Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Najdroższa porcelana świata

Dodany dnia2016-01-21

Porcelana uważana jest za luksusowy i elegancki typ naczyń. Przez wieki tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na takie serwisy obiadowe. Nie rzadko kosztowały majątek, a ich wartość przekraczała możliwości finansowe wielu osób. Chociaż dzisiaj porcelana jest ogólnodostępna i każdy może sobie na nią pozwolić, wciąż istnieją eksponaty, których ceny przyprawiają o ból głowy. Przedstawiamy najdroższe naczynia świata.

Prawdziwe skarby zrobione z porcelany kosztują więcej od niejednego luksusowego samochodu czy willi z basenem. Za wartość ich ceny spokojnie mogłaby żyć kilkunastoosobowa rodzina, nie martwiąc się o finanse do końca życia. Niewielkie naczynia, które znalazły się w rękach prywatnych kolekcjonerów, są cenniejsze od wielu szlachetnych kamieni czy sztabek złota. Lepiej zatem, aby tak drogi eksponat nie trafił w drżące ręce lub w pobliżu dzieci albo zwierząt.

Jednym z najdroższych na świecie naczyń jest porcelana pochodząca z największych skarbów koreańskiej dynastii Joseon. Monarchowie panowali w tych okolicach w latach 1392 – 1910. Biały, przepiękny wazon jest szczególnym eksponatem, nie tylko ze względu na jego właścicieli czy wiek, z którego pochodzi. Zazwyczaj porcelana była bogato zdobiona, więc najbardziej poszukiwane były naczynia w surowej, niepomalowanej postaci. Dlatego XVIII-wieczna porcelana jest wyjątkowo ceniona. Biała waza, z kobaltowym wykończeniem znalazła właściciela, który był w stanie zapłacić za nią 4,2 miliona dolarów. Natomiast inny eksponat, mający to samo pochodzenie, został kupiony na aukcji w nowojorskim domu Christie’s za 1,2 miliona dolarów.

Droższa od kobaltowych zdobień była krwista porcelana, wykonana w epoce Kangxi (1662-1722). Czerwony kolor w kulturze Chin oznacza radość i szczęście, dlatego szczególnie cenione były naczynia pokryte tą barwą. Niestety technika wykonania tego typu naczyń zanikła wraz z końcem dynastii Qing, dlatego okazy, które do tej pory się zachowały, osiągają niebotyczne ceny. Tak wielkie, że prywatny kolekcjoner zapłacił 9,5 miliona dolarów za porcelanową miseczkę z czerwonymi zdobieniami. Nieco droższy (10 mln dolarów) był eksponat pochodzący z dynastii Ming (1368-1644), który służył przy oficjalnych ceremoniach. Czerwona porcelana była niezwykle droga i trudna do wykonania, ze względu na miedziane wykończenia. Mogli sobie na nią pozwolić tylko najdostojniejsi i najbogatsi przedstawiciele społeczeństwa.

Biała porcelana pokryta kobaltowym wykończeniem była jedną z najpopularniejszych rodzajów naczyń, produkowanych w Chinach. Zdobienia doprowadzone do perfekcji w epoce Kangxi, zachwycają do dzisiaj. Tak bardzo, że poszczególne eksponaty potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Zwłaszcza że porcelana z tego okresu jest niezwykle trwała i wytrzymała. Anonimowy kupiec był w stanie wydać za 500-letnią wazę 21,3 miliona dolarów na licytacji w domu aukcyjnym Sothesby’s.

Miano najdroższej porcelany należy się XVIII-wiecznej wazie, która kosztowała 84 miliony dolarów. Bogato zdobione, pokryte miniaturowymi dziełami sztuki naczynie, pochodzi z czasów panowania dynastii Qing, czyli z lat 1644-1911.

Menu

Konto