Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Lampy nad stół – trendy panujące w aranżacji wnętrz

Dodany dnia2023-03-28

Lampy nad stół – trendy panujące w aranżacji wnętrz

Jeśli chodzi o lampy nad stół, trendy odgrywają kluczową rolę w tym, co najpierw pojawia się w sklepach, a potem trafia do mieszkalnych i komercyjnych wnętrz.

Lampy nad stół mają funkcję praktyczne, gdyż dobrze oświetlają powierzchnię blatu wraz ze wszystkimi potrawami, napojami i dodatkami. W przypadku mebli, które mają zastosowanie inne niż jadalniane oświetlenie pozwala uatrakcyjnić przestrzeń, zredukować cienie czy wizualnie wydzielić poszczególne strefy pomieszczenia. Światło może mieć też charakter czysto dekoracyjny, dodając blasku i elegancji przestrzeni. Doskonale także sprawdza się jako środek do podkreślania konkretnych punktów czy powierzchni w pomieszczeniu. Rolą oświetlenia głównego jest na pierwszym miejscu zastąpienie światła dziennego, które od pewnej godziny nie wpada już do pomieszczenia. Już dawno odeszło się od wyprowadzania jednego typu punktu świetlnego na samym środku pomieszczenia. Dziś absolutnym standardem jest stworzenie układu funkcjonalnego również dla tego systemu. Lampa z ruchomymi reflektorami może zastąpić kilka oddzielnych punktów światła. Prezentuje się spójnie i harmonijnie, a każdy z reflektorów można skierować w inną stronę.

Lampy nad stół

Lampy nad stół – jakie są ich funkcje w aranżacji wnętrz?

Lampa nad stół jadalniany jest dopełnieniem stylistyki całego wnętrza, w tym stołu, krzeseł, zastawy czy innych elementów znajdujących się wokół niej. Wśród najważniejszych funkcji światła w aranżacji wnętrz jest walor użytkowy i dekoracyjny. Pierwszy obejmuje poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po domu czy też wykonywania różnych zadań (sprzątania, pracy zdalnej, rozrywki przed ekranem komputera i telewizora, czytania). Jeśli chodzi o walor dekoracyjny, tu również nowoczesna lampa nad stół ma wiele dobrego do zrobienia. Nie tylko rozjaśnia, rozświetla i optycznie powiększa przestrzeń. Ma też doskonały wpływ na jego odbiór. Ekskluzywne lampy nad stół sprawiają, że nawet skromne mieszkanie w bloku sprawia wrażenie eleganckiego i designerskiego. Kinkiet nad stołem może dodatkowo podkreślać zdobienie ścian, na przykład za sprawą lameli, tapety, betonowych płyt czy paneli. Oświetlenie kierunkowe idealnie nadaje się do wydobycia ciekawych faktur czy podkreślenia obrazów lub plakatów zawieszonych na ścianie. Kącik jadalniany warto z przyczyn praktycznych i dekoracyjnych wyodrębnić za pomocą lampy zawieszonej tuż nad stołem. 

Klasyczne lampy nad stół – jakie modele wybierać?

Wybierając lampę nad stół do jadalni, należy zwrócić uwagę na liczbę punktów świetlnych, rodzaj klosza, sposób skierowania światła, możliwości regulacji kąta padania światła oraz moc oświetlenia. Duży, masywny żyrandol świetnie narzuca stylistykę całemu pomieszczeniu. Dlatego też znakomicie pasuje do klasycznych aranżacji. Lampy sufitowe nad stół mogą być wykonane z mosiądzu, szkła i drewna. Poziom skierowania żarówki ma znaczenie dla jakości oświetlenia pomieszczenia.

Nowoczesne lampy nad stół – jakie są ich cechy?

Designerskie lampy nad stół dają możliwość dopasowania do wystroju pomieszczenia. Multum rozwiązań sprawia, że można zupełnie inaczej spojrzeć na kwestię oświetlenia domu. Minimalistyczne lampy LED, na przykład w postaci plafonów czy pojedynczych sopli często pomimo swojej surowości prezentują się bardzo wyraziście. Bardziej otwarte konstrukcje sprzyjają lepszemu doświetleniu blatu znajdującego się poniżej, choć mogą także nierównomiernie doświetlać przestrzeń – wszystko zależy od ich konstrukcji i mocy żarówki. Jeśli chodzi o lampy nad stół, aranżacje mogą obejmować wyraźne inspiracje stylem art deco. Zamknięta kula na złotym pałąku wygląda niczym księżyc zawieszony nad miastem. Umiejętne korzystanie z oświetlenia jest pomocne w wyeksponowaniu konkretnych mebli, faktur, stref pomieszczenia czy dekoracji ściennych. 

