Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Pielęgnacja mebli skórzanych — zachowaj blask mebli skórzanych na lata!

Dodany dnia2023-11-02

Pielęgnacja mebli skórzanych — zachowaj blask mebli skórzanych na lata!

Skórzane meble to najbardziej klasyczne oraz gustowne dodatki do każdego wnętrza. Prezentują się one w sposób prestiżowy i dostojny, aczkolwiek ich pielęgnacja może być nieco bardziej wymagająca. Choć skóra jest materiałem wyjątkowo trwałym i odpornym, to jednak wymaga specjalnego traktowania. Wobec tego, co warto wiedzieć o pielęgnacji skórzanych mebli?

Pielęgnacja mebli skórzanych

Pielęgnacja mebli skórzanych

Pielęgnacja skórzanych mebli nie jest zbyt skomplikowana, a jednak trzeba będzie poświęcić na nią nieco więcej czasu. Jednak dzięki temu ich klasyczne piękno oraz nietuzinkowy urok będą pięknie prezentowały się w dosłownie każdym wnętrzu.

Nie da się ukryć, że skórzane meble są względnie uniwersalne, a sama, naturalna skóra jest materiałem odpornym na upływający czas. Jednak pełny potencjał może być wydobyty tylko na drodze optymalnej pielęgnacji i dbałości. W wielu wypadkach meble skórzane są wykonywane ze skóry jednobarwnej, która barwiona jest stopniowo w późniejszych procesach. Po kilku latach intensywnego użytkowania faktycznie na powierzchni takich mebli mogą pojawić się drobne odbarwienia, a także przetarcia.

Odpowiednia pielęgnacja mebli skórzanych sprowadza się do ich regularnego czyszczenia — oczywiście przy wykorzystaniu odpowiednich środków, a także do ich konserwacji dedykowanymi preparatami. Ważne jest nie tylko czyszczenie mebli ze skóry na mokro, ale także ich odkurzanie i usuwanie bieżących zanieczyszczeń. Warto zauważyć, że kurz na takich meblach będzie się osadzał dość często i — niestety — bardzo ciężko jest temu zapobiec.

Pielęgnacja skóry na meblach powinna być przeprowadzana w sposób regularny. Tak naprawdę, nawet w momencie, kiedy na powierzchni danego mebla nie ma wyraźnych plam, warto zdecydować się na ich przetarcie. W ten prosty sposób można zadbać o ich blask, a także estetyczny wygląd, który będzie nas cieszył przez długie lata.

Rola czyszczenia w zachowaniu blasku mebli skórzanych

Wspomniane już zostało, że czyszczenie mebli ze skóry jest jednym z najważniejszych etapów ich pielęgnacji. Na takich meblach, podobnie jak na wszystkich innych, będzie regularnie osadzał się kurz, a także inne zanieczyszczenia, które mogą powstać w toku eksploatacji. Jednak w tym momencie, meble skórzane uwidaczniają swoją największą zaletę. Okazuje się, że kurz nie wnika głęboko w strukturę mebla, jak to ma miejsce w przypadku np. modeli tapicerowanych. Osadza się on jedynie na powierzchni, dzięki czemu w prosty sposób można go usunąć.

Odkurzanie mebli skórzanych raz w tygodniu pomoże zachować ich blask, a także estetykę na wyjątkowo długi czas. Pamiętajmy także, by do odkurzania wykorzystać końcówkę z miękkim włosiem lub zwykłą ściereczkę z mikrofibry. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni mebla.

Kolejnym etapem staje się usuwanie plam z mebli skórzanych. Można to zrobić wykorzystując wodę z mydłem lub specjalnym preparatem do skóry. Dzięki temu materiał zostanie odpowiednio nawilżony, a to z kolei znacznie zwiększy trwałość mebli skórzanych.

Jak więc łatwo można zauważyć, czyszczenie mebli skórzanych, o ile jest wykonywane regularnie, będzie miało ogromny wpływ nie tylko na ich estetykę, ale także i na ich trwałość.

Jak utrzymać meble skórzane w doskonałym stanie?

Zachowanie blasku mebli skórzanych wcale nie jest takie trudne, jak może się to wydawać. Niemniej jednak kluczem do sukcesu okaże się regularna i kompleksowa pielęgnacja. Mowa tu nie tylko o dokładnym czyszczeniu mebli skórzanych, ale także o stosowaniu specjalnych środków konserwujących skórę.

