Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Na jakiej wysokości powinien być drążek w szafie?

Dodany dnia2023-09-13

Na jakiej wysokości powinien być drążek w szafie? Optymalizacja szafy dla maksymalnej funkcjonalności

Na jakiej wysokości umieścić drążek w szafie? Praktyczny poradnik, dzięki któremu maksymalnie wykorzystasz potencjał szafy.

Dobrze przemyślana i zaprojektowana szafa pozwala w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń na ubrania. Jak to zrobić, aby wyposażenie szafy było ergonomiczne, funkcjonalne i mieściło dużo ubrań? W tym przypadku kluczowe znaczenie ma wysokość, długość i głębokość szafy, a także układ półek, szuflad i wysokość umieszczenia drążka.

Na jakiej wysokości powinien być drążek w szafie?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze zorganizować szafę na ubrania, by pomieściła jak najwięcej ubrań, zapoznaj się z naszymi radami. Z poradnika dowiesz się, na jakiej wysokości powinien być umieszczony drążek w szafie na ubrania oraz jakich błędów unikać.

Na jakiej wysokości drążek w szafie?

Zacznijmy od tego, że szafa na ubrania może mieć różną długość, wysokość i głębokość. Szczególnie od ostatniego parametru zależy ułożenie drążków w szafie. W przypadku płytkich szaf o głębokości około 40 cm stosowane są zupełnie inne rozwiązania niż w standardowych szafach o głębokości 60 cm lub więcej. Jeśli posiadasz płytką szafę, zastosuj wysuwany drążek do szafy. Twoje ubrania będą wisieć równolegle do tylnej ściany szafy i wystarczy tylko wysunąć drążek, aby sięgnąć po koszulę czy inne ubranie. Skoro głębokość szafy mamy za sobą, przejdźmy do wysokości drążka.

W wysokich szafach mających 250 cm i więcej zazwyczaj górną jej część przeznacza się na półki. Jest to powszechnie stosowana praktyka ze względu na ergonomię i funkcjonalność. Sięganie po ubrania z takiej wysokości byłoby czymś nienaturalnym i utrudniało codzienne użytkowanie. Dlatego zaleca się, aby reling na ubrania został umieszczony na wysokości od 90 do 180 cm. Wysokość zależy od wieszanych ubrań, wielkości szafy i planowego wyposażenia.

Ustawianie wysokości drążka z myślą o różnych typach ubrań

Szafa do sypialni, a także szafa do garderoby wymaga przemyślanego układu. O ile w przypadku dużej garderoby rozplanowanie przestrzeni nie jest kłopotliwe, tak w ograniczonej rozmiarami szafie już tak. Jeśli chcesz dobrze rozplanować ułożenie półek i relingów, przygotuj projekt szafy z wymiarami. W tym celu możesz skorzystać z pomocy projektantów lub samodzielnie wykonać pierwszy szkic.

Długą i wysoką szafę podziel na dwie strefy – jedną dla siebie, a drugą dla partnera. Jest to dobry układ, a każda ze stron nie będzie wchodzić sobie w drogę. Pamiętaj, że w szafie na ubrania możesz zaplanować ułożenie kilku relingów i dostosować ich wysokość do ubrań. Koszule i bluzki zajmują mniej miejsca niż długie sukienki i płaszcze. Podziel przestrzeń szafy tak, aby część przeznaczyć na długie ubrania, a drugą część na krótsze. W miejscu, gdzie powiesisz koszule i bluzki, czyli tak zwaną krótszą odzież, relingi na ubrania rozmieść na dwóch poziomach. Tym sposobem maksymalnie wykorzystasz wolną przestrzeń.

Na jakiej wysokości umieścić drążek w szafie? Skorzystaj z poniższych rad: krótkie kurtki, żakiety, koszule i marynarki – reling na wysokości 90-100 cm, spódnice midi i maxi – reling na wysokości 100 cm, spodnie – reling na wysokości 110-130 cm, wieszak na spodnie – na wysokości 90-105 cm długie kurtki: 150-180 cm

Długie suknie i płaszcze – jak wysoko powinien być drążek?

Suknie i płaszcze zajmują jeszcze więcej miejsca niż pozostała odzież. Jeśli nie chcesz, aby materiał ubrań wierzchnich gniótł się lub zwijał w szafie, podczas planowania układu szafy weź pod uwagę ich długość. Zazwyczaj ubrania sezonowe, czyli długie kurtki zimowe, płaszcze jesienne, przeciwdeszczowe itp. przechowuje się w szafach zlokalizowanych na korytarzu. Jest to najczęściej szafa przesuwna umieszczona we wnęce lub wolnostojąca. W takich szafach, w których znajdują się płaszcze wszystkich domowników, drążek powinien być umieszczony na wysokości około 180 cm. To optymalna wysokość do wieszania płaszczy damskich i męskich.

