Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Kufle do piwa — jak wpływają na doświadczenie picia piwa

Dodany dnia2024-03-29

Piwo jest z nami od tysięcy lat. Są piwa tradycyjne, pszeniczne, kraftowe, bezalkoholowe, smakowe i inne. Ale czy wiesz, w jakim szkle pić dany rodzaj piwa, aby smakowało lepiej? W tym poradniku dowiesz się jakie kufle do piwa należy wybrać do domu oraz jak wpływają na doświadczenie picia piwa.

Kufle do piwa: historia i tradycja picia piwa

Historia piwa zaczyna się wiele tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa. Niektórym może się to wydać szokujące, ale pierwsze znaki przygotowywania i spożywania tego napoju sięgają nawet 8000 r. p.n.e.! Kultura piwa przez te lata zmieniała się wielokrotnie. W starożytności w Mezopotamii piwo wyrabiano z orkiszu, natomiast w Babilonie sztuka warzenia piwa szybko się rozwijała i zmieniała. Tam wytwarzano piwa jęczmienne, pszeniczne i orkiszowe, a z nich piwo jasne, ciemne i czerwone. W Egipcie do piwa dodawano soku daktylowego, a przez specjalny rodzaj fermentacji i użycie papirusa, piwo mogło osiągnąć nawet 15% zawartości alkoholu. Taki rodzaj piwa podawano tylko mężczyznom, natomiast kobiety otrzymywały do picia lżejszy rodzaj — tzw. karmi. Piwo było uważane za lek medycyny naturalnej. Alkohol ten było łatwo dostępny dla wielu klas społecznych. Według danych, piwa podawano zarówno w rogach zwierzęcych czy kościach, glinianych naczyniach, drewnianych kuflach czy dzbankach.

kufle do piwa

Do rozwoju i popularności tego trunku zdecydowanie posłużyły klasztory, które przez wiele lat miały monopol na warzenie alkoholu. W tych czasach picie piwa preferowano w kuflach do piwa, a żeby zachować gaz, można było wybrać kufel z pokrywką. Kufel do piwa był najpierw drewniany, później gliniany, a na końcu szklany. Kufel piwa był w tamtym czasie zdrowszy niż woda, która przez swoje zanieczyszczenie mogła być wręcz trująca. Klasztory zaczęły sprzedawać swoje specjały i tak napędzały rozwój browarnictwa.

Jak wybrać idealny kufel do piwa? Przewodnik dla koneserów

Aby dobrze poznać się z tematem wybrania idealnego kufla, należy zastanowić się, czego oczekujemy oraz co pijemy. Aktualnie na rynku dostęp do różnego rodzaju szkła jest ogromny, a jak wiadomo — im większy wybór, tym trudniej się zdecydować. Wiele lokali serwuje każdy rodzaj piwa w tym samym rodzaju szkła. Jednak prawdzie puby, są przygotowane na każdą ewentualność. Dlatego jeśli lubujemy się w trunkach tego rodzaju, wybierajmy knajpki, gdzie znają się na swoich napitkach. Szklanka do piwa nie nadaje się do ciemnego piwa, a pokal do IPY. Pewne marki piw, wypuszczają kufle czy pokale do piwa dedykowane swoim napojom, aby smak zawsze był na najwyższym poziomie. Takie oryginalne kufle do piwa czasem można znaleźć jako dodatek do piwa w sklepie i na nim powinniśmy się wzorować. Prawdziwy koneser picia piwa wie, że każdy rodzaj tego alkoholu wymaga innego rodzaju szklanki.

Rodzaje kufli do piwa

Grube szkło do piwa jest dedykowane piwom takim, jaki Pilzner, Porter czy Marcowe. Szkło cienkie najlepiej pasuje do Dunkela, Lagera i Pale. Natomiast szklanka na nóżce, która jest osobną kategorią, zdecydowanie pasuje do takich typów piwa jak APA, Tripel i Stout. Oprócz różnic grubości szkła, kufle różnią się również kształtem.

Grube szkło to nasz jedyny i niepowtarzalny kufel. Jego znakiem szczególnym jest rączka oraz prosty styl. Najczęściej kojarzony z Oktoberfest i serwowanymi tam piwami.

Pokale do piwa wyglądem przypominają kieliszki, a to za sprawą nóżki. Wyglądają bardzo elegancko, a dzięki swojej lekkości są częściej wybierane przez kobiety. Ich pojemność zazwyczaj nie sięga pół litra. Pokal do piwa wyróżnia się swoim prostym kształtem. Najczęściej wybierany alkohol do niego to Lagery, Pilsnery czy Koźlaki.

Kolejnym szkłem na nóżce jest Snifter. Swoją nazwę wziął z języka angielskiego od słowa „sniffer”, które oznacza „wąchać”. Jego kształt również przypomina kieliszek do wina. Na górze jest węższy a na dole bardziej zaokrąglony. Jest to związane właśnie z unoszeniem się aromatu, aby móc się nim delektować jeszcze przed pierwszym łykiem. Taki snifter jest idealny do piw typu Bałtycki Porter, India Pale Ale czy Imperial Stout.

