Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Meble oszczędzające miejsce — jak urządzić funkcjonalne wnętrze na małej przestrzeni

Dodany dnia2023-09-27

Meble oszczędzające miejsce — jak urządzić funkcjonalne wnętrze na małej przestrzeni

Meble oszczędzające miejsce to prawdziwe zbawienie w małych mieszkaniach. Znacząco pomagają w organizacji przestrzeni i jej maksymalnym wykorzystaniu.

Urządzenie mieszkania o małym metrażu potrafi być naprawdę sporym wyzwaniem. Mniejsza ilość przestrzeni tworzy pewne problemy, lecz nie oznacza to, że małe mieszkanie nie może być ładne i funkcjonalne. W tym celu można wykorzystać właśnie sprytne meble oszczędzające miejsce. Wybór takowych w sklepach jest naprawdę duży i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, by perfekcyjnie urządzić swoje małe mieszkanie.

Czym cechują się meble oszczędzające miejsce?

Różnego rodzaju meble oszczędzające miejsce muszą charakteryzować się kilkoma rzeczami. Pierwszy to wielofunkcyjność. Jeśli mebel ma zapewnić lepszą organizację przestrzeni, musi spełniać kilka funkcji jednocześnie. Nie jest to oczywiście wymóg, lecz cechuje to wiele inteligentnych mebli. Mowa tu na przykład o sofach rozkładanych z funkcją spania. Za dnia pozwalają wygodnie usiąść w salonie, a w nocy po rozłożeniu zamieniają się w wygodne łóżko.

Oczywiście meble oszczędzające miejsce są też bardzo dobrze wykonane. Z racji na swoją specyfikę są dość intensywnie użytkowane. Dlatego, by wytrzymać wiele lat, powinny zostać stworzone z wysokiej jakości materiałów i przy zachowaniu wszelkiej dbałości o szczegóły.

Jedna z cech, którymi mogą cechować się meble oszczędzające miejsce to także możliwość rozłożenia. Dotyczy to na przykład stołów. Gdy da się je powiększyć, to w razie imprezy zyskujemy miejsce, by pomieścić wszystkich gości. W normalne dni z kolei stół może zajmować mniej przestrzeni.

Meble oszczędzające miejsceŁóżka i kanapy z przechowywaniem

Pierwszy przykład świetnych mebli do małych mieszkań to łóżka oraz kanapy z funkcją przechowywania. Pozwalają na oszczędzenie miejsca i maksymalne wykorzystanie przestrzeni zajmowanej przez mebel. Najczęściej zasada ich działania jest wręcz banalna. Do przechowywania używa się przestrzeni znajdującej się pod miejscem do spania lub siedziskiem kanapy. W takim kufrze można przechowywać na przykład nadmiar pościeli i w ten sposób zaoszczędzić cenne miejsce w szafkach.

Są to więc świetne meble do małego salonu, czy też przytulnej sypialni. Bardzo dobrym wyborem do pokoju dziennego, który działa w ten sposób jest na przykład narożnik z funkcją spania i kufrem na pościel. Jest to jeden z lepszych mebli kompaktowych, na które można postawić w małym mieszkaniu.

Rozkładane stoły i krzesła – kiedy małe staje się duże

W każdej jadalni lub w strefie do jedzenia posiłków w salonie, lub kuchni świetnie sprawdzają się rozkładane stoły i krzesła. Ich działanie również nie jest specjalnie skomplikowane. Najczęściej możliwość rozłożenia polega na dodatkowym blacie, który znajduje się pod spodem. Wtedy wystarczy rozsunąć dwie połówki stołu i wsadzić w środek dodatkowy element. W ten sposób stół znacząco się wydłuża i mogą się przy nim zmieścić 2 lub nawet 4 osoby więcej niż normalne.

Rozkładane krzesła to także dobry pomysł. Mają jednak pewną wadę. Najczęściej nie są specjalnie estetyczne. Na nieformalne spotkania ze znajomymi sprawdzą się jednak świetnie. Można je wykorzystać podczas wspólnego posiłku, czy też oglądania filmów oraz wydarzeń sportowych. Jednocześnie nie zajmują wiele miejsca podczas przechowywania. Nie zabierają też przestrzeni w salonie, gdyż można je schować, gdy przestaną być potrzebne.

