Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Najpiękniejsze ogrody - Sztuka projektowania ogrodów: od koncepcji do realizacji

Dodany dnia2023-03-28

Najpiękniejsze ogrody - Sztuka projektowania ogrodów: od koncepcji do realizacji

Jeśli chodzi o przydomowe ogrody, Internet pełen jest inspiracji. Jak urządzić wymarzona przestrzeń wokół domu? Jakie Oświetlenie ogrodu będzie odpowiednie? Po które Dekoracje ogrodowe warto sięgnąć? Na jakich zabiegach opiera się pielęgnacja roślin?

W przypadku bardzo wielu osób argumentem przemawiającym z przeprowadzką z bloku do domu jednorodzinnego jest posiadanie ogrodu. Własna przydomowa przestrzeń zielona daje wiele możliwości do rekreacji. Na jakie elementy architektoniczne w ogrodzie warto postawić?

Ogrody - przydomowa przestrzeń

Ogrody - przydomowa przestrzeń zielona

Projektowanie ogrodów to sztuka, dzięki której przydomowa przestrzeń staje się funkcjonalna, użyteczna i idealna do spędzania wolnego czasu w gronie rodziny i znajomych. Koncepcja ogrodu może być bardzo różna. Powinna przede wszystkim uwzględniać indywidualne potrzeby i preferencje użytkowników. Planowanie ogrodu powinno obejmować strefę wypoczynkową, aktywności sportowej, ale też ciągi komunikacyjne, nawodnienie terenu czy jego oświetlenie.

Najważniejsze aspekty projektowania ogrodów

Krajobraz wokół domu powinien prezentować się spójnie i harmonijnie, pasować do potrzeb mieszkańców, a zarazem podkreślać bryłę budynku. Sztuka ogrodowa opiera się na wydzielaniu kilku podstawowych stref. Jedną z nich jest przestrzeń reprezentacyjna. Inną stanowi strefa wypoczynkowa. Jeszcze inną zaś komunikacyjna czy gospodarcza. Każda z nich odgrywa swoją funkcję. W zdecydowanej większości przypadków przydomowy ogród ma zaspokajać potrzeby domowników w zakresie spotkań ze znajomymi, urządzania grilla na świeżym powietrzu czy zabawy z najmłodszymi. Wszystkim tym celom sprzyjają odpowiednie akcesoria ogrodowe. Nie obędzie się wiec bez zakupu sprzętów na plac zabaw, ławek, grilla czy altany. Dobrze zaprojektowane ścieżki ogrodowe prowadzą do najciekawszych stref. Są doskonale oświetlone, dlatego też można korzystać z nich również po zmroku. Tym, co przykuwa uwagę są ciekawie dobrane gatunki roślin, ale też oczka wodne, pomosty czy drewniane elementy małej architektury. W przypadku tych osób, które są zainteresowane samodzielną uprawą owoców i warzyw, również warto pomyśleć o wydzieleniu specjalnie przeznaczonej do tego strefy w ogrodzie.

Koncepcja i planowanie ogrodu

Każdy dobrze zaaranżowany ogród rozpoczyna się od starannego planu. Już na etapie projektu architekt krajobrazu uwzględnia wszelkie warunki danej przestrzeni. Dlatego też ważnym elementem będzie pofałdowanie terenu czy znaczne różnice poziomu, ale też znajdujące się już nasadzenia. Jeśli chodzi o małe ogrody, aranżacje mogą przysparzać pewnych wyzwań, a mniejszy metraż wiązać się z pewnymi ograniczeniami i kompromisami. Problemy w ogrodzie mogą dotyczyć także dużych przestrzeni. Dokładne przemyślenie wszystkich zagadnień i aspektów, zanim przejdzie się do prac ziemnych jest kluczem do sukcesu.

Wybór roślin i układanie ogrodu

Wybór poszczególnych gatunków roślin powinien być zdeterminowany odgórnie przyjętym stylem. Nowoczesne ogrody minimalistyczne bazują na niedużej ilości roślin, w której główną rolę odgrywają trawy czy niewielkie byliny. Sporą część przestrzeni zajmuje trawnik. Zupełnie inaczej prezentują się ogrody przydomowe na wsi. Kojarzą się ze starymi gatunkami drzew owocowych, malwami, dziką różą, słonecznikiem czy chabrami. Ogrody działkowe słyną z przepięknie kwitnących krzewów, drzewek owocowych czy winorośli gęsto oplatających niewielkie drewniane zabudowania. Rośliny ogrodowe powinny być dobrane swoją liczbą oraz docelową wielkością do metrażu danego ogrodu. Należy uwzględnić też przestrzenie, które powinny nie być mocno zarośnięte, takie jak podjazdy czy place zabaw.

