Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Pakowanie próżniowe

Dodany dnia2023-01-20

Pakowanie próżniowe – wszystko, co musisz wiedzieć o próżniowym pakowaniu produktów

Istnieje wiele metod przechowywania żywności i innych produktów. Jedną z nich jest pakowanie próżniowe. Co warto wiedzieć na ten temat?

Coraz większa świadomość związana z potrzebą niemarnowania żywności skłania coraz więcej osób do kupowania pakowarek próżniowych. To właśnie dzięki nim można przedłużyć termin przydatności zup i gotowych dań.

Co to jest pakowanie próżniowe i jakie ma zastosowanie?

Ten typ pakowania odbywa się najczęściej za pomocą urządzenia nazywanego pakowarką próżniową. Polega na mechanicznym odessaniu powietrza w wnętrza plastikowego opakowania. Służy też do automatycznego, szczelnego jego zamknięcia. Hermetyczne zapakowanie produktów, zwłaszcza artykułów żywnościowych, odcina dopływ tlenu, a to on jest głównym czynnikiem ich psucia. Jeśli chodzi o próżniowe pakowanie żywności, to proces pozwala na eliminację bakterii rozwijających się pod wpływem obecności tlenu. W związku z tym żywności nie grozi gnicie, rozkład, ale też utrata właściwości związanych ze smakiem, zapachem, kolorem czy wartościami odżywczymi. Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać tak zamknięte produkty? W zależności od rodzaju produktu, można przyjąć, że pakowanie próżniowe przedłuża czas ich przydatności do zjedzenia 2-, a nawet 3-krotnie. Próżniowe pakowanie żywności przydaje się również w przypadku techniki sous-vide, stosowanej w wielu restauracjach na całym świecie. Profesjonalni kucharze zapakowane w ten sposób ryby, wołowinę czy drób marynują, zamykają, a następnie poddają obróbce termicznej w gorącej wodzie. Proces ten wymaga czasu. Można w ten sposób uzyskać interesujące wrażenia smakowe przy jednoczesnym zachowaniu soczystości potraw.

Pakowanie próżniowe

Jakie jeszcze produkty można ochronić tym sposobem?

Nie tylko jedzenie można zapakować tą metodą. Wśród osób ceniących porządek w domu lub szukających sprytnych rozwiązań, jak spakować się na zagraniczny wyjazd, popularne jest pakowanie próżniowe ubrań. Wiele osób, które planują przeprowadzkę, również chętnie sięga po tę metodę. Specjalnie dostosowane do tego celu worki są znacznie większe (w porównaniu ze spożywczymi) i zwykle mają wbudowany zawór zwrotny, pozwalający na odessanie powietrza, na przykład za pomocą domowego odkurzacza. Wkładanie i wyjmowanie rzeczy do worka odbywa się poprzez otwarcie zamka znajdującego się na jednej z krawędzi. W sklepach można znaleźć różne rodzaje worków przeznaczonych do przechowywania odzieży. Mogą być one wykonana z nulonu bądź poliamidu. Różnią się też między sobą rozmiarami. Popularne są zwłaszcza te kwadratowe, których boki mają po 100 lub po 70 cm. Z myślą o długich sukniach, garniturach czy płaszczach przygotowano podłużne worki, mające wymiary 130x90 cm. Aby móc łatwo zidentyfikować zawartość bez konieczności niszczenia szczelności opakowania, warto wybierać całkowicie transparentne worki.

Jakie są wady i zalety pakowania próżniowego?

Jeśli chodzi o główne zalety pakowania próżniowego, to jednym z najważniejszych jest zwielokrotniony czas ich przydatności do spożycia, zarówno jeśli chodzi o towary przechowywane w lodówkach, jak i poza nią. Nic zatem dziwnego, że pakowarka próżniowa znajduje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w restauracjach, garmażerkach, firmach świadczących usługi cateringowe czy w zakładach produkujących żywność. Większe podmioty korzystają zazwyczaj w pojemnych szaf mroźniczych.
Firmy gastronomiczne muszą niekiedy borykać się z problemami dotyczącymi zarówno nadwyżek produktowych, jak i koniecznością gromadzenia półproduktów na potem. Pakowaczki próżniowe powinny być na ich wyposażeniu. Może mieć to znaczenie strategiczne dla tego rodzaju biznesu. Próżniowa konserwacja żywności umożliwia eliminację sztucznych substancji konserwujących. Usprawnia też pracę na kuchni, dając możliwość jednoczesnego przygotowania dużej liczby porcji. W czasie dostępności produktów sezonowych możliwość ich zamrożenia jest bardzo pożądana. Pakowanie próżniowe wielokrotnie wydłuża czas bezpiecznego ich przechowywania w zamrażarce.

