Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Proces produkcji porcelany

Dodany dnia2017-06-26

Porcelana to jeden z najbardziej cenionych materiałów wykorzystywanych do produkcji przeróżnych elementów zastawy stołowej. Osoby ceniące sobie piękno niejednokrotnie uważają dobrze wykonaną porcelanę za dzieło sztuki, a jej twórców za artystów. Estetycznemu wykonaniu towarzyszy także dobra jakość, dzięki której można cieszyć się porcelaną przez długi czas. Istnieje wiele rodzajów porcelany, jednak zwykle tworzy się ją z masy składającej się ze skalenia, kaolinu i kwarcu. Na czym dokładnie polega proces produkcji porcelany?

Duże ułatwienie

Nowoczesne technologie rządzą współczesnym światem, dlatego nikt nie powinien się dziwić, że znalazły swoje miejsce także w produkcji porcelany. Gdy w głowach projektantów narodzi się jakiś pomysł, przelewają go do programu graficznego, w którym mogą go sprawnie modyfikować dopóki nie stworzą czegoś, co wyda im się idealne. Zaakceptowanie danego pomysłu oznacza początek produkcji porcelany.

Niezbędne tworzywa

Chcąc przygotować odpowiednią masę porcelanową, należy wybrać surowce niezbędne do jej stworzenia i ich odpowiednie proporcje. Są nimi najczęściej kwarc, skaleń i kaolin, o których już wcześniej wspominaliśmy. Wymieszane w młynach tworzą masę, która nadaje się do formowania, a następnie wypalania.

Formowanie

Kolejnym etapem jest formowanie. W przypadku małych naczyń może odbywać się ono ręcznie i wymaga bardzo dużej precyzyjności osoby za to odpowiedzialnej. Tworzone z dokładnością cukiernica czy imbryk są produkowane poprzez zalewanie formy gipsem. Przedmioty typu talerze czy półmiski, aby posiadały odpowiedni kształt, przechodzą przez prasę izostatyczną.

Wypalanie

Uformowane naczynia poddane są czyszczeniu, a następnie wstawia się je do pieca na wypał biskwitowy odbywający się w temperaturze około 800 stopni Celcjusza. Po wyciągnięciu są maczane w płynnym szkliwie i ponownie wypalane, tym razem w 1400 stopniach.

Końcowe zdobienie

Ręczne malowanie porcelanowych produktów wymaga niezwykłej precyzji, stąd często zajmują się tym artyści. Coraz częściej do dekoracji wykorzystuje się zaprojektowane w programach graficznych kalki, które znacznie usprawniają tę czynność. Zdobienia oczywiście muszą zostać wypalone. Produkcja porcelany nie jest najłatwiejszym zajęciem, ale to właśnie trud włożony w pracę i końcowy efekt są miernikiem jej wartości.  

Menu

Konto