Lampy nad stołem w stylu industrialnym – charakterystyka i zastosowanie

Industrialne lampy do salonu czy jadalni charakteryzują się prostą, geometryczną formą. Standardem są malowane na czarno elementy stalowe lub metalowe. Konstrukcje często są inspirowane oświetleniem znajdującym zastosowanie w halach fabrycznych, bazach wojskowych czy marynarki. Nierzadko wiele innych elementów układu elektrycznego jest pozostawionych na widoku. Przewody elektryczne przebiegające wzdłuż ścian (zamiast pod tynkiem) czy włączniki światła zapalane przy pomocy dźwigienek lub pokręteł wyglądają jak przeniesione wprost z wiekowych maszyn. Żyrandole typu pająki z odkrytą ozdobną żarówką typu Edison również robią wrażenie. Duże metalowe konstrukcje z ciężkimi kloszami, osłoniętymi odrutowaniem przywodzą na myśl pofabryczne budynki. 

Lampy nad stół w stylu rustykalnym – co wybrać

Jadalnia urządzona w stylu rustykalnym może być wyposażona w równie klimatyczne oświetlenie. Lampy nad stół z nutą rustykalną bazują na grubych, drewnianych belkach, odkrytych żarówkach z jarzącymi się żarnikami czy też te stylizowane na świece. Pojawiają się również te przywodzące na myśl lampy z kutego żelaza czy lampy naftowe. W przypadku stylistyki rustykalnej można zastosować ręcznie wyplatane abażury i klosze, które pięknie rozpraszają światło, wprowadzając do wnętrza bardzo kojący klimat. Aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele opcji w tym nurcie. Większe i mniejsze, gęstsze i o rzadszym splocie, jasne i ciemne, jedno- i wielopunktowe – wybór jest naprawdę ogromny. Nie dość, że są piękne, to również lekkie i łatwe w montażu. Pasują dobrze do stylistyki boho i scandi, ale też japandi czy stylu nowoczesnego. Stanowią bardzo uniwersalne, wdzięczne i przytulne rozwiązania praktycznie do każdego pomieszczenia. Sprawdzają się też wszędzie tam, gdzie otwieranie szaf czy szafek odbywa się z bardzo małym marginesem i istnieje spore ryzyko, że intensywne korzystanie z mebli doprowadzi do kolizji. W przeciwieństwie do klosza ze szkła nie ma tu zagrożenia stłuczeniem.

Designerskie lampy nad stół – co sprawia, że są wyjątkowe?

Nietypowa forma, ogromna liczba punktów świetlnych, kaskadowa konstrukcja czy zastosowanie materiałów metalicznych, mocno odbijających światło – to wszystko sprawia, że designerskie lampy nad stół mocno przyciągają uwagę, zdobiąc i strojąc wnętrze. Tego typu lampa nad stół do jadalni wydaje się najlepszą formą dekoracji pomieszczenia. Pozostałe dodatki i meble mogą być proste i skromne w formie, gdyż i tak całą uwagę kradnie wyjątkowe oświetlenie.

Jak dobrać odpowiednią wielkość lampy nad stół?

Lampy do kuchni nad stół powinny być przede wszystkim zawieszone dokładnie nad środkiem blatu roboczego. To pozwala równomiernie i symetrycznie oświetlić przestrzeń użytkową. Odstępstwem od tej zasady może być sytuacja, gdy planuje się powiesić nad stołem więcej niż jedną lampę. Wówczas warto również pomyśleć o odpowiednim przemyśleniu ich układu. Wybierając żyrandol nad stół do jadalni należy przemyśleć metraż pomieszczenia, wielkość blatu stołu oraz liczbę zasiadających przy nim osób. Jadalnie usytuowane od strony północnej, ze swojej natury dość ciemne, mogą mieć mocniejsze jedno źródło światła lub kilka punktów oświetleniowych.

Produkty powiązane

Menu

Konto