Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Paprotka - piękna i łatwa w uprawie roślina do domu

Dodany dnia2023-03-28

Paprotka - piękna i łatwa w uprawie roślina do domu

Paprotka domowa to bardzo wdzięczny i zimozielony gatunek, który niesamowicie zdobi wnętrza. Dlaczego paproć w sypialni to dobry pomysł?

Paprotka na balkonie stanowi prosty sposób na udekorowanie tej przestrzeni. Jakie wymagania glebowe i stanowiskowe mają tego typu rośliny doniczkowe? Dlaczego paprotka usycha? Poniższy tekst podpowie Ci, jak dbać o te ozdoby.

Paprotka - dlaczego warto mieć ją w domu

Paprotka w nowoczesnym domu stanowi doskonały dodatek i akcent dekoracyjny. Jej piękne zielone liście ożywią przestrzeń. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że domowa paprotka ma liczne właściwości prozdrowotne. Roślina ta ustawiona na parapecie czy komodzie świetnie radzi sobie z filtrowaniem powietrza. Jest w stanie usunąć z niego nawet wyjątkowo szkodliwe substancje, między innymi formaldehyd. Znajduje się on w lakierach do paznokci, kosmetykach do włosów, farbach do ścian czy wykładzinach. Poza tym jest rośliną zalecaną do ustawienia w pokoju nastolatka, domowym biurze oraz wszędzie tam, gdzie znajduje się ekran telewizyjny lub komputerowy. Paproć jonizuje powietrze, uzupełniając je o jony ujemne. Poza tym znacząco poprawia powietrze w domach osób palących papierosy. Roślina ta wpływa fantastycznie na mikroklimat we wnętrzu i jest w stanie nawilżyć powietrze, którym oddychają ludzie. Czy paprotka jest trująca dla kota? Na szczęście roślina ta jest w pełni bezpieczna dla zwierząt domowych, a miłośnicy kotów mogą spokojnie ustawiać ją na parapecie.

Paprotka

Rodzaje paproci do uprawy w domu

Rodzajów paproci, które można uprawiać w domu, jest całkiem sporo. Oczywiście jedną z najpopularniejszych jest paprotka zwyczajna. Jeśli chodzi o paprotkę, odmiany obejmują bardzo wiele zróżnicowanych egzemplarzy. Jednym z nich jest paprotka zwisająca.

Warunki uprawy paprotki w domu

Warunki uprawy paproci powinny obejmować stanowiska średnio nasłonecznione. Rośliny te w naturalnych warunkach występują w niższych partiach lasów, nie są więc bezpośrednio narażone na silne działanie słońca, Warto o tym pamiętać, szukając dla niej miejsca w domu. Optymalnym wyborem będzie to, do którego docierają rozproszone promienie światła.

Odpowiednia gleba i podlewanie paproci

Jeśli chodzi o paprotkę, podlewanie warto wykonywać dość ostrożnie, aby zbytnio nie przelać rośliny. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gubienia liści oraz ich żółknięcia. Paprotka w domu może być podlewana zamiast do donicy, to do podstawki. Pośród zabiegów pielęgnacyjnych paprotki podlewanie herbatą należy do jednego z najskuteczniejszych. Zarówno fusy z herbaty, jak i napar z liści dają pożądane efekty.

Oświetlenie i temperatura dla paproci

Oświetlenie dla paproci powinno być rozproszone i niezbyt intensywne. Nie oznacza to jednak, że roślina powinna stać w kompletnym cieniu. W takich warunkach nie będzie się prawidłowo rozwijać. Jeśli chodzi o paprotkę, wymagania cieplne oscylują wokół 18-25°C w okresie wegetacji. W okresie jesienno-zimowym w zupełności wystarczy temperatura dla paproci na poziomie 18°C. Jedno jest pewne - paprotka zdecydowanie nie lubi przeciągów.

Najczęstsze problemy z paprociami

Jeśli chodzi o problemy z paprociami, jednymi z najczęściej występujących są te związane z brązowieniem i opadaniem liści. Są to symptomy wskazujące na niedostateczny poziom wody oraz przesuszenie bryły korzeniowej. Natomiast w przypadku, gdy roślina otrzymuje zbyt dużo wody względem swoich potrzeb, może przejawiać to żółtymi i opadającymi liśćmi. Wśród schorzeń dotykających ten gatunek znajdują się choroby grzybowe, w tym najpopularniejsza plamistość liści.

Jak ozdobić dom paprociami?

Ozdabianie domu paprociami nie jest trudne. Chcąc ustawić paprocie w biurze, warto pomyśleć o miejscu, do którego dociera słońce w ciągu dnia, jednak jest na tyle rozproszone, że nie popsuje liści. Osoby, które mają łazienkę z oknem, mogą pokusić się o ustawienie roślin na parapecie lub zawieszenie ich pod sufitem. Paprocie w łazience będą miały odpowiednie warunki do wzrostu, gdyż w pomieszczeniu tym mają do czynienia z podwyższoną wilgotnością powietrza.

Produkty powiązane

Menu

Konto