Warto zaznaczyć, że choć skóra jest uważana za tworzywa o wyjątkowej odporności, to jednak lata intensywnego użytkowania mogą odcisnąć na niej swoje piętno. Na powierzchni kanap czy krzeseł mogą pojawić się plamy z potu lub innych, tłustych substancji. Co więcej, naturalna skóra ma również tendencję do wysychania, przez co staje się podatna na pękanie i przetarcia.

Konserwowanie skóry, a także jej olejowanie pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia we wnętrzu materiału. W ten sposób można nie tylko podkreślić kolor, ale także zwiększyć trwałość mebli skórzanych na długie lata.

Istotną kwestią, jeśli zależy nam na zachowaniu idealnego stanu takich mebli, jest bieżące usuwanie uporczywych plam. Mowa tu np. o rozlaniu czerwonego wina, oleju czy silnego detergentu chemicznego. Niestety, ale skóra nie jest odporna na działanie wilgoci, więc wszystkie ciecze mogą wniknąć w jej strukturę, a tym samym plamy stają się trudne do usunięcia. W razie wyraźnych uszkodzeń można oddać meble do specjalisty, który zajmie się ich renowacją.

Wybór właściwych środków do pielęgnacji skóry

Usuwanie plam z mebli skórzanych powinno się zawsze odbywać przy pomocy dedykowanych środków. Faktem jest, że w sieci można znaleźć wiele, różnych opinii na ten temat. Niektórzy nawet wskazują na to, że domowe sposoby na pielęgnację mebli ze skóry są tak samo skuteczne, jak przeznaczone do tego środki.

Trzeba zauważyć, że w procesie czyszczenia można śmiało wykorzystać szare mydło z wodą. Pomoże to usunąć plamy ze skórzanych mebli, a jednocześnie znacznie odświeży ich powierzchnię. Jednak sama konserwacja takich mebli powinna przebiegać już z wykorzystaniem odpowiedniego środka.

Podstawą staje się olejowanie skóry na meblach. Wzmocni to znacznie jej trwałość, a także zmniejszy ryzyko pojawiania się pęknięć i przetarć. Można spotkać się z opiniami, że do olejowania skóry na meblach wystarczy olej spożywczy. Faktycznie, jest on w stanie wniknąć w strukturę materiału, niemniej jednak nie odżywi go, a dodatkowo wykluczy meble z użytkowania na znacznie dłuższy czas. Olej spożywczy potrzebuje znacznie więcej czasu na to, by wsiąknąć, a dodatkowo, może pozostawić nieestetyczny ślad.

Wobec tego, olejowanie skóry na meblach powinno odbywać się albo przy wykorzystaniu odpowiednich specyfików, albo przy użyciu wosku pszczelego. Takie preparaty są w stanie dogłębnie nawilżyć skórę na meblach, a także przywrócić jej pełną elastyczność. Nie potrzebują one zbyt wiele czasu na wsiąknięcie, więc po nasmarowaniu, meble w krótkim czasie będzie można użytkować ponownie.

Pamiętajmy, że wybór właściwych środków do pielęgnacji skóry wpłynie nie tylko na trwałość, ale także na walory wizualne mebli.

Sposoby na usuwanie plam i zabrudzeń z mebli skórzanych

Nie da się ukryć, że sposoby na odnawianie mebli skórzanych są różnorodne. Jednak zawsze najlepiej sprawdzają się metody sprawdzone, co do których możemy mieć pewność, że nie wpłyną one negatywnie na powierzchnię samego materiału.

Okazuje się, że do usunięcia plam i zabrudzeń z mebli skórzanych najlepiej będzie wykorzystać wodę z płatkami mydlanymi. Najlepiej zdecydować się na mydło szare, które jest bezzapachowe i bezpieczne. Wystarczy nanieść mieszankę na plamę i pozostawić ją na kilka minut. Po tym czasie można usunąć miksturę przy pomocy miękkiej ściereczki. Plama powinna zniknąć bez śladu.

W przypadku bardziej uciążliwych plam jak np. zabrudzenia atramentem, można wykorzystać nasączony alkoholem wacik kosmetyczny. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, by preparat nie okazał się zbyt agresywny dla skóry. W przeciwnym wypadku może on negatywnie wpłynąć na jej powierzchnię, a nawet doprowadzić do jej wybarwienia.

Menu

Konto