Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Malowanie płytek łazienkowych

Dodany dnia2023-01-20

Metamorfoza łazienki - malowanie płytek łazienkowych 

Malowanie płytek łazienkowych to znakomita metoda na to, aby bez przeprowadzania uciążliwych prac uzyskać zupełnie nową, estetyczną i modną przestrzeń. Zobacz, w jaki sposób przeprowadzić taką metamorfozę pomieszczenia.

Niedobór rąk do pracy w branży wykończeniowej dał się we znaki wielu inwestorom, którzy przemierzają się do przeprowadzenia remontu łazienki. Odległe terminy i często bardzo wysokie sumy za robociznę skłaniają wiele osób do wzięcia sprawy w swoje ręce. Ci, którzy z różnych przyczyn nie chcą skuwać płytek i kłaść nowej glazury, mogą zdecydować się na szybsze, mniej inwazyjne i mniej skomplikowane metody. Należy do nich między innymi malowanie glazury. Farby do płytek łazienkowych występują w najróżniejszych kolorach, dając duże możliwości aranżacyjne.

Jak pomalować płytki łazienkowe?

Malowanie ceramicznych płytek łazienkowych to świetny sposób na odświeżenie wyglądu łazienki – bez konieczności wydawania większych pieniędzy. Zanim zaczniesz ten proces, dokładnie wyczyść powierzchnię płytek mieszanką ciepłej wody i łagodnego detergentu. Producenci mogą zalecać zastosowanie konkretnego produktu, na przykład rozpuszczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej, który usunie wszelkie zanieczyszczenia, zwłaszcza te tłuste. Gdy płytki ceramiczne będą całkowicie suche, użyj podkładu, który sprawi, że farba będzie lepiej przylegać. Po wyschnięciu podkładu możesz zacząć malować płytki farbą przeznaczoną specjalnie do nich. Kupisz ją przez Internet bądź stacjonarnie w sklepach specjalizujących się w produktach do malowania wnętrz czy w marketach budowlanych. Pamiętaj, by nakładać równe warstwy farby i pozostawić ją do wyschnięcia pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Gdy ostatnia z nich wyschnie, możesz zakończyć malowanie. Aby zabezpieczyć farbę i zachować jej świeży wygląd, możesz sięgnąć po specjalny lakier do zabezpieczania. Mając odpowiednie materiały i odrobinę cierpliwości, możesz z łatwością pomalować ceramiczne płytki łazienkowe i nadać swojej łazience zupełnie nowy wygląd. Na dodatek nie potrzebujesz do tego wzywania jakiegokolwiek fachowca ani też zmagania się z brudnym, uciążliwym i kosztownym procesem skuwania płytek.

Malowanie płytek łazienkowych

Jak przygotować płytki łazienkowe do malowania?

Przygotowanie płytek łazienkowych do malowania to stosunkowo prosty proces, który można wykonać w kilku krokach. Po pierwsze, musisz je wyszorować szorstką szczotką lub gąbką, aby usunąć brud i resztki. Potem należy umyć płytki przy użyciu łagodnego mydła i ciepłej wody. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni glazury poprzez przetarcie jej odtłuszczaczem (na przykład benzyną ekstrakcyjną czy zmywaczem do paznokci) lub mieszaniną octu i wody. Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu płytek są one gotowe do malowania. Dzięki tym prostym krokom możesz szybko i łatwo przygotować ceramikę do metamorfozy. Malowanie kafelek ściennych wiąże się z ryzykiem zabrudzenia wszelkich powierzchni znajdujących się wokół. Nie trzeba wiele, aby farbą zabrudzić również umywalkę, klapę od wc, wnętrze brodzika czy wanny. Wiele produktów bardzo trudno później zmyć – w końcu mają one za zadanie jak najlepiej utrzymać się na powierzchni płytek w łazience. Dlatego też przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy poświęcić trochę czasu na dokładne zabezpieczenie wszelkich płaszczyzn, które nie będą podlegać malowaniu.

Jak wybrać odpowiednią farbę do malowania płytek łazienkowych?

