Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Pranie kołdry w pralce — jaki program wybrać? Poradnik — jak wyprać kołdrę

Dodany dnia2023-12-28

O czym myślimy najczęściej po ciężkim dniu w pracy, mroźnym zimowym wieczorze czy długim deszczowym spacerze? Najczęściej o tym, aby położyć się w ciepłym łóżku, pod świeżo wypraną, pachnącą kołdrą. Jednak pranie kołdry, aby dawała nam to uczucie świeżości, nie zawsze jest takie proste — w tym poradniku przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tym, jak prać kołdrę. Dodatkowo zamieściliśmy kilka ważnych porad, które ułatwią nam pranie.

pranie kołdry w pralce

Pranie kołdry w pralce: jak dobrać odpowiednią temperaturę

Na rynku aktualnie możemy zauważyć wiele rodzajów wypełnienia kołder. Najlepiej jednak podzielić je na kołdry syntetyczne i kołdry naturalne. W zależności od rodzaju wypełnienia musimy wiedzieć w ilu stopniach prać pościel. Większość pralek aktualnie ma w swoich programach odpowiednio dopasowany taki do prania pościeli. Ważne jest, aby samemu sprawdzić, jakie informacje znajdują się na metce producenta. Standardowo kołdry syntetyczne pierze się w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza. W przypadku naturalnego wypełnienia najlepiej wybrać temperaturę niższą — ok. 30-40 stopni. Jest to bezpieczna temperatura, aby wnętrze nie uległo uszkodzeniu, przez co traci swoje wartości.

Jak prać kołdrę: porady dotyczące wyboru programu i temperatury

Pranie kołdry w pralce — jaki program wybrać? Pranie kołdry w pralce wiąże się z doborem odpowiedniego programu. Inteligentne pralki mają już z góry ustalone programy do prania pościeli. Ale co zrobić, jeśli nie mamy takiej pralki i nasza nie posiada dedykowanego programu lub obsługuje tylko ten do pościeli syntetycznej?

W przypadku kołder syntetycznych wybieramy program, który ma minimum 1000 obrotów i temperaturę nie większą niż 60 stopni. Pranie pierza już nie jest takie proste. Należy wybrać program o niższym wirowaniu, najlepiej nieprzekraczającym 800 obrotów i temperaturę 30-40 stopni.

Kołdrę wełnianą niełatwo jest wyprać w pralce. Jej waga zazwyczaj przekracza możliwości większości domowych pralek, a przez jej delikatność, łatwo ją uszkodzić, z tego powodu nie wolno jej wirować. Dlatego proponujemy oddać ją do czyszczenia przez profesjonalistów. Pamiętajmy, iż kołdra wełniana, tak łatwo nie wsiąka brudu czy roztoczy. Większość tych mikroelementów pozostaje na powierzchni i aby się ich pozbyć, należy po prostu regularnie ją wietrzyć.

Pranie pościeli — najlepsze praktyki i porady

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w standardowym domu znajdowała się pościel z pierzem, dlatego wiele metod i porad można czerpać od naszych mam czy babć, ponieważ pranie pościeli nie jest takie proste. Aby pierze nie uległo sklejeniu i skulkowaniu, dobrą praktyką jest włożenie piłek tenisowych do środka bębna. W trakcie prania piłki będą rozbijać grubsze fałdy puchu.

Do prania kołder lepiej jest używać płynów niż proszków. W przypadku delikatnego wypełnienia można użyć octu zmieszanego z olejkiem eterycznym i wlać zamiast płynu do płukania. Olejek nada piękny zapach, a ocet oczyści z zabrudzeń i toksyn.

Kołdry najlepiej prać raz na pół roku, ale oczywiście wszystko w zależności od jej stanu i zabrudzeń. Inaczej jest z kołdrami puchowymi, a inaczej z syntetycznymi. Pościel z naturalnym wypełnieniem, nie ma potrzeby być prana tak często, ponieważ nie przyciąga kurzu, roztoczy i innych alergenów do środka.

