
Ile ml ma miska? Praktyczny przewodnik po...
2025-07-04
Shabby-chic to styl wnętrzarski, który jest pełen uroku. Meble, dodatki czy inne dekoracje przywodzą na myśl brytyjskie rezydencje z okresu XIX wieku. Sprawdź, czym dokładnie się on charakteryzuje i jak urządzić wnętrze zgodnie z jego zasadami!
Co to jest styl shabby-chic?
Shabby-chic to sposób aranżowania wnętrz z wykorzystaniem celowo postarzanych przedmiotów – mebli i dekoracji. Nie bez powodu wskazuje się, że jest on pełny elegancji, klasy, a także wymownego uroku.
Warto podkreślić, że styl shabby-chic jest precyzyjny i świetnie dopracowany. Aranżacja wnętrza zgodnie z jego zasadami wymaga dbałości o detale oraz dokładności. Nawiązuje on poniekąd do nurtu vintage, klasycznego oraz retro. Niemniej jednak shabby-chic interpretuje poszczególne wyznaczniki we własny sposób.
Wnętrze urządzone w tym stylu będzie idealne dla miłośników awangardowych mebli, tkanin i dodatków, które mają sprawiać wrażenie zużytych i sfatygowanych, co jednocześnie nadaje im wyjątkowego uroku.
Jak stworzyć wystrój shabby-chic w domu?
Wnętrza w stylu shabby-chic są harmonijne, uporządkowane oraz utrzymane w stonowanej palecie kolorystycznej. Powinny dominować w nim odcienie beżu, szarości, a także pastelowego różu czy błękitu. Co ciekawe, barwy te korzystnie wpływają na samopoczucie i wprowadzają przytulną, relaksującą atmosferę.
Niezwykle ważną rolę spełniają tu również meble. Powinny być one stylizowane na sfatygowane i zużyte. Co więcej, styl shabby-chic postuluje wykorzystanie ich jak największej ilości. Z tego też powodu nie musimy się tu ograniczać. Wszystkie szafki, stoliki, szafki RTV czy podnóżki są jak najbardziej mile widziane.
Podczas aranżacji wnętrza, koniecznie trzeba również uwzględnić różnorodne tkaniny oraz dodatki. Można w tym momencie skorzystać z ozdób typowych dla stylu prowansalskiego, nowoczesnego czy nawet skandynawskiego. Łączy je biel, która odgrywa główną rolę także w przypadku shabby-chic.
Warto postawić na eleganckie świeczniki, staromodne zegary czy elementy ceramiczne. Liczne drobiazgi w postaci figurek, girland czy zawieszek również są wyjątkowo mile widziane i pozwolą uzyskać estetyczny efekt końcowy.
W stylu shabby-chic dominują motywy kwiatowe. Poduszki, narzuty czy nawet bieżniki na komody i stoły powinny więc do niego nawiązywać. Mogą być one dodatkowo zdobione różnymi błyskotkami czy koronkami, co doda im wymownego wydźwięku.
Najpopularniejsze meble w stylu shabby-chic
Meble nawiązujące do stylu shabby-chic to meble z duszą. Poniekąd mają one wyglądać na mocno zużyte, aczkolwiek powinny również zachowywać swoją praktyczność.
Do wnętrz można więc dopasować tapicerowane sofy, postarzane komody, a także staromodne kredensy. Jednym z ciekawszych rozwiązań są oryginalne szafki RTV na długich nóżkach, które dodatkowo posiadają ornamentalne zdobienia. Tyczy się to również klasycznych szaf do garderoby lub sypialni, które nie powinny razić swoją prostotą.
Warto wybierać szafki z ornamentami nawiązującymi do kwiatowego motywu. To one nadadzą wnętrzu niesamowitego klimatu. Można pokusić się również o dopasowanie niewielkich stolików, bujanych foteli czy eleganckich toalet, które w XIX wieku gościły w każdej, brytyjskiej rezydencji.
Kuchnia w stylu shabby-chic - przykłady i wskazówki
Kuchnia shabby chic to dość skomplikowany temat. Czy da się bowiem przenieść romantyzm i lekkość do wnętrza, w którym na co dzień tak wiele się dzieje? Okazuje się, że jak najbardziej!
Najważniejsze stanie się wykorzystanie naturalnych materiałów jak np. drewna w formie blatów, także białych lub pastelowych szafek, które zostaną fabrycznie postarzone. Powinny one być ozdobione eleganckimi i nietuzinkowymi uchwytami, które podkreślą ich charakter.
W doborze kuchennych mebli shabby-chic można zainspirować się kuchniami naszych babć! Często ozdabiały one otwarte przestrzenie szafek marszczonymi tkaninami, co pozwala na osiągnięcie spektakularnego efektu.
