalnych zmian. Ważne jest wprowadzenie do wnętrz naturalnych materiałów, dedykowanych ozdób i przytulnych tkanin. W stylu boho najważniejszą rolę spełniają meble oraz kolorystyka. Wszystkie elementy powinny tworzyć harmonijną i przytulną kompozycję, która jednak pozostanie w miarę możliwości swobodna. Dekoracje do wnętrz w stylu boho można wykonać samodzielnie! Z pewnością będą one satysfakcjonujące, a dodatkowo podkreślą naszą kreatywność.
Pomieszczenia zaaranżowane zgodnie z zasadami artystycznej bohemy powinny stwarzać idealne warunki do wypoczynku i relaksu. Kierując się tymi wskazówkami, z pewnością uda się nam osiągnąć zamierzony efekt.
Musisz się zalogować
Zaloguj się