Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Materiał na ścierki kuchenne – jaki wybrać?

Dodany dnia2023-01-23

Materiał na ścierki kuchenne – jaki wybrać?

Ścierki kuchenne wykonywane są z różnych materiałów – mikrofibry, lnu czy bawełny. Często sięgamy też po ręczniki papierowe. To jaki materiał na ścierki kuchenne będzie najlepszy, dowiesz się z naszego artykułu.

Ścierki kuchenne są wykorzystywane nie tylko w kuchni, ale i do porządkowania całego domu. Używamy ich do różnych czynności – do mycia okien, zmywania naczyń czy przecierania kurzu z mebli. Ścierki kuchenne wykonywane są z różnych tkanin – mikrofibry, lnu i bawełny. Zatem, jaki materiał na ścierki kuchenne będzie najlepszy?

Na co zwracać uwagę wybierając materiał na ścierki kuchenne?

Obecnie na rynku dostępne są tekstylia takie jak ścierki do kuchni w różnych kolorach i wzorach. Niestety, często wybieramy te, które będą pasować do wystroju kuchni lub do świątecznego klimatu. Jednak, to materiał na ścierki kuchenne jest ważniejszy niż design.

Materiał na ścierki kuchenne powinien być chłonny. Dlatego warto sięgać po ścierki kuchenne dobrej jakości, a najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Ścierki kuchenne służą do wycierania różnych powierzchni, w tym rozlanych cieczy, mokrych naczyń czy podłóg. Ścierka kuchenna mająca dobrą chłonność, będzie wycierać do sucha, a nie rozcierać wodę na powierzchni. Ściereczki kuchenne bawełniane świetnie radzą sobie z pochłanianiem wody.

Trwałość to kolejna cecha, która ma wpływ na to, jaki materiał na ścierki kuchenne warto wybrać. Materiał na ścierki do kuchni powinien być wytrzymały. W tym przypadku również sprawdzą się ściereczki kuchenne bawełniane – lepiej wybrać z grubszego materiału. Ścierki kuchenne dobrej jakości nie zniszczą się podczas częstego prania.

Materiał na ścierki kuchenne

Mikrofibra, len czy bawełna – który materiał na ścierki kuchenne jest najlepszy?

Mikrofibra, len i bawełna – to najbardziej popularne trio materiałów na ścierki kuchenne. Porównamy ze sobą te materiały ścierek kuchennych. Każda z tych tkanin ma swoje charakterystyczne cechy, które mogą wpłynąć na właściwy wybór np. do wycierania talerzy.

Tkanina bawełniana i jej zalety

Tkanina bawełniana to naturalny materiał. Ściereczki kuchenne bawełniane są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jest to produkt odporny na rozciąganie i przetarcia. Taka ścierka kuchenna ma wysoką chłonność, dlatego doskonale wyciera garnki i naczynia. Poza tym, są miłe i przyjemne w dotyku.

Ściereczki kuchenne bawełniane są odporne na działanie wysokiej temperatury, więc bez obaw można je prać i prasować. Są idealne do wycierania mokrych garnków, polerowania naczyń, osuszania blatów oraz ścierania kurzy i mycia okien.

Tkanina bawełniana ma również małe minusy. Ściereczki kuchenne bawełniane długo schną i bardzo się gniotą. Jednak w porównaniu z zaletami, jakie oferuje nam tkanina bawełniana, te drobne minusy nie mają dużego znaczenia.

Ściereczki z mikrofibry

Na pewno znasz ścierkę z mikrofibry. Z jej pomocą umyjemy szyby w oknach bez smug oraz dokładnie pozbędziemy się osiadającego kurzu. Mikrofibra jest to materiał wykonany z bardzo cienkich włókien, które powstają z mieszanki włókien poliestrowych i poliamidowych. Ścierka do kuchni wykonana z mikrofibry jest bardzo popularna.

Jakie ma właściwości? Mikrofibra – materiał odznacza się wysoką chłonnością, dzięki czemu dokładnie i szybko zbiera nadmiar wody z powierzchni. Struktura mikrowłókien przylega do czyszczonej powierzchni i dokładnie oczyszcza ją z kurzu. Ścierki wchłaniają kurz i zatrzymują go we włóknach, aż do momentu wyprania.

Ścierki z mikrofibry precyzyjnie zbierają brud z gładkich powierzchni, szczelin i mikroporów. To doskonała ścierka do czyszczenia szyb, luster i szklanych powierzchni. Są przeznaczone do czyszczenia na sucho lub z użyciem wody bez konieczności dodania detergentów.

Mikrofibra jest tkaniną syntetyczną, czyli nie należy do grupy tkanin naturalnych. Niektórzy mogą to postrzegać jako wadę.

Ściereczki lniane

Len jest materiałem naturalnym, ekologicznym i hipoalergicznym. Ścierki lniane są łatwe w utrzymaniu czystości. Cechują się trwałością, wytrzymałością i są odporne na rozciąganie i tarcie.

Ścierka lniana lepiej chłonie wodę niż bawełna. Dobrze sprawdzi się jako ścierka do naczyń – potrafi wchłonąć do 25% wilgoci i nadal być sucha. Posiada właściwości antystatyczne, więc idealnie nadaje się do wycierania i polerowania szklanych naczyń.

Ścierki lniane są odporne na działanie wysokiej temperatury – można je stosować jako podkładka pod garnek. Bardzo szybko schną i są bezpieczne w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Ścierka lniana szybko się gniecie i w początkowym etapie używania może być sztywna i szorstka.

Ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe są niezbędne w kuchni. Z ich pomocą możemy szybko usunąć zabrudzenia, a potem wyrzucić do kosza, bez konieczności prania. Ręczniki papierowe nie pozostawiają smug np. na kieliszkach. Wchłaniają wodę i tłuszcz, dlatego służą do odsączania smażonych potraw. Mają szerokie zastosowanie, więc warto je mieć w kuchni.

Jak wybierać ściereczki do naczyń?

Ścierka do naczyń powinna cechować się dużą chłonnością, dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzi się tkanina bawełniana lub ścierka lniana. Należy pamiętać o tym, że tkanina bawełniana długo schnie i może być siedliskiem bakterii, natomiast ścierki lniane są hipoalergiczne. Wybór należy do Ciebie.

Menu

Konto