Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Mrówki w domu - skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Dodany dnia2023-03-28

Mrówki w domu - skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Mrówki w domu bywają sporym problemem, zwłaszcza na wiosnę. Owady te potrafią pokonać znaczne odległości i wysokości, docierając nawet do wysokich pięter wieżowców. Jak zlikwidować mrówki w domu? Co oznaczają mrówki w domu?

Mrówki przybywają do naszych mieszkań w celu zdobycia pożywienia lub założenia gniazda. Resztki pokarmów, zwłaszcza słodkich, są dla nich prawdziwym wabikiem. Wystarczy niewielka szczelina wokół okna, aby w krótkim czasie pojawiły się mrówki. Jakie są domowe sposoby na mrówki w domu? Jak zwalczyć mrówki w domu?

Mrówki w domu

Mrówki w domu - jakie są najczęstsze przyczyny ich pojawienia się?

Mrówki w domu – skąd się biorą? Mrówki wędrują nawet po wysokich ścianach bloków, aby znaleźć pożywienie. Część z nich będzie także chciała założyć gniazdo w ciepłym suchym i bezpiecznym miejscu. Robią tak zazwyczaj, gdy uznają, że mogą liczyć na stały dostęp do pożywienia. Wabią je zatem niezabezpieczone pojemniki z jedzeniem, ale też okruszki, rozlane słodkie napoje, miód czy rozsypany cukier. Mogą też kusić je pokrojone i nieschowane owoce. Mrówki upodobały sobie zwłaszcza słodki smak. Niektóre gatunki nie pogardzą także i pozostałościami po mięsie. Kosze na śmieci mogą być dla nich niezwykle kuszące. W każdym budynku znajdą się różnego rodzaju nieszczelności, które nie będą stanowić żadnej bariery dla małych owadów. Mrówki zawsze znajdą drogę do pożywienia. Można temu przeciwdziałać uszczelniając rejony parapetów i okien. Można także zapobiegać ich przybyciu przez dokładne sprzątanie.

Jakie gatunki mrówek najczęściej można spotkać w domu?

Tylko kilka gatunków mrówek występujących w przyrodzie ma tendencje do zakładania w ludzkich domach swoich siedlisk. Część z nich szukając pożywienia postara się wraz zanim opuścić mieszkanie i zanieść je do gniazda. Jednym z najczęściej występujących i najbardziej uporczywych gatunków są mrówki faraona. Problem z ich wytępieniem może polegać na tym, że założą kilka gniazd jednocześnie, a w każdym z nich jest osobna królowa. Dlatego po częściowej eliminacji mogą powracać. Można je rozpoznać po niewielkich wymiarach wynoszących pomiędzy 2 a 4 mm. Mrówki faraona mogą przybrać kolor czerwony, brązowy lub żółty. Drugim najczęściej spotykanym w domach są gmachówki. Zazwyczaj bytują one blisko ludzkich siedzib blisko terenów leśnych. Często zakładają siedlisko w próchniejącym drewnie. Nierzadko robią wycieczki do ludzkich domów. Jeszcze innym gatunkiem są mrówki darniowe. W sezonie jesienno-zimowym chętnie zaglądają do domów, aby stworzyć nowe siedlisko.

Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w domu i na tarasie?

Mrówki choć bardzo pożyteczne i będące nieodłącznym elementem ekosystemu, potrafią wyrządzić pewne szkody. W domu mogą zanieczyścić żywność, która może się potem nadawać do wyrzucenia. Mogą także uszkadzać leżące na blacie kuchennym owoce. Kolonie gnieżdżące się w drewnianych szczelinach mogą pogłębiać szczeliny. W ogrodzie mogą zniszczyć kwiatostany roślin czy naruszyć integralność trawnika.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek - co działa, a co nie?

Czego nie lubią mrówki w domu? Owady te poruszają się po trasach wyznaczonych feromonami. W taki sposób o wiele łatwiej jest im docierać do nowych źródeł pożywienia i wracać z nim do gniazda. Na trasie ich wędrówki można rozstawić spodki z odrobiną soku z cytryny czy też kilkoma kroplami octu spożywczego. Wśród produktów odstraszających mrówki znajdują się naturalne olejki eteryczne, zwłaszcza cynamonowy, cytrynowy czy lawendowy. Owady te nie przepadają również za terpentyną czy wazeliną. Odstraszająco działa na nie również płyn do mycia naczyń. Co na mrówki w domu jeszcze się sprawdzi? Do skutecznych preparatów zaliczane są też świeże zioła, w tym liście mięty, majeranku, pokrzywy czy wrotyczu. Poza tym owady te niezbyt dobrze reagują na liście czarnego bzu czy pomidorów. Sposób na mrówki w domu to również rozłożenie na ich trasie kwiatostanów lawendy. Jeśli chodzi o środek na mrówki w domu, to nie należy również zapominać o skuteczności pieprzu, cynamonu czy proszku do pieczenia. Równie efektywna jest także sól na mrówki w domu.

Chemikalia w walce z mrówkami - jakie preparaty wybrać?

Jak wytępić mrówki w domu? Oprócz wyżej wymienionych metod można również sięgnąć po specyfiki sprzedawane w sklepach. Mrówki w domu – jak się pozbyć?
Można w tym celu zastosować łatwo dostępne środki chemiczne. Tego typu preparaty na mrówki w domu mogą przybrać formę płynu czy proszku. Występują też w postaci sprayu. Drobiny substancji owady te zanoszą do swoich gniazd. W sklepach wielobranżowych można równie łatwo nabyć pułapki w formie pojemniczków. Pułapki są także w formie lepów. Jednym z bardziej skutecznych i drastycznych środków jest boraks. Wystarczy zmieszanie go z jakimś rodzajem pożywienia (miodem, żółtkami, syropem itp.). Mrówki zwabione słodką substancją przenoszą cząsteczki boraksu do gniazda. Prowadzi to najczęściej do eliminacji całej jego populacji. Należy mieć jednak na uwadze, żeby naszykowaną tak przynętą nie zainteresowały się zwierzęta domowe czy dzieci.

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się mrówek w domu?

Mrówki w domu – jak je zwalczyć? Istnieją odstraszacze na bazie ultradźwięków, których ludzkie ucho nie wyłapuje. Skutecznie one odstraszają one owady i zniechęcają do wtargnięcia do domu. Utrzymanie czystości w domu, zarówno jeśli chodzi o blaty i parapety, jak i o podłogi na pewno stanowi dobry sposób prewencyjny. Równie ważne jest zabezpieczanie produktów spożywczych, zwłaszcza cukru, miodu czy słodyczy przed możliwością przeniknięcia do nich owadów. Ważne jest także kupienie szczelnych pojemników na śmieci wyposażonych w pokrywy. Pozwoli to ograniczyć problem pojawiających się przed domem lub w domu mrówek. Co zrobić w sytuacji, gdy owady założyły gniazdo na balkonie? Dobrą opcją może być zastosowanie doniczki wypełnionej trocinami. Należy ustawić ja w bezpośredniej okolicy mrowiska i spokojnie poczekać, aż mrówki się do niej przeniosą. Gdy już to zrobią, owady wraz z ich nowym domkiem można przenieść na zewnątrz do ogrodu.

Produkty powiązane

Menu

Konto