Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Naczynie rzyskie-instrukcja użytkowania

Dodany dnia2018-08-25

Gliniane naczynia codziennego użytku są znane człowiekowi od wieków. Chociaż dziś garncarstwo, jako rzemiosło, nie jest już zbyt popularne, kiedyś stanowiło przełom cywilizacyjny, który zrewolucjonizował ówczesna gospodarkę. Jednak wyjątkowe właściwości naczyń ceramicznych sprawiają, że są one stale obecne w wielu polskich domach i nie zapowiada się by sytuacja ta miała się zmienić. Jednym z wyjątkowych rodzajów naczyń wykonanych z kamionki są tzw. naczynia rzymskie. Powstaje on z ceramiki nieszkliwionej i służy do pieczenia dań w atmosferze pary wodnej. Na czym polega jego niezwykłość? Z pewnością zainteresuje się nim każda osoba ceniąca sobie zdrowy tryb życia, osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów, a także te które z powodu problemów zdrowotnych są na diecie lekkostrawnej. Ale nie tylko, tak naprawdę każdy kto lubi gotować smacznie powinien zaopatrzyć się w garnek rzymski.

Garnek rzymski służy do stosowania w piekarnikach. Pozwala na przygotowanie każdego rodzaju mięsa, ryb, pieczonych warzyw, zapiekanek, wypieku chleba, ciast drożdżowych, dań jednogarnkowych i wielu innych potraw. To co jest w nim wyjątkowe, to to, że nie wymaga on użycia do przygotowywanych potraw ani grama tłuszczu, a mimo to dania pozostają soczyste i pełne smaku.

Przed użyciem konieczne jest namoczenie naczynia w wodzie przez co najmniej 15 minut. Sprawia to, że pory garnka wypełniają się wodą, która uwalnia się w czasie pieczenia w postaci cyrkulującej wewnątrz naczynia pary wodnej. To właśnie dzięki powstawaniu pary wodnej potrawy wykonane w naczyniu rzymskim są soczyste i wyjątkowo aromatyczne. Przygotowywanie potraw w garnku rzymskim sprawia, że nie tracą one wartości odżywczych oraz cennych mikroelementów w nich zawartych.

Jak używać garnka rzymskiego? Przeczytaj poniższą instrukcję aby móc na długo cieszyć się zdrowymi i pysznymi potrawami przygotowanymi w naczyniu rzymskim!

  1. Przed pierwszym użyciem należy namoczyć go w wodzie przez minimum 30 minut a następnie umyć ciepłą wodą bez dodatku detergentów, jest to ważne ponieważ pozwoli uniknąć wnikania szkodliwych substancji w pory naczynia, a następnie przenikania do potrawy w czasie pieczenia.

  2. Przed każdym użyciem garnek wraz z pokrywką należy wypełnić przynajmniej do połowy wodą lub zanurzyć w wodzie i pozostawić na minimum 15 minut do namoczenia. W tym czasie pory naczynia chłoną wodę, która później uwolni się z nich jako para wodna. Po każdym umyciu umyj ganek ciepłą wodą, bez użycia detergentów.

  3. Należy uniknąć poddawania naczynia wysokim skokom temperatur, tj. wstawiania zimnego naczynia do nagrzanego piekarnika lub gorącego naczynia do zimnej wody. Naczynia rzymskie źle znoszą hartowanie, a wysokie skoki temperatur mogłyby prowadzić do uszkodzenia naczynia. Zimne naczynie należy włożyć do zimnego piekarnika i stopniowo nagrzewać do uzyskania pożądanej temperatury. W czasie pieczenia naczynie rzymskie mocno się nagrzewa, aby uniknąć kontaktu z zimnym podłożem po wyjęciu stawiaj naczynie na drewnianej desce lub materiałowej ściereczce kuchennej.

  4. Zalecana temperatura do przygotowywania potraw w tym naczyniu to 160-230 stopni C, w takim zakresie temperatur dania zachowują swoje wartości odżywcze.

  5. Po zakończeniu pieczenia trzeba poczekać aż naczynie wystygnie, dopiero wtedy można je wyczyścić. Trudniejsze zabrudzenia przed umyciem należy odpowiednio długo namoczyć.

  6. Przed schowaniem garnka należy upewnić się, że jest ono całkowicie suche.

Po około 100 użyciach garnek należy „wygrzać” by go oczyścić i otworzyć pory. Aby to zrobić należy wypełnić go wodą, wstawić do zimnego piekarnika i ogrzewać do czasu aż woda zacznie wrzeć. Glina z której wykonywane są naczynia rzymskie, to surowiec naturalny dlatego z czasem garnek może się odbarwiać i zmieniać kolor, nie świadczy to jednak o uszkodzeniu garnka.

Menu

Konto