Półki i regały, które zdobią i organizują przestrzeń

Nie da się dobrze wykorzystać przestrzeni w mieszkaniu bez zastosowania półek oraz regałów. Ściany to często miejsce, które jest pomijane i po prostu trzeba uznać to za ogromny błąd. Chcąc zmieścić w domu jak najwięcej rzeczy, warto postawić na ścianach kilka półek, czy też bardzo wysokich regałów.

Co można trzymać w takich miejscach? Przede wszystkim różne przedmioty, które wymagają uporządkowania. Mogą to być książki, płyty z muzyką, grami komputerowymi, czy też filmami. Niektórzy w ten sposób przechowują również swoje inne kolekcje. Oprócz tego jest to też świetne miejsce na wystawienie ozdób, które dodatkowo dekorują dom. Różnego rodzaju kwiaty, ramki ze zdjęciami, czy też przeróżne obrazy. Możliwości są wręcz nieograniczone.

Różnego rodzaju półki świetnie sprawdzą się na przykład w kuchni. W ten sposób można zyskać dodatkowe miejsce na uporządkowanie naczyń i przyborów kuchennych. Niektórzy lubią także przechowywać tak przyprawy, czy też kawę oraz herbatę i inne sypkie produkty.

Meble wielofunkcyjne – od stolika do biurka w kilka chwil

Szukając mebli do małych mieszkań, nie można zapomnieć o tych, które są wielofunkcyjne. Oznacza to jedno. Można użyć ich na więcej niż jeden sposób, w ten sposób znacząco optymalizując wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jakie są przykłady? Oczywiście mowa tu na przykład o kanapach rozkładanych z funkcją spania. Prawdziwy klasyk kawalerek, gdzie za dnia pozwalają wygodnie rozsiąść się przed telewizorem, a w nocy taka kanapa zmienia się w komfortowe łóżko i zapewnia miejsce do spania.

Wszelkiego rodzaju kanapy, które można rozłożyć to jednak zaledwie jeden z przykładów. Osoby, które potrzebują korzystać z komputera, a mają bardzo małe mieszkanie, mogą też wybrać stół, który sprawdzi się także jako biurko. W ten sposób zyskuje się zarówno miejsce do pracy, jak i do spożywania posiłków. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w bardzo małych mieszkaniach, na przykład w kawalerkach. Jest to także dobry pomysł, gdy chcemy urządzić mały salon ze stołem i wypoczynkiem. Jak widać meble wielofunkcyjne do małych mieszkań to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Sprawdzają się w nich wręcz idealnie, a przy tym potrafią oferować świetną estetykę.

Modułowe zestawy meblowe – kreatywne rozwiązania dla każdego wnętrza

Jednym z lepszych rozwiązań, gdy szukamy oszczędności przestrzeni, są meble modułowe. Charakteryzuje je bardzo prosta konstrukcja, która składa się z niemal identycznych elementów zwanych właśnie modułami. Przykładem zastosowania takowych mebli mogą być meblościanki modułowe. Co sprawia, że są to świetne meble oszczędzające przestrzeń?

Mowa tu przede wszystkim o tym, że rozmiary niemal każdego mebla można po prostu dostosować do swoich potrzeb. Chcemy mieć meblościankę, lecz dostępne w sklepach modele są nieco za duże? Warto postawić na mebel modułowy, którego rozmiar dostosujemy tak, by idealnie pasował do naszego salonu. Są też świetnym wyborem w małej kuchni, którą chcemy zabudować. Wtedy będziemy w stanie wykorzystać całą dostępną w niej przestrzeni.

Meblami modułowymi mogą być też na przykład szafki, bądź regały. Sprawne ich zastosowanie to jedna z rzeczy, o której powinien pomyśleć każdy, kto chce wykorzystać dostępną w swoim mieszkaniu przestrzeń. Można użyć ich w sypialni, salonie, kuchni, czy nawet w łazience. Wybór jest wręcz przeogromny.

Zintegrowane meble kuchenne – maksymalizacja przestrzeni w kuchni

Często do najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniach należy kuchnia. Dotyczy to zarówno lokali, gdzie jest ona zintegrowana z salonem w formie aneksu, jak i miejsc, gdzie jest oddzielnym pomieszczeniem. Z tego powodu optymalne zagospodarowanie kuchni to jedno z największych wyzwań. Są jednak rozwiązania, które pozwalają na zrobienie tego naprawdę dobrze. Jedno z nich to zintegrowane meble kuchenne.

