Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Mała zmywarka — wybieramy idealną zmywarkę do małej kuchni

Dodany dnia2023-08-30

Mała zmywarka — wybieramy idealną zmywarkę do małej kuchni

Nawet mała zmywarka może spowodować, że kuchnia stanie się funkcjonalniejsza. Sprawdź, jakie zmywarki są w sprzedaży i na co zwrócić uwagę, wybierając jedną z nich. 

Zmywarka w dzisiejszych czasach jest podstawowym elementem wyposażenia kuchni. Tak wiele osób już nie potrafi bez niej normalnie funkcjonować. Duży wybór zmywarek stwarza szansę na znalezienie idealnej. By jednak tak było, trzeba zacząć od ustalenia, jakiego urządzenia w ogóle się potrzebuje. 

Mała zmywarkaKiedy warto zainwestować w małą zmywarkę?

Nawet mała zmywarka może przynieść użytkownikowi dużo korzyści. Są jednak sytuacje, w których jest jedyną możliwą opcją. Warto zainwestować w małą zmywarkę, jeśli kuchnia nie jest zbyt przestronnym pomieszczeniem. Dzięki niedużym wymiarom nie zajmie dużo miejsca, a mimo to umożliwi wygodne zmywanie naczyń. 

Bez wątpienia zmywarka mała sprawdzi się również, kiedy korzystać z niej ma tylko jedna osoba albo para. Chodzi o to, że jeśli ktoś brudzi małą ilość naczyń, to bez sensu, aby inwestował w większy i tym samym droższy sprzęt. 

Warto kupić małą zmywarkę do mieszkania, które zamierza się wynajmować. Urządzenie to będzie świetnym dodatkiem do wyposażenia kuchni, nie przyczyni się do zbyt mocnego wzrostu rachunków za prąd, a sam inwestor nie wykosztuje się zbytnio, decydując się na ten zakup. 

Najlepiej samodzielnie zastanowić się nad tym, ile korzyści przyniosłaby inwestycja w małą zmywarkę i ustalić, czy zakup ten faktycznie ma sens. Prawda jest taka, że każdy ma inne potrzeby, oczekiwania i możliwości. Na tej podstawie powinien dokonywać wyborów. 

Rodzaje małych zmywarek — na co zwracać uwagę

Istnieją różne rodzaje zmywarek. Urządzenia te różnią się przede wszystkim konstrukcją. Bo nawet te małe mogą znacznie się od siebie różnić. Interesującą opcją są zmywarki nablatowe. To małe zmywarki na blat wyglądem przypominające mikrofalówkę. Decydując się na zmywarkę w tej wersji, trzeba sprawdzić, czy blat, na którym urządzenie to będzie się znajdowało, wytrzyma taki ciężar. Bo nawet te najmniejsze zmywarki nablatowe potrafią ważyć blisko 20 kg. 

Drugim rodzajem zmywarki jest zmywarka pod zlew. Montuje się ją pod zlewem jednokomorowym. Korzystając z tego rozwiązania, można zaoszczędzić sporo miejsca, co jest dodatkowym plusem. Zmywarka jest niewidoczna i to też jest niemała korzyść dla inwestora. 

Poza tym w sprzedaży dostępne są klasyczne zmywarki w wielu rozmiarach. Te mniejsze idealnie wpisują się w temat rodzajów małych zmywarek. Zmywarka 40 cm w porównaniu do urządzeń o szerokości 60 cm, jest faktycznie mała. 

Wybierając zmywarkę, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, w jaki sposób należy ją zamontować i jak z niej korzystać. Konieczne jest także zapoznanie się ze szczegółowymi wymiarami urządzenia. Pozwoli to ustalić, czy zmywarka, pomimo iż jest określana mianem małej, faktycznie zmieści się w planowanym miejscu. 

Jak oszczędzać energię i wodę z małą zmywarką?

Wiele osób zastanawia się, czy mała zmywarka do zabudowy faktycznie przyniesie oszczędności. Tyle mówi się na temat tego, że dzięki zmywaniu w zmywarce i tym samym rezygnacji ze zmywania ręcznego, można sporo zaoszczędzić. Jednak, czy faktycznie dotyczy to również małej zmywarki?

Jeżeli ktoś kupuje małą zmywarkę dla kilkuosobowej rodziny, to może spodziewać się, że będzie musiał non stop ją uruchamiać. Tym sposobem zużyje więcej prądu i wody. Jeżeli natomiast na zakup ten decyduje się para albo singiel, sporadyczne mycie naczyń w tak małym urządzeniu faktycznie przyniesie same zyski, w tym całkiem spore oszczędności finansowe. 

