Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Rodzaje karafek

Dodany dnia2015-12-14

Karafki są nieodzownym elementem każdego gustownego kompletu kryształów. Razem z odpowiednio dobranymi kieliszkami do wina lub szklankami na inne trunki, tworzą unikalne zestawy. Według powszechnej opinii , karafki wykorzystuje się do eleganckich alkoholi takich, jak wspomniane wino czy whisky. Naczynia te mają też inne przeznaczenie. Ponadto, różnią się od siebie kształtem oraz grubością szkła.

Szklane naczynia służą do przechowywania alkoholi i podawania ich podczas wizyty gości. Wykorzystywane są w konsumpcji wina, whisky, nalewek czy też wody. Karafki znane są od wieków i gościły na wielu stołach, podczas przeróżnych uroczystości. Jednak niewiele osób wie, że istnieje kilka rodzajów tych naczyń, ze względu na trunek, do jakiego są wykorzystywane.

Do napojów wysokoprocentowych, takich jak brandy czy koniak, służą karafki w kształcie prostopadłościanów, o kwadratowej podstawie. Podobny kształt mają szklanki do whisky, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kompletu. Każdy jego element powinien mieć grubsze dno.

Karafki do wina występują pod dwiema postaciami. Każdy rodzaj eleganckiego trunku powinien być traktowany osobno. Naczynia do niego muszą być odpowiednio dopasowane. Najlepszym rozwiązaniem do białego wina będą karafki w kształcie gruszki, zaokrąglone od podstawy i zwężające się ku górze. Odwrotnie jest w przypadku czerwonego wina. Najlepiej trzymać je w karafce, gdzie możliwa jest większa cyrkulacja powietrza. Dlatego dobrym rozwiązaniem są naczynia przypominające położony na boku dzbanuszek lub… kaczkę. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, zdecydowanie nie chodzi o szpitalny przyrząd.

Osobnym typem karafek są naczynia przeznaczone do trzymania wody i soku. Najczęściej spotyka się produkty pozbawione korka, o szerokiej wylewce. Producenci oferują również inne kształty, w zależności od swoich pomysłów i wyobraźni. W sprzedaży można dostać karafki w kształcie jabłek, gruszek czy tzw. bączków. Wykonywane są ze szkła bezbarwnego lub kryształów.

Dzisiaj posiadanie karafki w swojej domowej kolekcji jest niemalże obowiązkowe. Częstowanie gości winem z takiego naczynia świadczy nie tylko o dobrym guście gospodarzy, ale również o ich elegancji. Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol odpowiednio podany, smakuje lepiej. To samo dotyczy napojów bez procentów.

Menu

Konto