Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Pomysł na tani ogród — praktyczne porady na ogród tanim kosztem

Dodany dnia2023-05-05

Pomysł na tani ogród — praktyczne porady na ogród tanim kosztem

Pomysł na tani ogród otwiera możliwości zaaranżowania przytulnej i przydomowej przestrzeni idealnej do wakacyjnego odpoczynku. Jakie meble ogrodowe warto do niej wybrać?

Prosty i tani ogród wcale nie jest tak trudny w przygotowaniu jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy kilka starych ceramicznych osłonek, szczerbiona filiżanka, cynowe wiaderka i pnie, aby stworzyć świetną przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu. Za tanie meble ogrodowe mogą z kolei posłużyć stare skrzynki po jabłkach czy europalety. Bardzo ważną kwestią w ogrodzie jest jego oświetlenie. Potrafi nadawać fantastycznego nastroju. Tanie lampki led wbijane w ziemię, girlanda zasilana bateryjnie rozwieszona pomiędzy drzewami, latarenki z drewna i szkła – to tylko kilka propozycji. Stare butelki po winie również można rozświetlić od środka. Parasole ogrodowe i altana zapewnią błogi cień i chłód w największe upały. Warto pomyśleć też o stałym zadaszeniu tarasu. Zobacz, jak urządzić ogród tanim kosztem!

Planowanie ogródka

Planowanie ogródka: jak zaprojektować tani ogród

Pierwszym krokiem w planowaniu ogrodu jest rozrysowanie projektu na kartce lub w programie graficznym. Rośliny będą powiększać swoją objętość i wysokość, dlatego trzeba to uwzględnić jeszcze przed etapem ich zasadzenia w podłożu. Warto znaleźć informacje dotyczące tego, w jakim tempie dana roślina rośnie. Może mieć to znaczenie w przypadku poszukiwania gatunku odpowiedniego do stworzenia żywopłotu. Należy też uwzględnić, jak bardzo roślina rozrasta się na boki. Można w ten sposób zapobiec wchodzeniu w kolizję z innymi odmianami, a także unikać sytuacji, że dana sadzonka wyjdzie poza granice działki. Ważne są też warunki glebowe i rodzaj stanowiska pod względem poziomu nasłonecznienia.

DIY w ogrodzie: jak zrobić własne meble ogrodowe tanim kosztem

Ogród DIY może być tak samo funkcjonalny i estetyczny, jak ten, w którym zastosowano drogie i gotowe komplety mebli zewnętrznych. Tanie rozwiązania ogrodowe obejmują samodzielnie wykonane siedziska i stoły, często z wykorzystaniem palet. Kreatywne pomysły na tani ogród pozwalają uruchomić pokłady wyobraźni, a przy tym świetnie się bawić. Meble z palet mogą być bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu – pod warunkiem, że zadba się o miękkie siedzisko wykonane z poduchy.

Kreatywne oświetlenie ogrodu: Jak tanio oświetlić swój ogród

Istnieje wiele kreatywnych pomysłów na oświetlenie do ogrodu. Sznury lampek ledowych rozciągnięte między drzewami lub usytuowane na tarasie zawsze dodają wyjątkowego klimatu i robią wrażenie na gościach. Są niedrogie i łatwo dostępne. W przypadku braku dojścia do stałego źródła prądu, można korzystać także z wbijanych w ziemię świateł led. Mogą one przybrać również formę latarenek. Otwarty ogień może pojawić się na stole na tarasie, jednak powinien być pod nadzorem. Świetnie prezentują się świece, a nawet pochodnie. Przy użyciu cienkich i drobnych lampek led można wyczarować bardzo oryginalne oświetlenie. Wystarczy jedynie umieścić je w butelkach po winie lub w gąsiorach.

Recykling w ogrodzie: Jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku do dekoracji ogrodu

W ogrodzie można wykorzystywać różne stare elementy wyposażenia domu. Stalowe wiadra emaliowane nieźle sprawdzają się jako donice. W filiżankach można z kolei urządzić poidełko dla dzikich ptaków. Stare maszyny ogrodnicze są ozdobą samą w sobie. Warzywnik można z kolei zaprojektować przy zastosowaniu desek szalunkowych. Cynowe wiadra, pojemniki czy misy mogą posłużyć jako oryginalne i dekoracyjne osłonki na rośliny. Butelki po sokach czy winie warto użyć ponownie jako nastrojowych lampek na światełka led. Stare i niepotrzebne kalosze również mogą posłużyć jako pojemniki na rośliny. Fani loftowych klimatów na pewno docenią skrzynki po jabłkach czy europalety, które posłużą za kącik wypoczynkowy zbudowany niewielkim kosztem. Stare cegły czy dachówki mogą stać się elementami murków oporowych lub fragmentami warzywników. Również drewno jest bardzo pożądanym elementem ogrodu. Stare pnie można poustawiać, robiąc z nich siedziska czy miejsca na donice z kwiatami.

Niedrogie i mało wymagające gatunki roślin

Poszukując niedrogich, lecz okazałych i nietrudnych w uprawie roślin można rozważyć zakup sadzonek aksamitek. Te niewielkie roślinki zachwycają optymistycznym żółtym i pomarańczowym wybarwieniem. Inną opcją jest nasturcja – niewymagający, za to okazały i bardzo kolorowy kwiat pnący. Pełnię koloru do ogrodu wprowadzi także nagietek, kwitnący w okresie od lipca do października. Zdecydowanie lubi słoneczne stanowisko. Wśród tanich roślin sezonowych znajdują się też różnokolorowe bratki, które kwitną od wiosny do czerwca. Pełnia lata to czas kwitnienia piwonii o obłędnych bordowych i różowych kwiatach oraz zniewalającym zapachu. Jeśli chodzi o roślinne i zimozielone dekoracje do ogrodu, banalnie prosty w uprawie jest też bluszcz. Jego ciemnozielone listki świetnie osłaniają przed sąsiadami, ale też maskują mniej atrakcyjne obiekty, takie jak śmietniki czy wiaty.

Tanie ogrodzenie: jak zabezpieczyć swój ogród bez dużych kosztów

Wśród tanich ogrodzeń znajdują się przede wszystkim rozwiązania z siatki ocynkowanej lub dodatkowo wzmocnionej powłoką PVC. W takim przypadku niezbędne będzie zastosowanie słupków ogrodzeniowych, drutu, sprzętu do napinania, prętów oraz uchwytów. Można, choć nie ma takiej konieczności, wykonać również podmurówkę. Markety budowlane sprzedają też niedrogie i łatwe w ustawieniu ogrodzenia panelowe. Są one tworzone z gotowych segmentów, które należy połączyć ze sobą.

Oszczędzaj na podlewaniu: jak efektywnie zarządzać wodą w ogrodzie

Ogród dla oszczędnych powinien uwzględniać różne metody pozyskiwania wody deszczowej oraz sposoby na ograniczenie niepotrzebnego zużycia tego zasobu. W dobie rosnących kosztów utrzymania gospodarstwa domowego na znaczeniu zyskują między innymi zbiorniki na deszczówkę, ustawiane w okolicy rynny. Założenie końcówki ze zraszaczem na wąż ogrodowy również przyczynia się do znacznych oszczędności.

Produkty powiązane

Menu

Konto