Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Krzewy na żywopłot - jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować

Dodany dnia2023-03-31

Krzewy na żywopłot - jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować

Jakie krzewy na żywopłot będą nadawać się najlepiej? Krzewy iglaste, krzewy pnące, a może krzewy owocowe na żywopłot okażą się tymi idealnymi? Jakie warunki klimatyczne mają wpływ na sadzenie krzewów? Co warto wiedzieć na temat przycinania i nawożenia tych roślin?

Krzewy na żywopłot szybko rosnące to idealna propozycja dla tych osób, które nie chcą zbyt długo czekać na gęstą, zieloną barierę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Ci właściciele ogrodów, którzy chcą mieć zapewnioną prywatność przez okrągły rok, powinni zdecydować się na krzewy zimozielone na żywopłot. Jeśli chodzi o rodzime krzewy na żywopłot, to świetnie sprawdzi się tu przede wszystkim doskonale znana tuja szmaragd, która jest odporna na szkodniki i choroby grzybowe. Podczas poszukiwania krzewów ozdobnych na żywopłot zdecydowanie warto wziąć pod uwagę piękny i szlachetny berberys o wyjątkowo dekoracyjnych liściach.

Krzewy na żywopłot

Jakie korzyści przynosi posiadanie żywopłotu z krzewów

Wśród najważniejszych zalet żywopłotu z krzewów należy wizualna zapora i osłona przed wzrokiem przechodniów lub sąsiadów. Mogą też nieco zniwelować docierające do posesji odgłosy i hałasy. Zwiększają poczucie intymności i przytulności w ogrodzie. Za pomocą żywopłotu można tworzyć różne strefy i w odpowiedni sposób zagospodarować większy teren. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kącie ogrodu powstały ścianki, za którymi będzie kryć się kompostownik czy pojemniki ze śmieciami. Żywopłoty nadają się do otoczenia przestrzeni o różnym zastosowaniu. Może to być miejsce zabaw dzieci czy strefa wypoczynkowa w ogrodzie. Ich umiejscowienie wzdłuż ulicy może ograniczać przedostawanie się kurzu i spalin na posesję. Osłonięcie parkingów przy ich użyciu znacząco niweluje uporczywości wynikające z ciągłego ruchu blisko okien budynków mieszkalnych. Odgrodzenie terenu za pomocą żyjącej przeszkody może także pozytywnie wpływać na miejscowy mikroklimat. Napór wiatru zatrzymuje się na liściach i gałązkach, podobnie jak fale dźwiękowe. Obecność roślin ma też pozytywne działanie na poziom wilgotności powietrza. W upalne dni słońce powinno być mniej dokuczliwe.

Krzewy na żywopłot - wybór gatunków

Nie każdy z krzewów będzie nadawać się na żywopłoty. Niektóre odmiany mogą preferować stanowiska o bardziej sprecyzowanych parametrach. Jeśli chodzi o wybór gatunków krzewów na żywopłoty niestrzyżone, to pośród polecanych znajdują się: jałowiec pospolity, jałowiec chiński, jałowiec skalny czy wirginijski. W polskim ogrodzie nie może zabraknąć także żywotników (tuj), w tym odmiany olbrzymiej, zielonej czy żółtej.

Najlepsze zimozielone gatunki krzewów na żywopłot

Szczególną popularnością cieszą się krzewy iglaste. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że większość odmian jest zielona przez cały rok. W przeciwieństwie do gatunków drzew i krzewów liściastych znajdujące się na gałęziach igły utrzymują się przez wszystkie pory roku, tworząc szczelną barierę przed wzrokiem. Świerki zyskują spore uznanie ze względu na dość szybki wzrost oraz dobre odnajdywanie się na zacienionych stanowiskach. Są też odpowiednie do polskiego klimatu i nierzadko mroźnych zim. Cyprysiki mogą być wykorzystywane z przeznaczeniem na strzyżone żywopłoty. Głównym ich atutem są jasnozielone igły oraz możliwość łatwego formowania rośliny. Cisy mają wierne grono zwolenników. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego nadają się także dla osób początkujących.

Krzewy liściaste na żywopłot również tworzą wspaniałe efekty i z powodzeniem mogą być sadzone w ogrodach. Ostrokrzew wyróżnia się interesującymi, charakterystycznymi liśćmi o połyskującej powierzchni i kłujących brzegach. Wczesną zimą można zaobserwować zdobiące go czerwone jagody. Regularne przycinanie przyczynia się do zagęszczenia i zwarcia żywopłotu. Berberys może prezentować się równie okazale. Wyróżniają go piękne liście i owoce. Wiosną zakwita, zwabiając różnokolorowe motyle i pszczoły. Innym przykładem świetnej rośliny na żywopłot jest bukszpan. Kojarzony z wielkanocną święconką, kwitnie na żółto, dając przyjemne dla oka wrażenia. Przez okrągły rok dostarcza estetycznych widoków w postaci gęstych gałązek.

Krzewy na żywopłot - jakie czynniki wpływają na ich wzrost i rozwój

Wśród najważniejszych czynników wpływających na wzrost i rozwój krzewów, z których formuje się żywopłoty, należy wymienić czynniki zewnętrzne. Kluczową kwestią jest odczyn pH gleby, ale także temperatura powietrza czy poziom nasłonecznienia danego stanowiska. Aby krzewy zasadzone z myślą o stworzeniu gęstego żywopłotu mogły zdrowo rosnąć, potrzebują żyznej gleby. Powinny znajdować się w niej wszystkie wartości odżywcze. Jeśli chodzi o optymalny poziom pH, to w przypadku większości gatunków za odpowiedni przyjmuje się 5,5-7,5 (lekko kwaśny – obojętny). W przypadku temperatury otoczenia za korzystną w polskich warunkach pogodowych zakłada się przedział od 20 do 30 stopni Celsjusza. Niezbędnym czynnikiem wzrostu krzewów na żywopłot jest światło słoneczne. Bez niego nie mogą zachodzić procesy fotosyntezy w liściach roślin. Poziom zasolenia wody również nie pozostaje bez znaczenia. Sole mineralne mają wpływ na wytwarzanie substancji odżywczych, ale także na transport minerałów wewnątrz rośliny.

Podstawy pielęgnacji krzewów na żywopłot

Bez odpowiedniej pielęgnacji krzewów przeznaczonych na żywopłot trudno oczekiwać perfekcyjnej, gęstej, zdrowej i zimozielonej osłony od ulicy czy posesji sąsiadów. W pierwszym roku po posadzeniu roślin niezbędne jest ich regularne podlewanie. Aby uchronić niektóre gatunki przed przekrzywieniem, przydatne może być poprowadzenie wokół nich sznurka. Jeszcze przed posadzeniem sadzonek warto zadbać o właściwe przygotowanie gleby. Podczas sadzenia trzeba pamiętać, że dorosła postać roślin będzie o wiele większa od tego, co widać aktualnie. Dlatego warto odsunąć się sporo od linii granicznej. Dobrze jest też pozostawić trochę przestrzeni pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, aby każda z nich miała zbliżony dostęp do zasobów, zwłaszcza do światła słonecznego.

Jak przycinać krzewy na żywopłot

Zdecydowana większość gatunków krzewów przeznaczonych na żywopłot wymaga regularnego przycinania i formowania. Bez tych czynności pielęgnacyjnych roślina może zacząć nadmiernie rozrastać się na boki lub zbyt mocno rosnąć ku górze. Do tego celu przydają się nożyce ręczne lub elektryczne. W wielu sytuacjach dobrym wyjściem będzie też sekator.

Produkty powiązane

Menu

Konto