Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Lamperie, czyli klasyka, która powraca — praktyczne porady i inspiracje

Dodany dnia2023-08-30

Lamperie, czyli klasyka, która powraca — praktyczne porady i inspiracje

Lamperie to dekoracyjna okładzina, wykorzystywana celem ozdobienia dolnej części ścian. Lamperia to swego rodzaju wyróżnik, który pełni także funkcję praktyczną. Dawniej dominowały one w szlacheckich wnętrzach, a obecnie ponownie powracają do łask. Czym one są i jak można je wykorzystać?

LamperieCzym są lamperie i jak je wykorzystać?

Co to jest lamperia? Najprościej można powiedzieć, że stanowi ona swego rodzaju ozdobę i zabezpieczenie dolnej części ścian. Dawniej, wykorzystywano je głównie w celach zdobniczych, a obecnie pełnią one także rolę zabezpieczającą. Zmniejszają one ryzyko powstania trwałych i uporczywych zabrudzeń na gładkiej, tynkowanej powierzchni.

Wiele jednak zależy od tego, z jakiego materiału lamperie zostaną wykonane. Z jednej strony, mogą one występować w formie malowanej, do czego służą farby olejne. Z drugiej zaś, mogą być wykonane z naturalnego drewna lub zwykłej tapety.

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, lamperie wykorzystuje się jako element zdobniczy oraz zabezpieczający. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ich zastosowanie może optycznie wpłynąć na kubaturę pomieszczenia.

Zastanawiając się jak rozjaśnić wąski korytarz, można tu śmiało wskazać na wykorzystanie lamperii w przedpokoju. Szerokie pasy, utrzymane w jasnej kolorystyce i tonacji sprawią, że korytarz będzie wyglądał na znacznie większy i przestronniejszy. 

Kolejnym przykładem wykorzystania lamperii są klatki schodowe w blokach. W tym wypadku pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną. Lamperie na klatce schodowej są głównie rozwiązaniem praktycznym, zmniejszającym częstotliwość renowacji i ponownego malowania ścian, które uległy zabrudzeniom.

Można więc śmiało zauważyć, że lamperie znajdują szereg zastosowań, zarówno funkcjonalnych jak i ozdobnych. Choć wydawało się, że na kilka lat zniknęły one z wnętrz, to jednak obecne trendy wnętrzarskie głośno postulują ich powrót.

Wybór materiałów — lamperie drewniane, MDF, czy może PVC?

Szeroki wybór materiałów, z których mogą zostać wykonane lamperie, sprawia, że dopasują się one praktycznie do każdego wnętrza. Można wyróżnić klasyczne lamperie tworzone przez farby olejne, ale także modele drewniane, z paneli MDF oraz PCV.

Farby olejne do ścian to proste i ekonomiczne rozwiązanie. Najczęściej wykorzystuje się je, tworząc lamperie na klatce schodowej. Wynika to z faktu, że farba na lamperie jest odporna na ścieranie i łatwo można usunąć z niej różne zabrudzenia.

Z kolei lamperia drewniana jest jedną z najbardziej solidnych i trwałych konstrukcji, a przy tym zachowują wysoką estetykę. Lamperie drewniane świetnie pasują do wnętrz klasycznych i nadadzą im ciepłego, przytulnego charakteru. Z uwagi na specyficzne ułożenie desek, ten rodzaj dekoracji często określa się mianem lamperii angielskiej.

Lamperia z wielkoformatowych płyt MDF to również jedno z ciekawszych rozwiązań. Zwykle są one zdobione wypukłym deseniem w kształcie kwadratu, dzięki czemu zyskują wyjątkowe walory wizualne. Taka lamperia również będzie zachwycała swoją trwałością.

Lamperia PCV to nic innego jak model wykonany z tworzywa sztucznego. Również wyróżnia się wyjątkową estetyką, choć może odznaczać się nieco niższą odpornością na pękanie.

Warto pamiętać, że przy wyborze lamperii najważniejsze jest to, by dopasowała się ona idealnie od stylistyki i aranżacji, jaka już jest obecna w danym wnętrzu.

Lamperie w salonie — jak to wygląda?

