Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Ścianka działowa — kiedy warto ją zastosować? Sprawdzamy!

Dodany dnia2023-08-30

Ścianka działowa — kiedy warto ją zastosować? Sprawdzamy!

Ścianka działowa to sposób na wydzielenie części pomieszczenia, zwiększenie prywatności i uzyskanie atrakcyjnej dekoracji. Sprawdź, jak ją wykonać i z czego ją postawić. 

Ścianka działowa — co to jest i do czego służy?

Ścianka działowa to rodzaj ściany wewnętrznej o prostej konstrukcji. Jej głównym zadaniem jest wydzielenie w pomieszczeniu poszczególnych stref. Ścianki działowe nie stanowią podstawy konstrukcji budynku, dlatego można je swobodnie wyburzać i budować od nowa. 

Istnieją różne rodzaje ścianek działowych. Może być wymurowana na stałe, czyli nieruchoma. Są jednak też przesuwne i przestawne. Składają się one z modułów, które można wygodnie chować i wysuwać w dowolnym momencie. Mówi się, że są to modułowe ścianki działowe. Te akurat sprawdzają się w pomieszczeniach, w których istnieje konieczność elastycznego podejścia do wydzielania poszczególnych stref. Świetnym przykładem są biura, sklepy, ale prywatne mieszkania i domy również. 

Dzięki ściance działowej można oddzielić jedną część pomieszczenia od drugiej. I temu właśnie służą. Można zrobić to na stałe lub tylko tymczasowo. Wszystko zależy od tego, czego oczekuje użytkownik. 

Ścianka działowaZalety i wady ścianek działowych

Ścianka działowa może skutecznie podzielić duże pomieszczenie na kilka części, mniejszych, tworząc w ten sposób większą prywatność. Dzięki temu rozwiązaniu można przykładowo wydzielić miejsce w sypialni na garderobę. Zaś pokój dziecięcy podzielić na dwa, organizując miejsce dla dwójki dzieci. 

Zaletą ścianek działowych jest również to, że można je swobodnie budować, demontować i przestawiać. Nie trzeba mieć na to żadnego pozwolenia. Nie trzeba też iść z tym zamiarem do projektanta, aby ten wniósł na projekt konkretne poprawki. W tym zakresie panuje całkowita dowolność i swoboda. 

Koszt postawienia ścianki działowej jest niewielki. Oczywiście zależy on w głównej mierze od wybranego rodzaju, od materiału, ale zwykle bez względu na szczegóły, wydatek nie zniechęca. 

Dzięki możliwości dostawienia ścianki działowej w każdym miejscu i w każdej chwili można automatycznie zwiększyć funkcjonalność danego pomieszczenia. 

Ścianki działowe mają ogromny wpływ na wygląd wnętrza. Wcale nie muszą całkowicie oddzielać jednej części pomieszczenia od drugiej. Czasem tylko delikatnie wyznaczają granicę. W ten sposób można na przykład subtelnie oddzielić salon od kuchni. Albo też salon od przedpokoju. Ściana ta może mieć rozmaite otwory, prześwity, a nawet nie musi być wykonana z cegły, czy innego tego typu materiału. 

Jeśli chodzi o wady, trudno jest tu cokolwiek złego na ten temat powiedzieć. Gdyby jednak się uprzeć, można byłoby do tej kategorii zaliczyć brak izolacji akustycznej. Chodzi o to, że przez taką ściankę zwykle wszystko słychać. Byle stuknięcie, chrapanie, czy jakiekolwiek inne dźwięki, są wyraźnie słyszalne. 

Jakie pomieszczenia najlepiej nadają się do zastosowania ścianek działowych?

Ściana działowa nadaje się do każdego pomieszczenia. Z tym że w jednym będzie pasowała bardziej, w innym mniej, a zależy to od powierzchni i pomysłu, na jej wykonanie. Warto zatem na własnym przykładzie się zastanowić, czy jej budowa, stawienie, rzeczywiście ma sens. 

Ścianki działowe najlepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach, przestronnych, w których wydzielenie kawałka przestrzeni w jakimś konkretnym celu, nie będzie stanowiło problemu. Dużym plusem ścianki działowej jest to, że jeśli jednak okaże się, że nie była dobrym pomysłem, można ją szybko wyburzyć lub po prostu usunąć. Zależnie od tego, jak została wykonana. 

