Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Mycie kostki brukowej - poradnik. Jak efektywnie umyć kostkę brukową?

Dodany dnia2023-03-28

Mycie kostki brukowej - poradnik. Jak efektywnie umyć kostkę brukową?

Mycie kostki brukowej może odbywać się z użyciem różnych środków czystości. Silne plamy i zabrudzenia z powodzeniem usunie woda ciśnieniowa z karchera. Utrzymanie porządku czy patio może obejmować nie tylko techniki mycia kostki brukowej, ale także pielęgnacje i konserwację przy użyciu różnych preparatów, także ekologicznych.

Jakie są domowe sposoby na mycie kostki brukowej? Ile kosztuje mycie kostki brukowej? To podstawowe pytania, jakie zadają sobie właściciele domów jednorodzinnych i posesji wyłożonych płytami chodnikowymi. Na czym dokładnie polega ochrona kostki brukowej? Jakie narzędzia wykorzystuje się podczas mycia i impregnacji kostki brukowej?

Mycie kostki brukowej

Dlaczego warto regularnie myć kostkę brukową?

Kostka brukowa ma wiele zalet. Jest estetyczna i wytrzymała, dlatego idealnie nadaje się na podjazdy, chodniki i ścieżki ogrodowe czy opaski wokół posesji. Wyłożona przed domem dobrze wtapia się w otoczenie i roślinność. Niestety, z biegiem czasu jej powierzchnia ulega zabrudzeniu. Zarówno szczeliny, jak i płaszczyzna są narażone na działanie smarów, zanieczyszczeń powietrza, wilgoci, ale też pojawienia się chwastów czy mchu. Czyszczenie oraz wypełnianie przestrzeni pomiędzy kostką piaskiem może zapobiec utracie kształtu, zwartości podjazdu czy chodnika oraz jego wypaczeniu lub rozchwianiu.

Ile kosztuje mycie kostki brukowej

Profesjonalne firmy wyceniają usługi czyszczenia kostki brukowej głównie na podstawie metrażu powierzchni, która będzie poddana zabiegom. Ceny mogą być dość zróżnicowane, w zależności od regionu kraju i wielkości firmy. Generalnie jednak oscylują wokół 25-50 zł za czyszczenie m2 kostki brukowej.

Jakie narzędzia i środki czystości wybrać do mycia kostki brukowej?

Szczotka druciana jest bardzo praktycznym narzędziem do czyszczenia twardej nawierzchni i zakamarków kostki brukowej. Jej struktura pozwala na dogłębne dotarcie do szczelin. Możliwe jest także dokładne wyczesanie zalegających zanieczyszczeń. Za jej pomocą można także usunąć nagromadzony kurz, brud, igły i liście drzew czy błoto. Pośród preparatów mogących pomóc w doczyszczeniu powierzchni kostki brukowej, znajduje się substancja przeznaczona specjalnie do tego celu, która oprócz odświeżenia powierzchni ma właściwości impregnacyjne. Codzienne czynności pielęgnacyjne podjazdu czy chodnika lub opaski wokół domu wymagają zazwyczaj użycia jedynie czystej wody. Preparat w formie sprayu może być odpowiedni do stosowania bezpośrednio na plamy trudne do usunięcia, między innymi te powstałe na skutek kapania oleju z auta czy motocykla. Formuła produktów i ich wygodna aplikacja czynią z nich popularny wybór. Na rynku dostępny jest też środek pozwalający na pozbycie się mchu przerastającego chodnik czy podjazd. Można go stosować do usunięcia porostów znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kostkami. Wygodnym i szybkim rozwiązaniem do codziennego mycia kostki brukowej jest myjka ciśnieniowa. Pozwala ona na błyskawiczne ogarnięcie całej powierzchni posesji. Można w ten sposób wymyć ją z błota czy odświeżyć po zimie. Nie tylko specjalistyczne środki do mycia i impregnacji mogą się przydać. Swoje zadanie dobrze też spełniają płyn do mycia naczyń czy sprawdzona soda oczyszczona.

Jak często powinno się myć kostkę brukową?

Okresowe zabiegi pielęgnacyjne kostki brukowej opierają się na usuwaniu i zamiataniu z niej śniegu, trawy, liści, igieł czy innych zanieczyszczeń. Raz na kilka sezonów należy sięgnąć po specjalistyczny impregnat, za pomocą którego chroni się nawierzchnię kostki brukowej. Aby zachować jej należyty wygląd, należy późną jesienią oraz wiosną umyć chodnik czy podjazd. Warto także podejmować czynności mające na celu szybkie usunięcie nowo powstałych plam pochodzących na przykład ze smarów czy olejów samochodowych oraz rdzy z ogrodzenia lub rynny.

Jak usunąć trudne plamy z kostki brukowej?

Wiele plam będzie utrwalać się wraz z czasem, który minie od ich powstania. Warto zatem szybko pozbywać się powstałych zabrudzeń. Im szybsza reakcja, tym lepiej. Czasami może wystarczyć silny strumień ciepłej wody po uprzednim wtarciu detergentu. Czasem jednak to nie wystarczy i niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne płyny do mycia kostki brukowej. Istnieje możliwość zabezpieczenia chodnika na przyszłość. W tym celu można użyć specjalnych środków, bazujących na silikonach, butonalu czy polimerach. Aplikuje się przy pomocy szczotki z długimi włosami lub też przy myjki ciśnieniowej.

Domowe sposoby na mycie kostki brukowej

Poza profesjonalnymi sprzętami i środkami chemicznymi pozostaje szereg sposobów domowych na odświeżenie powierzchni kostki na podjeździe czy chodniku. Soda oczyszczona to popularny środek o wielu różnych zastosowaniach. Przejawia działanie rozpuszczające brud. Wtarta za pomocą szczoteczki może pomóc w pozbyciu się trudnych, tłustych do usunięcia plam. Wystarczy po kilku minutach zmyć ją zimną wodą. Co ciekawe, soda oczyszczona potrafi skutecznie zwalczyć też mech. Ocet spirytusowy świetnie odczyszcza wiele substancji, zwłaszcza osadów mineralnych. Jego cena jest niska, a przy tym stosowanie go jest przyjazne środowisku naturalnemu. Można nim także usuwać omszałe powierzchnie. Stosując go, można rozcieńczyć go z wodą w proporcji 2:1 i zastosować na podjeździe. Płyn do mycia naczyń ma właściwości rozpuszczające brud, zwłaszcza tłuszcz, dlatego jest odpowiedni jako środek myjący kostkę brukową. Niska cena, duża dostępność i neutralność dla środowiska naturalnego również mają w tym przypadku znaczenie. Coca-cola jest znanym środkiem nadającym się do usuwania między innymi rdzawych plam. Można ją stosować poprzez uprzednie nasączenie papierów ręczników, które należy pozostawić na noc, a rano usunąć.

Produkty powiązane

Menu

Konto