Pranie syntetyczne: jak wyprać kołdrę z materiałów syntetycznych

Wybierając kołdrę syntetyczną, możemy kierować się jej uniwersalnością, łatwością w praniu czy faktem, iż są to kołdry antyalergiczne. Kołdra syntetyczna jest bardzo lekka i przewiewna, a to wszystko za sprawą włókna. Niezależnie od wyboru, należy dbać o to, by nie straciły swoich najważniejszych cech. Pranie syntetyczne wydaje się najprostsze, jednak należy pamiętać o kilku szczegółach, aby pościel nie uległa zniszczeniu.

  • Nie używajmy proszków do prania. Najlepiej wybrać płyny, które dobrze się wypłukują.
  • Zaufajmy programom dedykowanym do prania pościeli syntetycznych. Jednak najpierw sprawdźmy parametry.
  • Czytajmy informację od producenta jak wyprać kołdrę. Czasami zdarzają się wyjątki, więc zanim odetniemy metkę, sprawdźmy, czy wiemy, jak nie zniszczyć naszej pościeli.
  • Jeżeli posiadamy za małą pralkę, nie wkładajmy kołdry na siłę do bębna. Pościel może ulec uszkodzeniu. Przekażmy do pralni chemicznych czy coraz bardziej popularnych pralni samoobsługowych.
  • Kołdrę dobrze zwinąć w rulon, aby wypełnienie się nie przemieściło w czasie prania.

Pranie pierza: jak prawidłowo wyprać kołdrę puchową

Kołdra puchowa, to inaczej kołdra z puchu kaczego lub gęsiego. Niegdyś był to standard w każdym polskim domu, dzisiaj jest to produkt ekskluzywny. Jest tak dlatego, ponieważ przy dbaniu i dobrym użytkowaniu, posiada długą żywotność, a jej unikalna struktura sprawia, iż mikroelementy, alergeny, roztocza i kurz, tak łatwo nie wnikają do wnętrza. Pamiętajmy o jednej zasadzie: wybierając pranie w pralce — nie wirować! Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, jak prać pościel puchową.

  • Używajmy delikatnych środków do prania. Mogą być takie do prania dziecięcych ubranek, albo takie, które nie posiadają zbyt dużo chemii, która mogłaby uszkodzić wkład.
  • Pierzmy kołdrę samą. Nie dodawajmy żadnych innych materiałów.
  • Sprawdzajmy, czy nie posiada żadnych dziur ani przetarć. Nie chcemy, aby puch został w bębnie po praniu, co wiązałoby się ze zmniejszeniem wypełnienia naszej kołdry.
  • Wkładajmy piłki tenisowe lub takie dedykowane do prania, dzięki temu puch nie zbije się, a spanie pod nim, nadal będzie bardzo komfortowe.
  • Jeżeli nie posiadamy suszarki bębnowej, strzepnijmy, a następnie wywieśmy naszą kołdrę na płasko na standardowej suszarce na pranie. Nasza kołdra będzie równo schła, a jej środek zostanie niezmiennie puszysty.
  • Kołdry puchowej nie trzeba prać tak często jak syntetycznej, jednak raz na rok lub dwa lata należy wyprać ją w 60 stopniach na delikatnym programie.
  • Jeżeli nie posiadamy programu do prania kołdry puchowej, wybierajmy najdelikatniejszy z możliwych. Możemy dodatkowo zabezpieczyć specjalnym workiem na pranie.

Średnio 8 godzin dziennie spędzamy w łóżku. Regenerujemy siły, odpoczywamy i śnimy, dlatego tak ważne jest, aby komfort naszego snu został nienaruszony. Dbanie o naszą pościel równa się z dbaniem o nasze życie nocne. Nie zapominajmy o tym przy wybieraniu środków do prania czy programu, którego użyjemy. Przecież nie ma nic lepszego niż spanie jak na chmurce.

Menu

Konto