Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Malowanie mebli

Dodany dnia2023-01-20

Malowanie mebli – czym można malować meble i jak robić to dobrze?

Malowanie mebli może być atrakcyjnym sposobem na odświeżenie starego wyposażenia. Zobacz, jak zrobić to dobrze!

Znudziły Ci się i opatrzyły już meble kuchenne, takie jak komoda? Chcesz nadać im nowego wyrazu? Wiesz, że wciąż są funkcjonalne, dlatego nie chcesz ich wyrzucać i zmieniać na nowe, a jedynie lekko odświeżyć ich wygląd. W takim razie świetnym pomysłem będzie pomalowanie mebli drewnianych na jeden z atrakcyjnych kolorów. W poniższym tekście przekażemy Ci garść wskazówek, jak się do tego zabrać.

Jak przemalować meble?

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować meble, przedstawiamy Ci ten proces krok po kroku. Po odkręceniu gałek i frontów, a także nóżek i dokładnym ich oczyszczeniu oraz odtłuszczeniu możesz przystąpić do malowania. Malowanie mebli drewnianych rozpocznij od zakupu odpowiedniej farby. W tym celu dobrze może sprawdzić się farba akrylowa. Zanim ją położysz, pod spód daj warstwę podkładu (farby gruntującej), która zapewni lepszą przyczepność ostatecznej powłoce. Malując farbą właściwą, zacznij od niedużych przestrzeni i ciężko dostępnych miejsc. Użyj do tego drobnego pędzelka. W przypadku większych powierzchni zastosuj wałek, dzięki któremu uzyskasz równomierne rozprowadzenie farby i gładki efekt. O ile zastosowanie pierwszej warstwy może nie przykryć całkowicie koloru znajdującego się pod spodem, o tyle druga już to zrobi. Trzecie, ostatnie malowanie, pozwoli ujednolicić i nadać ostateczny efekt malowanej powierzchni. Jeśli pomiędzy warstwami zauważysz jakieś nierówności, zawsze możesz sięgnąć po papier ścierny i przeprowadzić niezbędne poprawki.

Malowanie mebli

Przygotowanie mebli do malowania

Przed przystąpieniem do prac warto mieć na uwadze kilka ogólnych zasad. Po pierwsze, należy zawczasu poodkręcać elementy takie jak: gałki, relingi, fronty, zawiasy oraz nogi i stopki. Malowanie mebli będzie wymagać ich wcześniejszego odtłuszczenia, na przykład za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Jeżeli w powierzchni są jakieś ubytki, warto je uzupełnić. Można w tym celu użyć masy szpachlowej do drewna. W przypadku większości farb warto by było powierzchnię uprzednio zmatowić. Można do tego użyć papieru ściernego o wybranej gradacji. Do pracy i sprawniejszego operowania papierem przydaje się tak zwana kostka. W przypadku spękanego lakieru właściwym będzie zdarcie go całkowicie, aż do powierzchni drewna. Po wykonaniu tych czynności powierzchnię mebla należy dokładnie oczyścić z powstałego pyłu. W celu usunięcia tłustych zabrudzeń należy sięgnąć po preparat, na przykład benzynę ekstrakcyjną i suchą ściereczkę.

Farby do malowania mebli – jaką wybrać?

Jednym z rodzajów farb odpowiednich do malowania mebli np. szafek jest farba olejna. Do jej zalet należy łatwe rozprowadzanie i świetne krycie. Wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych również przemawia za jej stosowanie. Do wad należą jednak niezdrowe opary, które nie mają dobrego wpływu na ludzki ogranizm. Inną możliwością są farby ftalowe, które również są znane ze swojego łatwego rozprowadzania. Dobrze znoszą wilgoć oraz działanie niskich temperatur. Niestety również z ich aplikacją wiąże się pojawienie oparów. Farba kazeinowa z kolei, zwana też farbą mleczną, to produkt w 100% naturalny, stosowany od tysięcy lat. Słynie ze swojego bezpieczeństwa stosowania i bycia przyjaznym środowisku naturalnemu. W sklepach znaleźć można również farbę kredową, równie bezpieczną w stosowaniu, idealną do bardzo wielu projektów, także tych przeznaczonych do pokoju dziecięcego. Wybór produktu może obejmować również to, czy jest on w pełni kryjący, czy też do pewnego stopnia transparentny. Ci, którym zależy na podkreśleniu wyglądu słojów, powinni skłaniać się w stronę drugiego produktu.