Alternatywnym miejscem do wieszania eleganckich płaszczy jest szafa w sypialni lub w garderobie. Ich przechowywanie ma istotny wpływ na wygląd materiału, dlatego nie chcemy trzymać ich z grubymi kurtkami. Podobnie jest z sukienkami, które wymagają odpowiedniego przechowywania. W tym przypadku optymalna wysokość drążka wynosi około 150 cm. Na tej wysokości można również powiesić płaszcze damskie.

Podsumowując, drążek do szafy powinien być na wysokości: 150 cm – dotyczy sukienek i długich damskich płaszczy, 180 cm – dotyczy długich męskich płaszczy, 180 cm – ogólnodostępna szafa na okrycia wierzchnie.

Dostosowanie wysokości drążka do wzrostu użytkownika

Projekt garderoby czy też projekt szafy powinien uwzględniać wzrost użytkownika. Osoby niskie mogą mieć problem z sięganiem po ubrania, dlatego w tym celu warto skorzystać z ciekawych rozwiązań, jak np. pantografu. Poza tym projektowanie szafy pod wymiar może uwzględniać rozmieszczenie drążków na zupełnie innych wysokościach. W tym celu warto podzielić szafę na strefy: koszule i bluzki, marynarki i żakiety, sukienki i maxi spódnice, płaszcze, spodnie. Następnie zmierzyć ich długość i na tej podstawie wybrać optymalną wysokość drążka. To samo dotyczy osób wysokich.

Drążki w szafie dziecięcej – specyfika i zalecenia

Szafa w pokoju dziecka to bardzo dobre rozwiązanie. Dziecko mając dostęp do ubrań w szafie, uczy się samodzielności. Jeśli Twoje dziecko jest w wieku szkolnym, dostosuj wysokość drążków do jego wzrostu. Następnie wraz z rozwojem dziecka, zmieniaj wysokość drążka. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie otwartej szafy. Niska, szeroka szafa bez frontów z drążkiem i półkami daje dziecku nieograniczony dostęp do ubrań. Dzieci rosną w błyskawicznym tempie, więc określanie na tym etapie konkretnych wartości jest bezzasadne. W tym przypadku ważne jest indywidualne podejście rodziców i dobranie takiej wysokości, aby dziecko czuło się komfortowo w swoim pokoju. Warto pamiętać o zabezpieczeniu mebli znajdujących się w pokoju dziecka.

Błędy do uniknięcia przy umieszczaniu drążka w szafie

Jeśli myślisz nad koncepcją szafy do garderoby lub szafy do sypialni, pamiętaj, o tym, że: Na ułożenie drążka ma wpływ głębokość szafy. W przypadku płytkiej powierzchni mebla zastosuj wysuwane wieszaki na ubrania. Długie relingi do szafy wzmocnij dodatkowym mocowaniem co ok. 100 cm. Jeśli tego nie zrobisz, drążek może odkształcić się pod ciężarem ubrań. Należy odsunąć reling od półki znajdującej się nad nim. W tym celu zostaw około 9-10 cm wolnej przestrzeni, dzięki temu swobodnie zawiesisz i zdejmiesz wieszak z ubraniem. Wysokość umiejscowienia drążka dostosuj do swojego wzrostu oraz ubrań. Rurka do szafy powinna być odsunięta od tylnej ściany mebla. Aby móc swobodnie powiesić ubranie, zaleca się ok. 40 cm, ale może to być mniej. Wysoko powieszony reling przy suficie nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że zastosujesz pantograf. Umiejscowienie drążka nie powinno uniemożliwiać domknięcie drzwi szafy przez wystające ubrania.

Przemyślane przechowywanie: dodatkowe akcesoria do szafy

Planując wyposażenie szafy do sypialni czy garderoby, skorzystaj z dodatkowych akcesoriów. W ten sposób zyskasz dobrze zaplanowaną, zorganizowaną i funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. Na swetry i bluzki doskonale sprawdzają się półki. Ich wysokość powinna mieć ok. 25-30 cm. Uwzględnij półki do garderoby na buty z płaskim obcasem, botki czy szpilki. Bardzo praktyczne są wieszaki na paski, apaszki czy krawaty. Nie zajmują dużo miejsca i rozwiązują problem porozrzucanych w szafie krawatów i leżących w szufladach apaszek czy pasków. Wybieraj wieszaki na ubrania do szafy mocne i solidne, które wytrzymają ciężar zimowych płaszczy. Szafę możesz wyposażyć w wysuwane szuflady na bieliznę. Dobrze mieć w szafie kilka takich szuflad. Ułatwia to segregowanie bielizny na skarpetki, biustonosze i majtki.

Produkty powiązane

Menu

Konto