Lamperie ścienne świetnie sprawdzają się w praktycznie każdym wnętrzu. Można je więc bez zbędnych obaw zastosować we własnym salonie. Warto jednak pamiętać, że w tym reprezentacyjnym pomieszczeniu lamperia ma stanowić harmonijną część aranżacji. Co za tym idzie, jej styl powinien nawiązywać do wykończenia wnętrza i dopasować się do gustu jego właściciela.

Ciekawym rozwiązaniem jest nowoczesne malowanie ścian. Pasy poziome świetnie z farby olejnej świetnie wywiązują się zarówno z funkcji dekoracyjnej jak i ochronnej. Takie nowoczesne lamperie są również wyjątkowo ekonomiczne i nie wymagają zbyt wiele pracy związanej z ich montażem.

Biorąc pod uwagę, że salon jest sercem każdego domu lub mieszkania, warto urządzić go ze smakiem. Jeśli wnętrze zaaranżowane jest w klasycznym stylu, wówczas najlepszym dopasowaniem będzie lamperia drewniana. Jeśli zaś wybór padł na styl industrialny, warto postawić na lamperie ścienne malowane lub wykonane z tapety nawiązującej wzorem do naturalnych, surowych materiałów jak np. cegły lub beton.

Lamperie w kuchni — praktyczne porady

Zastosowanie lamperii w kuchni również ma swoje uzasadnienie. W tym wypadku będzie chodzić nie tylko o dekoracyjność, ale głównie o ochronę ścian przed zabrudzeniem i zachlapaniem. Choć lamperia do kuchni ma być funkcjonalna, nie jest to równoznaczne, z tym że nie będzie ona zachwycać wyglądem.

Warto jednak zauważyć, że podobnie jak tapeta na klatce schodowej, w tym wypadku nie sprawdzi się lamperia drewniana czy malowana. Wybierając ją, warto postawić na zabudowę z płytek ceramicznych. Są one odporne na uszkodzenia oraz łatwe w czyszczeniu.

W kontekście wyboru lamperii do kuchni warto zwrócić uwagę również na możliwość optycznego powiększenia wnętrza. Dla przykładu można powiedzieć, że np. czarna tapeta do ciemnego korytarza nie będzie najlepszym dopasowaniem, choć może być to rozwiązanie estetyczne. 

Jeśli mamy wąską kuchnię, postarajmy się unikać ciemnych lamperii. Stawiajmy na barwy jasne, które wprowadzą do wnętrza odrobinę przestronności. Pamiętajmy również o tym, by dopasować tę dekorację do już istniejącej aranżacji w kuchni.

Kolorystyka lamperii — białe, naturalne czy może kolorowe?

Wybór koloru i tonacji, w jakiej ma być utrzymana lamperia, również jest dość wymagającym zadaniem. Wiele w tym wypadku zależy, w jakim stylu zaaranżowane jest dane wnętrze, a także, na jakim efekcie końcowym zależy nam najbardziej.

W wielu aranżacjach można kierować się, chociażby zasadą kontrastu, zestawiając ze sobą przeciwległe kolory na palecie barw. Mając np. białe ściany, można zastosować czarna lub szarą lamperię. Ciekawym pomysłem jest także skorzystanie z lamperii kolorowych i dynamicznych, które są w stanie ożywić nawet najnudniejsze wnętrze.

Lamperie białe są estetyczne i schludne, a co za tym idzie, świetnie dopasują się do wnętrz prowansalskich, skandynawskich, a nawet i minimalistycznych. Warto jednak mieć na uwadze to, że wszystkie zabrudzenia będą na nich mocno widoczne.

Ostatnią z możliwości jest zastosowanie lamperii naturalnych w kolorze drewna dębowego, orzechowego lub mahoniowego. Jest to tzw. klasyka gatunku, która praktycznie zawsze świetnie się sprawdza.

Przy wyborze kolorystyki lamperii, warto uwzględnić kubaturę wnętrza. Być może z pomocą tej dekoracji uda się je optycznie powiększyć? Wówczas można uzyskać niesamowity efekt, a jednocześnie zachować pełną praktyczność lamperii.Produkty powiązane

Menu

Konto