Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Stelaż włoski – co to jest, przewodnik po wyborze i najlepszych meblach

Dodany dnia2023-09-27

Stelaż włoski – co to jest, przewodnik po wyborze i najlepszych meblach

Każdy chce, aby jego kanapa była jednocześnie wygodna i funkcjonalna. Złotym środkiem może być stelaż włoski. Jednak jakie są jego zalety? Który z dostępnych modeli warto wybrać i czym się kierować?

Stelaż włoski to element wyposażenia wnętrza łączący w sobie praktyczność i komfort. Warto jednak pamiętać, że nie jest łatwo wybrać odpowiedni model tego mebla. W tym poradniku postaramy się doradzić, jak tego dokonać. Kanapa z materacem może być znakomitym uzupełnieniem wnętrza, a także dobrym rozwiązaniem w małych mieszkaniach.

Dlaczego wybrać stelaż włoski – zalety i cechy charakterystyczne stelaży włoskich

Wiele osób decydujących się na zakup sofy stelaż włoski chce przede wszystkim kompaktowego, a jednocześnie wygodnego i praktycznego mebla do wypoczynku. Jednak co to jest stelaż włoski? Kanapa stelaż włoski wyróżnia się dość nietypowym rozwiązaniem, ponieważ na co dzień spełnia funkcję wygodnej kanapy, natomiast może również być wygodnym łóżkiem dla dwóch osób. Wiele stelaży włoskich nie zdradza swojego zastosowania. Dopóki specjalnie nie pociągniemy za specjalne mocowanie, nie będziemy w stanie domyślić się, czy mamy do czynienia właśnie ze stelażem włoskim, czy ze zwykłą kanapą. Dla wielu osób to spora zaleta.

Sofa do spania w postaci stelaża włoskiego wyróżnia się wysuwaną częścią, która sprawia, że kanapa narożnikowa staje się znacznie szersza i równa. Dzięki temu wygodnie położą się na niej dwie osoby. Jeśli chcemy zmienić jej charakter na siedzenie w ciągu dnia, wystarczy złożyć wysuwaną część. W ten sposób będziemy w stanie znacznie zmniejszyć zajmowane miejsce. Wiele z nich jest niezwykle wygodna, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowego materaca, aby wygodnie na niej spać. Dzięki dużej przestrzeni do przechowywania możemy w niej również zmieścić pościel i kołdry.

Stelaż włoskiRodzaje stelaży włoskich – przegląd różnych modeli i ich zastosowań

W przypadku stelaży włoskich, ich rodzaj zależy przede wszystkim od mebla, który mają przypominać. Najbardziej popularne są narożniki stelaż włoski, które przydają się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach. Dzięki nim zyskamy zarówno wygodny i elegancki mebel, a w nocy niewielkim nakładem sił możemy go rozszerzyć o dodatkową funkcjonalność i wydłużyć rozkładaną część stelaża. Wygoda takiego rozwiązania jest naprawdę duża, jednak nie jest to jedyny rodzaj stelaża, który możemy kupić.

Kolejnym typem jest kanapa z wysuwaną częścią. W tym przypadku wysuwana część po prostu wydłuża istniejący fragment mebla. Dzięki temu uzyskujemy długie i wygodne łóżko. Często jest ono także bardziej komfortowe dla dwóch lub trzech osób niż narożnik do spania. Kanapa rozkładana również jest popularna w przypadku małych mieszkań, w których mieszkają dwie osoby. Stelaże włoskie można także podzielić ze względu na funkcjonalność. Sofa z materacem i miejscem na pościel jest świetnym pomysłem w przypadku ograniczonej przestrzeni. W ten sposób uzyskujemy znacznie bardziej praktyczny mebel.

Jakie materace pasują do stelaża włoskiego?

Warto przy tym pamiętać, że ważnym elementem sukcesu jest dobór odpowiedniego materaca. Na szczęście w przypadku stelaży włoskich nie jest to duży problem. Do tego typu mebli pasują niemal wszystkie materace dostępne na rynku. Warto jednocześnie pamiętać, że stelaże włoskie same w sobie są miękkie i komfortowe. Wiele osób nie kupuje więc materacy wcale. Dobrym wyborem mogą być cienkie materace gąbkowe, które oddzielają nas od kontaktu z kanapą. Jednocześnie podnoszą one komfort i często są złotym środkiem między wygodą a zabieranym miejscem.

Sofa rozkładana może być też wyposażona w większy i grubszy materac. Często jest on najbardziej komfortową opcją w przypadku, gdy nie mamy ograniczonej przestrzeni. Po spaniu należy go w końcu gdzieś schować, a nie każda wygodna sofa z funkcją spania codziennego posiada schowek. W takim wypadku nie warto inwestować w duży materac, ponieważ cieńszy zapewni niemal równie dobry komfort, a jednocześnie zajmie znacznie mniej miejsca, co poprawi praktyczność całego rozwiązania. Wygodna wersalka do spania codziennego powinna w końcu zapewnić zarówno jedną, jak i drugą cechę.

Stelaż włoski a komfort snu – czy stelaż włoski wpływa na jakość snu i zdrowie kręgosłupa

Warto pamiętać, że stelaż włoski, jakkolwiek komfortowy by nie był, nie zapewni wygody pełnoprawnego łóżka. Tego typu mebel jest przeznaczony przede wszystkim do odpoczynku i snu, w związku z czym nie trzeba iść na żadne kompromisy. Inaczej jest w przypadku wygodnej wersalki do spania codziennego. Często nie są one równie zdrowe w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o kręgosłup. Kanapy często nie są idealnie równe, a ich miękkość powoduje, że możemy wręcz nieco wpaść w głąb materiału.

Narożnik z materacem wpływa także na jakość snu. Przede wszystkim chodzi tutaj o fakt, że nie mamy często równie dużej przestrzeni co na pełnoprawnym łóżku. Zarówno długość, jak i szerokość takiego mebla może być nieco gorsza. W takim wypadku warto więc zastanowić się, czy potrzebujemy iść na takie ustępstwa, aby zaoszczędzić nieco przestrzeni. Kanapa z funkcją spania 160x200 jest często wystarczająca dla dwóch osób, jednak jej praktyczność jest ograniczona przez dużą przestrzeń potrzebną do jej złożenia. Sprawia to, że rozmiary kanapy i tak są duże, większe niż klasycznego mebla tego typu.

Meble ze stelażem włoskim — przegląd inspiracji

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać stelaż włoski, czy belgijski. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Warto przejrzeć inspiracje i sprawdzić, czy pasują one do naszej koncepcji. W takim wypadku można sprawdzić różnego rodzaje wizualizacje, które przedstawiają wnętrza różnych budynków. W przypadku mniejszych mieszkań warto dokładnie przemyśleć, jaki metraż możemy wykorzystać.

Dobrym rozwiązaniem może być sofa stelaż włoski z pojemnikiem na pościel. Ma ona wiele zalet, a przede wszystkim mieści wszystko, co jest nam potrzebne do spania. Warto przejrzeć różne modele mebli tego typu, aby znaleźć świetną inspirację do swojego wnętrza. W takim wypadku sprawimy, że będzie ono zarówno wygodne, jak i praktyczne.

Menu

Konto