Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Stolik na balkon - jak wybrać i urządzić praktyczne miejsce do siedzenia na balkonie lub tarasie

Dodany dnia2023-03-28

Stolik na balkon - jak wybrać i urządzić praktyczne miejsce do siedzenia na balkonie lub tarasie

Jaki stolik na balkon warto wybrać? Poznaj nasze balkonowe inspiracje!

Wygodna i przyjemna strefa relaksu na balkonie wymaga zastosowania odpowiednich mebli, w tym stolika i krzeseł na balkon. Czym się kierować wybierając meble balkonowe i dodatki na balkon lub taras? Która aranżacja balkonu skradnie Twoje serce?

Stolik na balkon - dlaczego warto mieć

Balkony i tarasy stanowią świetną przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku i odprężenia na świeżym powietrzu. Dla osób mieszkających na terenie zatłoczonych i gęsto zaludnionych miast często może być to jedyna opcja spędzenia czasu na słońcu w prywatnej przestrzeni, w którą nie ingeruje nikt obcy. Dla komfortowego przerębywania w tym miejscu niezbędne jest posiadanie nawet małego stolika. Stanowi on praktyczny blat do odkładania napojów i drinków. Przydaje się podczas picia kawy z przyjaciółką. Może też służyć domownikom do spożywania posiłków.
Funkcjonalność stolika sprawia, że nawet praca na balkonie jest możliwa, a nawet całkiem przyjemna.

Stolik na balkon

Jakie stoliki nadają się na balkon

Osoby, które dysponują niezbyt dużą przestrzenią, mogą zdecydować się na stolik na balkon składany. Mebel ten zapewnia duża elastyczność i swobodę w zakresie modyfikacji wielkości blatu roboczego. Tego typu mały stolik na balkon jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy prywatna przestrzeń jest długa, wąska i nieustawna. Okrągły stolik z krzesłami na balkon to klasyczny wybór, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale też zapewnia sporą ergonomię korzystania z blatu. Brak ostrych krawędzi minimalizuje ryzyko bolesnego uderzenia się o kant stołu. Składany stolik na balkon może też przybierać formę pozwalającą na bezpośrednie zawieszenie go na balustradzie. Inną opcją jest wariant umożliwiający montaż bezpośrednio do elewacji budynku. Jest to oczywiste rozważanie problemu wolnego miejsca na tej przestrzeni. Stolik wiszący na balkon może być wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Nie tylko rodzaj materiału, ale również jego kolorystyka definiują jego końcowy wygląd. Stolik zawieszany na balkon może być utrzymany w stylistyce skandynawskiej, retro, nowoczesnej czy boho.

Stolik z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego - który wybrać

Stolik z drewna stanowi klasyczny wybór na balkon. Naturalne drewno charakteryzuje się pięknym, ponadczasowym wyglądem i nigdy nie wychodzi z mody. Może mieć jasne, bielone lub ciemne wybarwienie. Wśród jego zalet warto wymienić trwałość, solidność, wytrzymałość, stabilność oraz świetne komponowanie się z naturalnymi elementami otoczenia jak kwiaty doniczkowe. Wadami są natomiast: niska odporność na działanie wilgoci, podatność na wypaczenia i wybrzuszenia materiału, ryzyko rozeschnięcia się czy pękania. Wybierając meble balkonowe wykonane z naturalnego drewna, dobrze jest ustawiać je w taki miejscu, gdzie mają całoroczne zadaszenie. W przeciwnym wypadku szybko ulegną zniszczeniu. Dobrym pomysłem jest też schowanie ich na jesień i zimę do piwnicy lub przynajmniej przykrycie pokrowcem. Stolik metalowy stanowi praktyczną i funkcjonalną alternatywę dla mebli drewnianych. Nie straszna mu wilgoć, mróz czy ostre słońce. Ci, którzy nie mają zadaszenia na balkonie lub nie przywiązują dużej wagi do zabiegów pielęgnacyjnych, mogą z powodzeniem nabyć stolik wykonany z metalu. Pozostawiony na zewnątrz zimą bez problemu przetrwa do wiosny i lata. Jeszcze innym rodzajem mebli balkonowych jest stolik z tworzywa sztucznego. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że wyroby syntetyczne coraz lepiej imitują naturalne materiały takie jak drewno czy rattan. Wśród najczęściej wykorzystywanych do tego celu tworzyw warto wymienić technorattan. Rodzaj materiału, z jakiego wykonano komplet, ma bezpośrednie przełożenie na koszty mebli na balkon poniesione przez kupującego.

Jakie wymiary powinien mieć stolik na balkon

Wymiary stolika na balkon powinny być uzależnione od kilku różnych czynników. Pierwszym z nich jest całkowita wielkość dostępnej przestrzeni. Metraż determinuje to, na co można sobie pozwolić. Należy pamiętać, że na zakupie samego stolika kawowego temat się nie kończy. Niezbędne jest nabycie zestawu krzeseł, ale też pozostawienie ciągów komunikacyjnych. Istotnym parametrem jest wysokość. Domyślnie korzysta się ze stolika, siedząc. Model konkretnego stolika musi być dopasowany do krzeseł. Zatem jego wysokość, na jakiej umiejscowiono blat, powinien być o kilka centymetrów niżej niż siedzisko.

Stolik na balkon w różnych stylach - jak dopasować do aranżacji

Chociaż można urządzić balkon w niemal dowolnym stylu, to dobrze, żeby był kontynuacją nurtu obranego w pomieszczeniu, z którego się na niego wychodzi. Jedną z bardzo modnych ostatnimi czasy aranżacji jest stylistyka boho. Przywołuje ona skojarzenia z wakacyjnym czasem. Jest przyjemna i lekka w wyrazie. Bazuje na naturalnych materiałach i suszonych roślinach. Zamiłowanie do drewna widać również w stylu rustykalnym. Nie może tu również zabraknąć dekoracyjnych lampionów, naturalnych roślin doniczkowych czy lnianych obrusów. Ci, którzy cenią prostotę i harmonię, mogą zaaranżować swój balkon zgodnie ze stylem skandynawskim. Osoby chętnie podróżujące po świecie, które są otwarte na nowe kultury, mogą zdecydować się na urządzenie balkonu w stylu kolonialnym. Pomogą w tym meble z litego drewna w ciemnym wybarwieniu, klimatyczne parawany i egzotyczne rośliny osadzone w donicach. Styl industrialny to wybór miłośników klimatów fabrycznych i przemysłowych. Znakomicie pasuje do nowoczesnych budynków i zrewitalizowanych kamienic.

Jak utrzymać stolik na balkon w dobrym stanie

Konserwacja mebli ogrodowych czy balkonowych jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju materiału zastosowanego do ich produkcji. Innej pielęgnacji będzie wymagać zestaw mebli drewnianych, innej z kolei komplet wykonany z metalu czy technorattanu. Stopień opieki nad meblami balkonowymi jest zależny też od tego czy znajdują się one pod zadaszeniem. Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie są tak silnie narażone na działanie czynników atmosferycznych jak komplet ustawiony pod chmurką na trawie w ogrodzie. Czyszczenie stolika na balkon powinno się odbywać regularnie i być przeprowadzane za pomocą odpowiedniego płynu oraz miękkiej ściereczki.

Produkty powiązane

Menu

Konto