Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Stiuk wenecki — sekret eleganckich i wyrafinowanych wnętrz

Dodany dnia2023-08-30

Stiuk wenecki — sekret eleganckich i wyrafinowanych wnętrz

Stiuk wenecki to jeden z rodzajów tynków dekoracyjnych. Jest wytrzymały, praktyczny i zapewnia ciekawy efekt. Idealnie pasuje do kuchni, łazienki, salonu i wielu innych pomieszczeń. 

Zastanawiasz się, w jaki sposób wykończyć ściany w salonie, kuchni, łazience lub w innych pomieszczeniach? Poznaj stiuk wenecki, tynk, który potrafi odmienić wystrój w całym wnętrzu, nawet jeśli jest zastosowany tylko na jednej ścianie. Sprawdź, jak go wykonać i czy czynność ta może sprawiać kłopot amatorom. 

Stiuk wenecki — co to jest i skąd się wziął?

Stiuk wenecki to tynk dekoracyjny, wytwarzany z zaprawy gipsowej, wapiennej albo mieszanej i piasku marmurowego oraz proszku wykonanego na bazie akrylu. Tynk ten jest bardzo twardy, ale daje się łatwo formować. Wyróżnia się bardzo dobrą odpornością na zadrapania, kruszenie, czy zabrudzenia. 

Stiuk był wykorzystywany już za czasów starożytnych Rzymian. Wiele wskazuje na to, że to właśnie od nich pochodzi. W Polsce popularność zyskał niedawno. Tak naprawdę to właśnie teraz wzbudza największe zainteresowanie architektów wnętrz. 

Tynk ten bardzo szybko twardnieje i ma bardzo błyszczącą powierzchnię. Ciekawe jest to, że można do niego dodawać kolorowe pigmenty w celu uzyskania tynku w konkretnym kolorze. Wykazując się pomysłowością i wyczuciem estetyki, można uzyskać unikalny efekt na ścianie. Tynk ten może być świetną alternatywą dla kamieni naturalnych. 

Stiuk weneckiZalety i wady stiuku weneckiego

Tynk dekoracyjny, czyli wspomniany stiuk jest naprawdę ozdobny i do tego bardzo praktyczny. Dzięki trwałej powłoce jest odporny na uszkodzenia, wycieranie, czy nawet niektóre zabrudzenia. Ponadto jest elegancki i zarazem ekskluzywny. Ponieważ błyszczy, odbija światło, a co za tym idzie, optycznie powiększa pomieszczenie. 

Efektownie wykonane przetarcia powodują, że ściana wygląda wyjątkowo, a całe wnętrze nabiera naturalnego uroku. Niepowtarzalny wzór, jaki można uzyskać, wykorzystując stiuk, nadaje wnętrzu głębi. 

Jeżeli chodzi o wady, należałoby podkreślić, że chcąc nałożyć tynk, trzeba wykazać się dużą wprawą. Choć jest znany od dawna, to jednak wielu osobom sprawia kłopot. Nie byłoby, o czym mówić, gdyby nie to, że jednak nawet drobne błędy mogą przyczynić się do popsucia całego efektu. Dlatego chcąc położyć stiuk wenecki w swoim mieszkaniu, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. 

Pod hasłem stiuk wenecki cena można znaleźć konkretne kwoty, ile taki tynk kosztuje. Zdaniem niektórych osób jego cena należy do wad. Jeśli ktoś zamierza tynkować tą masą dużą ścianę, będzie musiał wykosztować się bardziej niż w przypadku zakupu farby w kolorze. Jakie pomieszczenia najlepiej nadają się do zastosowania stiuku weneckiego?

W sieci często krążą pytania, czy stiuk wenecki w przedpokoju będzie dobrze wyglądał. Albo czy nadaje się do kuchni lub salonu. Jeszcze wiele osób nie do końca wie, co to jest i jak konkretnie wygląda. Stiuk z pewnością może być zastosowany w przedpokoju. Ze względu na swoje zalety, jest bardzo chętnie wykorzystywany również w łazienkach i kuchniach. Co ciekawe, może zastąpić kafelki, które zwykle wykleja się między blatem kuchennym a szafkami. 

Ten dekoracyjny tynk pasuje do salonu. Klasyczny stiuk nie tylko podkreśli wystrój pokoju dziennego, ale jednocześnie ożywi to wnętrze. Połączony z innymi elementami wyposażenia, może stworzyć wyjątkową atmosferę w całym salonie. 

Jeżeli stiuk wenecki marmur nadaje się do kuchni i łazienki, to tak naprawdę można go zastosować w każdym pomieszczeniu. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych upodobań, ale warto wiedzieć, że możliwości w zakresie wykorzystania tynku, są niemal nieograniczone. 