Co więcej, wszystkie przetwory, słoiczki i przyprawy powinny znaleźć się na widoku. Można także postawić na doniczkową lawendę, metalowe pojemniczki na herbatę, a nawet na własnoręcznie zrobiony na szydełku obrus.
Jakie wybrać dekoracje w stylu shabby-chic?
Dekoracje spełniają wyjątkową funkcję w trakcie urządzania wnętrza w stylu shabby-chic. To właśnie za ich pomocą można podkreślić lekko sfatygowany i staromodny wydźwięk pomieszczenia, w którym kryje się ogromny potencjał.
Akcesoria wykonane z drewna, metalu pomalowanego na biało, czy kwiatowych tkanin będą stanowiły najlepsze dopasowanie. Można zainspirować się również stylem vintage. Lampy w kolorze brudnego złota, poduszki z koronkową obwódką czy fantazyjne świeczniki pozwolą na wykreowanie pokoju w stylu lat 90 w niezwykle modnej odsłonie.
Sypialnia w stylu Shabby-chic - tworzenie przytulnej przestrzeni
Sypialnia w starym stylu ma być przede wszystkim przytulna i romantyczna. Choć jej centralnym punktem powinno być łóżko, to jednak dekoracyjne szafki nocne, a nawet dobór poduszek, będzie miał tu ogromne znaczenie.
Ciekawym rozwiązaniem staje się łóżko z baldachimem, na którym znajdzie się pościel z kwiatowymi zdobieniami. Całość powinny uzupełnić szafki nocne, które zostaną odpowiednio postarzone. Może na nich stanąć lampa z abażurem wykonanym z transparentnej tkaniny.
Ważne jest także odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni okiennej. Zasłony shabby-chic powinny zostać majestatycznie spięte w oknach, a jednocześnie powinny być ozdobione koronkowym wykończeniem.
Szafka RTV czy duża szafa, jaka znajduje się w sypialni, powinna posiadać dłuższe i lekko wywinięte nóżki, a jej powierzchnia może być przyozdobiona efektownymi żłobieniami. Warto także zadbać o żyrandol w staromodnym stylu, który zamiast tradycyjnych żarówek może mieć te, w formie świec.
Opcjonalnie, do sypialni w stylu shabby-chic można dopasować także miękki, puszysty dywan, który znajdzie się w okolicy łóżka. Nie warto zakrywać nim całej podłogi, szczególnie jeśli jest ona wykonana z litego drewna.
Inspiracje na salon w stylu shabby-chic
Salon w stylu shabby-chic to wnętrze wyjątkowo klimatyczne. Nie powinno w nim zabraknąć stylizowanych mebli, najlepiej w kolorze białym lub beżowym. Ważne, by posiadały one oryginalne gałki i efektowne nóżki.
Warto również wprowadzić do wnętrza odrobinę miękkości. Wszystkie pokrowce na krzesła, tapicerowane sofy, fotele oraz zdobiące je poduszki są tu mile widziane. Zadbajmy o to, by nawiązywały one do motywów kwiatowych i posiadały delikatne, koronkowe wykończenia.
Urządzając salon shabby-chic warto także udać się do piwnicy lub na strych i sprawdzić, jakich przedmiotów postanowiliśmy się pozbyć kilka lat wcześniej. Być może znajdziemy tam oryginalną lampę stojącą? A może niewielki stolik, który nie przypadł nam wcześniej do gustu? Te przedmioty dzięki shabby-chic mogą zyskać drugie życie!
Lampa shabby-chic powinna posiadać abażur wykonany z koronkowej lub całkowicie przezroczystej tkaniny. Może ona stać na długiej, drewnianej nóżce, która jest efektownie wykończoną ornamentyką. Warto zadbać, by świeciła ona ciepłym odcieniem światła, co wpłynie na jeszcze większą przytulność wnętrza.
Aranżując salon shabby-chic koniecznie trzeba skupić się także na innych dekoracjach. Świeczniki, staromodne ramki z czarno-białymi zdjęciami, a także fantazyjne figurki na półkach będą jednym z lepszych rozwiązań. Można skusić się także na zegar shabby-chic, stojący lub wiszący. Duże modele z wyraźnie uwidocznionym wahadłem są oczywiście rekomendowane, aczkolwiek można także znaleźć ich mniejsze odpowiedniki do wygodnego zawieszenia na ścianie.
Ostatnią wskazówką, odnośnie salonu w stylu shabby-chic jest odpowiednia gra perspektywą i naturalnym światłem. Takie wnętrze powinno być jasne i przestronne, oczywiście w miarę możliwości. Warto zdecydować się na lustro shabby-chic w oryginalnej i efektownie ozdobionej ramie. Dzięki niemu możliwe będzie optyczne powiększenie wnętrza, a także jego urozmaicenie.
Musisz się zalogować
Zaloguj się