Oświetlenie ogrodu

Jednym z pierwszych elementów tuż po stworzeniu ogrodu jest wykonanie instalacji elektrycznej. Przewody ukryte pod ziemią umożliwią zamontowanie odpowiednio dobranych lamp czy latarni. Mając dostęp do stałego źródła prądu, będą one świecić stabilnie i nieprzerwanie – w przeciwieństwie do rozwiązań solarnych. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu oświetlenia ogrodowe można zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników, wyeksponować krzewy i drzewa, poprawić dostępność i widoczność poszczególnych stref oraz zwiększyć funkcjonalność przestrzeni.

Nawadnianie i drenaż ogrodu

Zalegająca po obfitych deszczach woda w ogrodzie może przyczynić się do podtapiania roślin, ich gnicia i chorowania. Nadmiaru wody deszczowej można łatwo się pozbyć poprzez wykonanie odpowiedniego drenażu. W wielu przypadkach niezbędne będzie położenie specjalnych rur drenarskich zasypanych piaskiem i żwirem. To właśnie dzięki nim nadmiar wody z gruntu będzie mógł być odprowadzany do zbiornika. Jeśli chodzi o drenaż ogrodu, to wymienia się dwa jego rodzaje: systematyczny i niesystematyczny. Innym tematem jest nawadnianie ogrodu. Dotyczy ono przede wszystkim osób, którym marzy się gęsty i wiecznie zielony trawnik.

Elementy architektoniczne w ogrodzie

Na liście podstawowych elementów architektonicznych w ogrodzie znajduje się przede wszystkim altana. To właśnie dzięki niej możliwe jest organizowanie miejsca do odpoczynku i wspólnej zabawy dla domowników i gości zgromadzonych na grillu. W tego typu miejscu nie może zabraknąć mebli ogrodowych w tym krzeseł, ławek czy stolików. Sam grill może przybrać różne formy – od murowanego, przez gazowy, a na węglowym kończąc. Jeśli chodzi o elementy architektoniczne przeznaczone dla najmłodszych, to warto wymienić przede wszystkim plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami oraz piaskownicą. W letnich miesiącach roku przyda się również niewielki dmuchany basen. Wiele maluchów ucieszy się na wieść o zbudowaniu im drewnianego domku ogrodowego. Jeśli chodzi o infrastrukturę ogrodową, w części gospodarczej nie może zabraknąć narzędziowni czy drewnianej komórki.

Wyposażenie ogrodu: meble, dekoracje i akcesoria

Meble ogrodowe takie jak drewniane huśtawki, altany, parasole, wiaty, stoły i krzesła gwarantują poczucie przytulności i komfortu na świeżym powietrzu. Do wyboru jest mnóstwo różnych kolekcji mebli ogrodowych. Mogą być one wykonane z naturalnych materiałów, w tym z drewna wikliny czy rattanu. Meble do ogrodu można również nabyć w wariancie z tworzywa sztucznego, na przykład z technorattanu. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Aranżując ogrody zimowe, które z powodzeniem służą domownikom przez okrągły rok, można postawić na meble z naturalnych materiałów. Pełne zadaszenie i przeszklenia chronią je znakomicie przed szkodliwym dzianiem czynników atmosferycznych.

Konserwacja ogrodu: pielęgnacja roślin i czyszczenie mebli ogrodowych

Posiadanie ogrodu to nie tylko przyjemności, ale również sporo obowiązków. Aby móc cieszyć się gęstą i zadbaną roślinnością, należy o nią regularnie dbać. Trawnik wymaga koszenia w sezonie letnim. Rośliny kwitnące natomiast w okresach suszy należy podlewać. Jesienią wiele krzewów i drzew wymaga przycinania. Tuż przed pierwszymi przymrozkami wiele odmian roślinności należy okrywać, aby nie doprowadzić do przemrożenia ich wrażliwego systemu korzeniowego. Meble ogrodowe również wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i czyszczenia, aby służyły przez długi czas. Zaniedbanie tych prac czy pozostawienie kompletu wypoczynkowego na zimę na zewnątrz może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń.

Częste problemy w ogrodzie i sposoby ich rozwiązywania

Jednym, z problemów, jaki pojawia się podczas zakładania ogrodu jest złe rozplanowanie przestrzeni. Kłopot ten dotyczy zwłaszcza osób początkujących, którym trudno jest wyobrazić sobie stan nasadzeń po kilku latach. Tymczasem drzewa i krzewy bardzo intensywnie rosną, sukcesywnie przejmując coraz większą przestrzeń w ogrodzie. Kolejną sprawą jest estetyczny misz-masz, który wynika z braku zdecydowania podczas dobierania gatunków roślin. Właściciele ogrodów muszą się również przyzwyczaić do nawracających problemów w postaci gryzoni szkodników, insektów i chorób trapiących nasadzenia.

Menu

Konto