Są to całe zespoły mebli, najczęściej modułowych, które pozwalają na zabudowanie prawie całej kuchni, doskonale wykorzystując dostępną w niej przestrzeń. Dodatkowo są tak stworzone, by zawierać idealnie dopasowane miejsce na lodówkę, piekarnik, czy też płytę indukcyjną. W ten sposób można stworzyć doskonale zagospodarowaną kuchnię, w której znajdziemy wszystkie potrzebne przedmioty, urządzenia i sprzęty. Do dużych zalet takiej kuchni należą spore ilości miejsca do przechowywania. W ten sposób zmieszczenie wszystkich produktów, naczyń i innych potrzebnych w kuchni przedmiotów jest banalnie proste.

Rozwiązania do łazienki dla małych przestrzeni

W Polsce łazienki to również z reguły bardzo małe pomieszczenia. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach, gdzie nie oferują one zbyt wiele przestrzeni. Dlatego przy ich aranżowaniu trzeba stawiać na pewne kompromisy, czy też używać właśnie mebli, które świetnie oszczędzają przestrzeń. O czym warto pomyśleć? Świetnym wyborem są na przykład szafki łazienkowe, które zawierają w sobie też kosz na pranie. W ten sposób zyskujemy miejsce na przechowywanie swoich produktów higienicznych, czy też ręczników i jednocześnie na trzymanie brudnych ubrań.

Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest zlew lub lustro zintegrowane z szafką. Taki mebel także spełnia dwa zadania jednocześnie, dzięki czemu łazienka jest dużo bardziej funkcjonalna. Oczywiście w celu zaoszczędzenia miejsca najczęściej podejmowaną decyzją jest wybór prysznica zamiast wanny. Ta najczęściej zajmuje go naprawdę dużo, a większość osób na co dzień i tak decyduje się na prysznic, który jest szybszy i bardziej oszczędny od kąpieli w wannie.

Rozwiązania dla dziecięcych pokojów – miejsce do zabawy i nauki

Czasami trzeba też postawić na pewne kompromisy przy urządzaniu miejsca dla swojej pociechy. Co powinno być wtedy priorytetem? Wybór takich mebli, które pozwolą na przechowywanie wszystkich najważniejszych przedmiotów i jednocześnie pozostawienie jak największej ilości przestrzeni. Dziecko w końcu musi mieć miejsce na zabawę. Dlatego najlepiej trzymać się stawiania wielofunkcyjnych mebli jak najbliżej ścian pokoju. W jego środku znajdzie się z kolei wolna przestrzeń, np. z dywanem, na której dziecko będzie bawić się swoimi zabawkami.

Nie można też zapomnieć o warunkach do nauki. Dlatego w przypadku dzieci, które już nieco podrosły, często stosuje się specjalne podwyższane łóżka. Wchodzi się na nie po drabince, gdyż pod nimi znajduje się wręcz idealne miejsce na postawienie biurka. Na nim dziecko będzie w stanie wygodnie odrabiać wszystkie zadania domowe. W przyszłości z kolei zmieści się tam laptop lub komputer. Inne meble, które warto wybrać to oferujące jak najwięcej przestrzeni we wnętrzu szafy lub komody. Dobrym pomysłem będzie np. wykorzystanie narożników pokoju, które w innym wypadku są marnowane.

Jak wybrać idealne meble do oszczędzania miejsca dla Twojego wnętrza

Jak widać, można znaleźć tanie meble pokojowe, które pozwolą oszczędzić wiele miejsca we wnętrzu mieszkania. Dlatego urządzenie nawet mniejszych lokali nie stanowi aż tak dużego wyzwania i da się zrobić to wręcz bardzo dobrze. Najważniejsze to zwracać uwagę na funkcjonalność wybieranych mebli, a także na jakość ich wykonania.

Decydując się na meble oszczędzające miejsce, nawet najmniejsze mieszkanie stanie się bardzo wygodnym miejscem do życia. Aby jednak wybrać idealne, trzeba pamiętać o ich wymiarach. Czasem dostępne w sklepach gotowe meble mogą być dosłownie o kilka centymetrów za duże lub za małe. Wtedy jednak pozostaje alternatywa, jaką są meble na wymiar wykonywane co do centymetra tak, by pasować do każdego pomieszczenia. Stosowanie ich może być kluczem do dobrej aranżacji małego mieszkania.

Produkty powiązane

Menu

Konto