Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Rodzaje porcelany

Dodany dnia2017-06-08

Porcelana, czyli rodzaj białej ceramiki, swoje początki ma w Chinach – powstała w VII wieku i wciąż króluje na naszych stołach. Powodem jest jej elegancja i precyzyjne, przepiękne wykonanie. Na przestrzeni wieków stosowano różne metody jej produkcji, przez co porcelanę można podzielić na różne rodzaje. O jakich rodzajach porcelany mowa?

Produkcja

Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Powstaje ona poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w odpowiedniej temperaturze. Różne składy chemiczne oraz temperatury w trakcie wypalania naczyń sprawiają, że można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje porcelany.

Porcelana twarda

Jej skład wynosi 40-60% kaolinu, 20-30% skalenia i 20-30% kwarcu, i dodatkowo pokrywana jest szkliwem skaleniowo-wapieniowym. Wykorzystywana jest ona do wyrobu galanterii oraz zastaw stołowych.

Porcelana miękka

Ta odmiana porcelany składa się z 25-40% kaolinu, 25-40% skalenia oraz 30-45% kwarcu. W związku z tym posiada mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej jest stosowana w produkcji wyrobów artystycznych oraz gospodarczych. Można tutaj wymienić również porcelanę frytową, która nie jest tak popularna. 1/8 jej składu to mydło, a jej powierzchnię po procesie wypalania pokrywa się szkliwem ołowiowym. Kiedyś stosowano ją to tworzenia luksusowych wyrobów artystycznych.

Porcelana chińska a europejska

Porcelana chińska należy do porcelany miękkiej, natomiast europejska (w tym oczywiście polska porcelana) to porcelana twarda. Jednak istnieją tutaj wyjątki: bardzo popularna odmiana miękkiej porcelany to porcelana kostna (zwana też Bone China). Została ona opracowana przez Anglików w drugiej połowie XVIII. W procesie produkcji zamiast kwarcu wykorzystuje się spopielone kości bydła. Porcelana tego typu wyróżnia się cieńszymi ściankami, wysokim poziomem bieli oraz przejrzystości, a także dużą wytrzymałością. Co ciekawe, to właśnie Bone China zrewolucjonizowała rynek europejski i przyczyniła się do produkcji porcelany na Starym Kontynencie. Niezależnie od rodzaju, porcelana cieszy się dużą popularnością: serwis obiadowy, filiżanki do kawy czy nawet wazony lub ozdoby wciąż wzbudzają zachwyt. Pięknie zdobiona porcelana doda uroku i elegancji każdej przestrzeni.

Menu

Konto