Tulip swoim kształtem oczywiście przypomina tulipana. Również zwężany ku górze, ma bardziej opływowy kształt. Pokal ten został stworzony dla piw posiadających aromatyczną pianę, która nadaje dodatkowy wymiar pitym trunkom. Ten rodzaj szkła idealnie się sprawdzi do piw typu IPA, Belgian Pale Ale czy Pilsner.

Były kufle, były pokale to czas na szklanki do piwa. Szklanka typu Weizen serwowana jest do piw pszenicznych. Szeroka na górze, zwężana na dole, jest podstawą w każdym barze czy pubie. Jej pojemność to tradycyjnie pół litra.

Szklanka Pinto to szkło tradycyjne przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Ameryce Północnej. W zależności od tego, w jakim kraju jesteśmy, jej wielkość waha się od 473ml do 568ml. Szklanki te charakteryzują się delikatnym wybrzuszeniem w górnej części, dzięki czemu idealnie dopasowują się do dłoni. Ten typ szklanek odpowiada piwom angielskim.

Dlaczego kształt kufli ma znaczenie dla smaku piwa?

Kufle i szklanki do piwa swoją popularność zyskały dzięki prawdziwym koneserom i browarnikom. To oni nakreślili nam, w jaki sposób pić piwo, aby czerpać z tego wiele radości, ale również doznań smakowych. Wydawać by się mogło, że piwo pite w zwykłej szklance powinno smakować równie dobrze jak w odpowiednio dobranym pokalu czy kuflu. I tutaj popełniamy duży błąd. Tak samo jak każdy rodzaj wina ma odpowiedni kieliszek, jak whisky czy bourbon posiadają swoje rodzaje szkła, tak samo każdy rodzaj piwa powinien mieć odpowiednie naczynie.

Kształt kufla ma znaczący wpływ na doświadczenie degustacji piwa, wpływając nie tylko na sposób, w jaki piwo prezentuje się wizualnie, ale również na sposób, w jaki uwalniają się jego aromaty i smaki. Zróżnicowane kształty kuflów są zaprojektowane tak, aby podkreślać charakterystyczne cechy różnych stylów piwa. Na przykład, wąskie i wysokie kufle pomagają utrzymać niską temperaturę piwa, co jest preferowane dla lekkich i orzeźwiających lagerów, jednocześnie kierując strumień piwa do części języka odpowiedzialnych za wyczuwanie jego delikatności. Szerokie kufle typu snifter z kolei, pozwalają na lepsze uwalnianie złożonych aromatów cięższych, mocniejszych piw, takich jak imperialne stouty, pozwalając pełniej doświadczyć ich bogactwa.

Ponadto, odpowiedni kształt kufla może wpływać na sposób, w jaki piana piwa się formuje i utrzymuje, co jest kluczowe dla ochrony smaku oraz aromatu piwa przed utlenieniem, a także dla estetycznego aspektu degustacji. Kufle z węższym otwarciem na górze pomagają utrzymać pianę dłużej, co jest ważne dla wielu stylów piwa, ponieważ piana nie tylko dodaje piwu tekstury, ale także działa jak bariery chroniącej jego świeże, żywe aromaty.

Piwna etykieta: jak prawidłowo serwować piwo

Aby prawidłowo serwować piwo, należy mieć odpowiednio dobrane szkło do rodzaju podawanego piwa. Kieliszki, dzbanki, kufle — wszystko powinno być zachowane w podobnej stylistyce.

Serwowanie piwa w odpowiedni sposób jest równie ważne, jak wybór właściwego rodzaju piwa. Podstawą jest zawsze właściwa temperatura serwowania, która różni się w zależności od stylu piwa. Lżejsze piwa, takie jak lager czy pilsner, najlepiej smakują podawane w niższych temperaturach, około 4-7°C, co podkreśla ich świeżość i orzeźwiający charakter. Z kolei bogatsze, cięższe piwa, takie jak stouty, powinny być serwowane w nieco wyższej temperaturze, od 12 do 16°C, co pozwala na lepsze wydobycie złożoności ich smaków i aromatów. Należy także pamiętać o odpowiednim napełnieniu kufla czy szkła, pozostawiając miejsce na pianę, która jest nie tylko estetycznym elementem, ale także kluczowym składnikiem wpływającym na odczuwanie smaku i aromatu piwa.

Oprócz temperatury i sposobu napełniania istotne jest również użycie czystego szkła odpowiedniego do typu piwa. Resztki mydła czy tłuszczu mogą nie tylko wpłynąć na smak i aromat piwa, ale także na jego wygląd, zwłaszcza na trwałość piany. Technika nalewania piwa ma także znaczenie; należy kierować strumień piwa pod kątem wzdłuż ścianki kufla lub szkła, aby uniknąć nadmiernej piany i zapewnić odpowiednie nasycenie piwa tlenem, co może pomóc uwolnić jego pełnię aromatów. Poprawne serwowanie piwa to sztuka, która wymaga uwagi na detale, ale jej opanowanie znacząco wzbogaca doświadczenie degustacyjne, pozwalając w pełni cieszyć się bogactwem smaków i aromatów, jakie oferuje piwo.

Menu

Konto