Przy odnawianiu płytek łazienkowych wybór odpowiedniej farby jest bardzo ważny. Farby dwuskładnikowe są często najlepszą opcją, ponieważ są niezwykle trwałe i odporne na wilgoć. Są też łatwe w aplikacji i wymagają minimalnego przygotowania powierzchni, która ma zostać nimi pokryta. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wybierz farbę przeznaczoną specjalnie do stosowania na płytkach łazienkowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest zaprojektowana w taki sposób, by wytrzymać wysoki poziom wilgoci, jaki panuje w łazienkach. Dodatkowo pamiętaj o użyciu wysokiej jakości podkładu przed nałożeniem farby, ponieważ pomoże to zapewnić prawidłowe przyleganie farby do płytek i jej trwałość na długie lata.

Jak przeprowadzić malowanie płytek łazienkowych krok po kroku?

Malowanie płytek łazienkowych warto rozpocząć od zabezpieczenia powierzchni wokół, a także od odtłuszczenia ceramiki przeznaczonej do pomalowania. To świetny sposób na odświeżenie wyglądu łazienki. Oto przewodnik krok po kroku, jak pomalować płytki łazienkowe:

1. Oczyść płytki: zacznij od wyczyszczenia płytek uniwersalnym środkiem czyszczącym. Upewnij się, że usunąłeś z nich cały brud i plamy. Dzięki temu farba będzie lepiej przylegać do płytek.
2. Zabezpiecz powierzchnię: użyj podkładu, na przykład grubej folii malarskiej, aby ochronić powierzchnię wokół przed zabrudzeniami z farby, trudnymi do usunięcia.
3. Nałóż farbę: użyj pędzla lub wałka do nakładania farby na płytki. Pamiętaj, żeby nakładać farbę równomiernie i cienkimi warstwami.
4. Pozostaw farbę do wyschnięcia: przed nałożeniem drugiej warstwy odczekaj, aż farba całkowicie wyschnie.
5. Nałóż lakier: po całkowitym wyschnięciu farby zastosuj środek zabezpieczający powierzchnię, na przykład lakier, który ochroni ją przed działaniem wody i zużyciem.

Przestrzeganie tych kroków pomoże Ci uzyskać profesjonalnie wyglądającą farbę na płytkach łazienkowych. Pamiętaj o użyciu odpowiednich materiałów i poświęceniu czasu, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Kwestia malowania fugi może rozpatrzona dwojako. Z jednej strony fizycznie jest wykonalne pomalowanie szczelin pomiędzy płytkami na kolor inny niż one same. Wiąże się to jednak z bardzo starannym i uciążliwym oklejaniem krawędzi ceramiki, aby uchronić ją przed zabrudzeniami. Należy mieć na uwadze, że efekt końcowy takiego zabiegu wcale nie musi być zadowalający. Dlatego też wiele osób decydujących się na malowanie płytek łazienkowych postanawia na ten sam wybrany kolor pomalować również fugi.

Jak utrzymać pomalowane płytki łazienkowe?

Płytki łazienkowe pokryte specjalną farbą powinny zagwarantować Ci trwały wygląd. Farby przeznaczone do metamorfozy łazienki bazują na żywicy epoksydowej, która ma zwiększoną odporność na wodę. Nie znaczy to jednak, że farba ta jest nie do zdarcia. Pamiętaj więc o delikatnym traktowaniu pomalowanych płytek – mocne szorowanie wybranego fragmentu ściany może z czasem doprowadzić po prostu do ścierania się farby w tym miejscu. Sprawa jest jeszcze trudniejsza, jeśli chodzi o malowanie płytek podłogowych. Efekty wprawdzie są świetne, jednak trzeba mieć na uwadze intensywne eksploatowanie posadzki, a także pojawiające się na niej plamy z wody.

Malowanie płytek łazienkowych przed i po - najciekawsze inspiracje

Jeśli chodzi farby do płytek ceramicznych, kolory są wprost zachwycające. Dzięki prostemu zabiegowi możesz osiągnąć znakomite efekty. Spójrz tylko na przykłady, aby samemu się o tym przekonać.

Podsumowując, malowanie płytek ceramicznych to dość tani, prosty i szybki sposób na spektakularną odmianę łazienki. W przypadku niechęci przeprowadzenia lub braku większego budżetu na remont generalny tego typu opcja może okazać się dobrym pomysłem.

Menu

Konto