Wystarczy wyobrazić sobie dużą sypialnię i taką właśnie ściankę, wydzielającą niewielką część pomieszczenia pod garderobę. To doskonały pomysł, co zapewne przyzna niejedna kobieta. Ścianki tego rodzaju sprawdzają się też w salonie, jadalni, a tym bardziej w pomieszczeniach firmowych, sklepach, biurach itd. 

Jak prawidłowo zamontować ściankę działową? Krok po kroku

Zanim ktokolwiek przejdzie do szczegółów montażu, powinien ustalić, z czego zostanie wykonana. Bo jak wiadomo, może to być ścianka działowa z lameli albo na przykład ze szkła. Szklana ścianka działowa doskonale sprawdza się w przestrzeni biurowej. Jest bardzo elegancka i nowoczesna. 

Alternatywą dla szkła jest ścianka działowa drewniana. Niewątpliwie wniesie do pomieszczenia dużo ciepła i naturalności. Tak naprawdę nawet drzwi przesuwne jako ścianka działowa sprawdzą się idealnie. 

Jednym z bardzo popularnych sposobów stawiania ścianek działowych jest zastosowanie płyt gipsowych. To najbardziej trwała opcja, czyli taka, która odpowiada na potrzebę wydzielenia części pomieszczenia na stałe. 

Najpierw należy zacząć od wyboru płyty. Mogą to być standardowe płyty g-k, wodoodporne płyty g-k, ognioodporne g-k, a także płyty gipsowo-wiórowe. Wybór należy do każdego z osobna, podobnie jak wybór profili. Szerokość profili powinna być uzależniona od wysokości ścianki 

Mając już zgromadzone materiały, trzeba przejść do wydzielenia linii ściany. Należy przy tym posłużyć się poziomicą, by zachować odpowiednie kąty i wykonać tę ścianę równo. Profile UV montuje się zarówno do podłoża, jak i stropu oraz ścian bocznych. Konieczne jest również wypoziomowanie całego stelażu. 

Przed montażem płyt, warto zastosować tak zwane fazowanie - przycinanie krawędzi płyty pod kątem 45 stopni. Dzięki temu ładnie się ze sobą połączą. I dopiero teraz można już zabrać się za ich montaż. Jeśli jest potrzeba, na istniejącej już ściance można zamontować również instalację elektryczną/sanitarną wewnątrz ściany, by móc już przeprowadzić montaż płyt na drugiej stronie ściany. 

Na końcu pozostaje jedynie wykończyć płyty i pokryć nową ścianę farbą. 

Ścianka działowa — jak ją efektywnie wykorzystać?

Gotowa ścianka działowa może pełnić tylko funkcję oddzielenia jednej części pomieszczenia od drugiej. Można ją także wykorzystać do wykonania ciekawszej aranżacji tego wnętrza. W tym przypadku pomocna będzie ażurowa ścianka działowa.

Ścianki działowe zazwyczaj są nieduże, więc w tym miejscu można postawić lub nawet zawiesić telewizor. To też dobra lokalizacja dla kanapy i kącika wypoczynkowego, jeśli mówimy o salonie.

Jak już była mowa powyżej, szybka ściana działowa może posłużyć do stworzenia niewielkiej garderoby na przykład w sypialni, czy w pokoju młodzieżowym. W tym celu sprawdzi się nawet szafa jako ścianka działowa.

Dodatkową zabudowę warto wykorzystać również celem uzyskania większej prywatności. Miejsc, w których można byłoby zastosować dodatkowe ściany, jest wiele. Nie bez powodu jest tak duży wybór ścianek działowych i można tworzyć je z różnych materiałów. Mają zwyczajnie szerokie zastosowanie.

Ścianka działowa z półkami w miejscu pracy to idealny pomysł, ale ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, do tego samego celu można wykorzystać zwykły parawan pokojowy. Dobrym wyborem będzie też ścianka ażurowa. Samo przepierzenie tworzy wyjątkowy klimat. Warto więc zastanowić się i nad takimi opcjami. 

Podsumowanie — czy ścianka działowa to dobry pomysł dla twojego domu?

Wiele osób doszukuje się, ile kosztuje ścianka działowa, bo uważa, że to idealne rozwiązanie do ich domu. Nawet gdyby miał to być parawan, to warto zainwestować w tę opcję. Przydać się może w wielu miejscach. Taką ściankę można wykorzystać w szerokim zakresie. Hasła typu ścianka działowa jak zrobić, prowadzą do wielu inspiracji. Nie pozostaje nic innego, jak z nich skorzystać. 

Produkty powiązane

Menu

Konto