Chcąc oszczędzać energię i wodę z małą zmywarką, trzeba po prostu korzystać z niej sporadycznie. Intensywne użytkowanie pomimo niewielkich rozmiarów może przyczynić się do wyższych rachunków za energię i wodę. Dlatego mała zmywarka nie jest dla każdego. Jeśli ktoś każdego dnia ma do zmycia duże ilości naczyń, nie powinien wybierać małej zmywarki, tylko dlatego, że będzie zużywała mniej wody i prądu. Bo przecież znaczący wpływ na rachunki będzie miała częstotliwość zmywania. 

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca — co lepsze dla małej kuchni?

Mała zmywarka na blat to ciekawa opcja, ale niektórzy wolą wersję bardziej klasyczną. Mogą więc dokonać wyboru między urządzeniem wolnostojącym a przeznaczonym do zabudowy. Mała zmywarka wolnostojąca, czyli ta o szerokości 40 cm będzie idealnym wyborem do małej kuchni. Trzeba tylko liczyć się z tym, że przyniesie oszczędności, jeżeli będzie użytkowana z umiarem. 

Mała zmywarka do naczyń pod zabudowę to świetne rozwiązanie pod kątem wizualnym. Co prawda zabiera miejsce szafce, którą można byłoby wykorzystać do przechowywania różnych narzędzi kuchennych i produktów spożywczych, ale za to eliminuje konieczność szykowania dodatkowego miejsca w kuchni, pod zmywarkę wolnostojącą. 

Tak naprawdę wyboru między zmywarką wolnostojącą a tą do zabudowy, każdy powinien dokonać samodzielnie. Wszystko zależy od tego, jakie ma oczekiwania i możliwości ze względu na rozmieszczenie ścian i wyposażenie kuchni. Każde z tych urządzeń jest na swój sposób dobrym pomysłem, ale nie każdemu przypadnie do gustu. 

Zalety i wady małych zmywarek

Mała zmywarka pod zlew albo po prostu mała zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy, ma wiele zalet, ale wad też jej nie brakuje. Warto wymienić te najważniejsze, które pomogą ustalić, czy urządzenie to faktycznie jest warte zakupu. 

Zmywarki 45 cm i mniejsze świetnie wpasowują się w wyposażenie ciasnej kuchni. Mała zmywarka jest w ogóle energooszczędna i zużywa mało wody. Idealnie nadaje się dla singli i par, szczególnie pracujących, które w dodatku nie mają czasu na gotowanie. Mniejsza zmywarka może być tańsza. Jednak nie ma reguły, gdyż zdarza się, że jest traktowana, jako urządzenie nietypowe, przez co jej cena jest bardziej zawyżona. 

Mini zmywarka przede wszystkim umożliwia mycie małej ilości naczyń. Jeżeli korzysta z niej kilkuosobowa rodzina, to urządzenie to musi pracować niemal non stop. Wówczas nie można mówić o oszczędnościach, ale przeciwnie. Intensywnie użytkowana zmywarka automatycznie szybciej się zużywa. Jest też narażona na awarie. Nawet zmywarka 45 cm nie jest na tyle duża, by bez problemu mogła w ramach jednego mycia, umyć naczynia dla kilkuosobowej rodziny. 

 

Jakie naczynia można myć w małej zmywarce?

Tak naprawdę wymiary nie mają żadnego przełożenia na rodzaj naczyń, jakie można myć w tym urządzeniu. W każdej nawet małej zmywarce można myć sztućce, a także talerze i kubki. Z tym że zmieści się tu ich zdecydowanie mniej, niż w większym, czy standardowym urządzeniu. 

W zmywarce bardzo dobrze myją się nawet garnki do gotowania na parze oraz inne naczynia i narzędzia kuchenne. Jednak ze względu na małe wymiary urządzenia, nie wszystko bez problemu się w nim zmieści. Dlatego są pewne ograniczenia. 

Woda w zmywarce jest gorąca, a stosowane do mycia specjalne środki, mogą przyczynić się do zniszczenia niektórych przedmiotów. W związku z tym niezależnie od tego, czy jest to duża, czy mała zmywarka, pewnych rzeczy nie można w niej zmywać. 

Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia, warto sprawdzić, co można w nim myć. Tak samo przed włożeniem konkretnego naczynia do zmywarki, lepiej zorientować się, czy producent nie zalecił innego postępowania. 

Menu

Konto