Rodzaje materiałów do pakowania próżniowego

Podstawowym rodzajem materiału eksploatacyjnego do pakowarki listwowej są worki moletowane. Ich struktura pozwala na wytworzenie bardzo małych korytarzy, pozwalających odessać powietrze i stworzyć próżnię w środku. Innym rodzajem są worki gładkie, odpowiednie do przechowywania w maszynach komorowych. Można do nich pakować wędliny, mięso, ryby czy sery. Ich stopień ochrony jest podobny do wyżej wymienionych. Natomiast mają przewagę cenową nad workami moletowanymi. Jeszcze innym rodzajem materiałów do pakowania próżniowego są worki termokurczliwe. Znajdują one powszechne zastosowanie w firmach zajmujących się produkcją wędlin oraz sprzedażą mięsa. Folia dokładnie przylega do produktów podczas zgrzewania folii, uwypuklając kształt zawartości. Na rynku istnieją również worki do gotowania metodą sous-vide. Do pakowania płynów istnieją osobne worki, których kształt pozwala na ustawianie ich w pionie po zamknięciu, a przez to zminimalizowanie ryzyka wylania się cieczy na zewnątrz. Nadają się one między innymi do pakowania próżniowego zup.

Koszty związane z pakowaniem próżniowym

Jeśli koszty o koszty eksploatacji, do największych, na szczęście raz poniesionych, należy zakup samego urządzenia. Zakup materiałów do pakowania, czyli worków, wiąże się z mniejszym, za to częściej ponoszonym kosztem, odczuwalnym, gdy proces odbywa się na większą skalę, na przykład w zakładzie wytwórstwa mięsnego. Nie bez znaczenia są też efekty płynące dla środowiska naturalnego, związane z wytwarzaniem, eksploatacją i wyrzucaniem setek tysięcy plastikowych opakowań.

Jak wybrać odpowiednią maszynę do pakowania próżniowego?

Jeśli chodzi o branżę spożywczą, to jednym z najczęściej spotykanych urządzeń są pakowarki komorowe. Zasada ich działania jest prosta: worek z żywnością jest zamykany przezroczystą pokrywą, sprzęt wytwarza podciśnienie, a następnie wbudowana pompa próżniowa zasysa powietrze. Tego typu urządzenia z powodzeniem sprawdzają się w miejscach takich jak restauracje czy zakłady przetwórstwa żywności. Drugim z popularnych typów są pakowarki listwowe. Z uwagi na niską cenę i nieduże wymiary są odpowiednie do zastosowań bardziej amatorskich, głównie w gospodarstwa domowych. Podczas działania zgrzewarki worek pozostaje poza urządzeniem, a kontakt z pakowarką ma tylko jedna krawędź worka. To właśnie przez nią odsysane jest niepożądane powietrze.

Podsumowując, pakowarki próżniowe, zarówno modele listwowe, jak też komorowe, stanowią wyjątkowo praktyczne produkty, przydatne zarówno w zastosowaniach domowych i małej gastronomii, jak też na dużo szerszą skalę, zwykle w zakładach przetwórstwa mięsnego. Dzięki nim można nie marnować żywności, zoptymalizować proces zakupu produktów sezonowych w restauracjach i firmach cateringowych, jak też bezpiecznie transportować i sprzedawać wyroby w dużych sieciach spożywczych. Możliwości worków próżniowych nie ograniczają się wyłącznie do artykułów i gotowych dań. Mogą obejmować również sprytne pakowanie i przechowywanie odzieży. Tego typu sposoby sprawdzają się w przypadku przeprowadzki czy też dalekiej, zagranicznej podróży.

Menu

Konto