Jak prawidłowo nałożyć stiuk wenecki?

Dużo mówi się o tym, że stiuk wenecki biały i w każdym innym kolorze wygląda bardzo ładnie, ale by go nałożyć na ścianę, trzeba mieć ogromną wprawę. Nie każdy więc podejmie się tego zadania. Niektórzy, obawiając się utraty pożądanego efektu, powierzą je fachowcom. To jest dobra myśl, ale mimo to warto poznać zasady nakładania stiuku weneckiego. 

Sposób kładzenia tynku weneckiego zależy w głównej mierze od zaleceń producenta. Instrukcja jak postępować z wybranym produktem najczęściej znajduje się na opakowaniu. By przystąpić do pracy, trzeba zaopatrzyć się w specjalne akcesoria. Jednym z tych narzędzi jest paca wenecka. Tynk rozprowadza się miejscowo na poszczególne fragmenty ściany i tak aż do momentu pokrycia całej powierzchni. Warstwa nie powinna być zbyt gruba.

Gdy stiuk wyschnie, czyli po kilku godzinach, można przystąpić do lekkiego oszlifowania ściany. Pył należy usunąć. Teraz nakłada się drugą warstwę tynku i wykonuje się kolejne czynności, jak w przypadku pierwszego razu. Chcąc uzyskać jeszcze lepszy efekt, o ile nie został on osiągnięty już na tym etapie, można zastosować kolejną dodatkową warstwę masy. 

By móc szlifować tynk, musi być całkiem suchy. W przeciwnym razie nie da się otrzymać oczekiwanego wzoru. Stiuk wenecki czarny, biały i w każdym innym kolorze najlepiej wygląda, kiedy połyskuje. Aby uzyskać połysk, trzeba zastosować woskowanie. Wosk nakłada się na ścianę przy użyciu czystej ściereczki. Dłuższy proces polerowania powierzchni prowadzi do lepszego efektu, nabłyszczenia. Poprawne woskowanie prowadzi do skutecznego zabezpieczenia ściany przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych oraz wilgoci. 

Z jednej strony sądząc po opisie, czynność wydaje się prosta. Jednak kiedy przychodzi co do czego i do akcji wkracza glinka wenecka, obecny w wyobrażeniach efekt nieco odbiega od tego widocznego gołym okiem na ścianie. Trzeba mieć w tym wprawę i zarazem dobrą wyobraźnię. Nie każdy jest w stanie samodzielnie wykończyć ścianę właśnie tym sposobem. 

Stiuk wenecki w salonie — inspiracje i pomysły

Warto podkreślić, że stiuk wenecki kolory może mieć bardzo różne. To daje duże pole do popisu osobom, które chcą uzyskać nietypowy efekt w swoim salonie. Pomysłów na wykorzystanie tego tynku jest mnóstwo. Każdy kolejny wydaje się lepszy od poprzedniego. Zatem jak go wykorzystać, by stworzyć atrakcyjne wnętrze?

Ciekawym pomysłem jest położenie stiuku na ścianę, ale tylko jedną wybraną. Pokrycie wszystkich ścian mogłoby niekorzystnie wpłynąć na estetykę całego pomieszczenia. Tynk ten świetnie prezentuje się na ścianie, na której na przykład jest zamontowany kominek. Całość tworzy wyjątkowy efekt i skutecznie ociepla wnętrze. 

Ponadto stiuk bardzo dobrze wygląda na ścianie, na której jest powieszony telewizor. Chcąc wykonać ten tynk w salonie, warto pomyśleć o wykończeniu właśnie tej ściany. Szary świetnie łączy się z telewizorem, gdy jest wyłączony. 

Można go także wykonać na ścianie, na której znajduje się kanapa ze stolikiem kawowym. W tym miejscu również będzie ładnie wyglądał i efektownie zdobił cały pokój dzienny. 

Podsumowanie — czy stiuk wenecki jest dobrym wyborem dla twojego domu?

To czy, stiuk wenecki jest lepszy niż zwykłe farby dekoracyjne i czy pasuje do konkretnego domu, musi zdecydować jego właściciel. Bo tak naprawdę każdy ma własne oczekiwania względem pomieszczeń, które urządza, być może także pewne ograniczenia budżetowe. Wszystko to może mieć wpływ na podjęcie decyzji w sprawie wyboru stiuku lub rezygnacji z tego tynku.

Jedno jest natomiast pewne. Stiuk wenecki jest bardzo praktyczny, a uzyskany dzięki niemu efekt, budzi ogromny podziw. Jest zdecydowanie ciekawszy i trwalszy niż tapeta, może zastąpić kafelki, świetnie się prezentuje i optycznie powiększa małe wnętrza. Zdecydowanie warto zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania. 

Produkty powiązane

Menu

Konto