Jak uzyskać gładkie wykończenie mebli po malowaniu?

Malowanie mebli kuchennych powinno być przeprowadzane w sposób dokładny i zgodny z instrukcją. Tylko wtedy można uzyskać ich gładką powierzchnię. Bez wątpienia ogromny wpływ na efekt końcowy mają prace przygotowawcze, w trakcie których należy nierówną powierzchnię odpowiednio zmatowić, a także pozbyć się usunąć nierówne fragmenty. Poprawki można wprowadzać również pomiędzy kolejnymi warstwami malowania. Dodatkowym sposobem na uzyskanie gładkiego wykończenia mebli po malowaniu jest sięgnięcie po matowy bądź satynowy lakier – dostępny w wielu sklepach budowlanych.

Jak dobrać pędzle do malowania mebli?

Podczas malowania mebli np. regałów ważne jest, aby wybrać odpowiedni pędzel do tego zadania. Rodzaj farby, której używasz, określi, jakiego rodzaju pędzla potrzebujesz. Do farb olejnych powinieneś używać narzędzia z naturalnego włosia z długą rączką, aby uzyskać równomierne wykończenie. W przypadku farb lateksowych możesz sięgnąć po pędzel syntetyczny z krótką rączką. Jeżeli malujesz mebel z dużą ilością szczegółów, możesz użyć drobnego pędzla z długą rączką. Pozwoli Ci to dotrzeć do wszystkich zakamarków. Jeżeli malujesz duży mebel, możesz użyć też wałka. Dzięki temu szybko uzyskasz równe i gładkie wykończenie.

Jak zabezpieczyć malowane meble?

Jednym z najlepszych sposobów ochrony pomalowanych mebli jest nałożenie warstwy lakieru. Lakier jest bezbarwnym lub kolorowym środkiem uszczelniającym, który można nakładać na powierzchnię mebli, aby chronić farbę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Lakier nadaje również meblom połysk, dzięki czemu zyskują one polerowany wygląd. Poziom połysku zależy od konkretnych preferencji oraz wybranego produktu. W ostatnich latach najbardziej pożądane są meble wykończone lakierem satynowym bądź te o matowej powierzchni. Nakładając lakier na pomalowane meble, koniecznie używaj pędzla lub wałka przeznaczonego specjalnie do lakierowania. Dzięki temu produkt zostanie nałożony równomiernie i nie pozostawi na meblach żadnych smug ani innych śladów. Ważne jest też użycie lakieru wysokiej jakości, ponieważ zapewni on odpowiednią ochronę pomalowanej powierzchni. Po nałożeniu ważne jest, aby przed rozpoczęciem użytkowania pozostawić je do całkowitego wyschnięcia. Dzięki temu lakier będzie miał czas, by się utrwalić i zapewnić najlepszą ochronę.

Malowanie starych mebli – czy warto?

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, mody na minimalizm i niemarnowanie zasobów malowanie starych mebli staje się zajęciem, którym spokojnie można pochwalić się przed znajomymi. To nie tylko szacunek do posiadanych już rzeczy, ale także chęć ujawnienia swojej kreatywności i zapału. Za pomocą kilku narzędzi można bez trudu nadać nowe życie sfatygowanym i nadgryzionym zębem czasu przedmiotom, aby z powodzeniem służyły przez kolejne lata.

Podsumowując, malowanie mebli farbą kredową to tylko jeden z wielu sposobów na szybką metamorfozę starego stołu, kredensu czy etażerki. Ci, którzy lubią styl retro czy shabby chic, mogą zainteresować się białą farbą do mebli. To sposób na uzyskanie ciekawych i nietuzinkowych efektów. Malowanie mebli na biało z przecierką pokochają miłośnicy jasnych i przytulnych wnętrz. Z każdym rokiem na rynku produktów przeznaczonych do renowacji pojawia się coraz więcej wartych uwagi propozycji, dzięki którym można szybko odświeżyć wygląd opatrzonych już mebli.

Menu

Konto