Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Krzewy kwitnące wieloletnie: jak wybrać i pielęgnować te piękne rośliny

Dodany dnia2023-03-28

Krzewy kwitnące wieloletnie: jak wybrać i pielęgnować te piękne rośliny

Krzewy kwitnące wieloletnie stanowią niezaprzeczalną dekorację i atut każdego ogrodu. Po jakie gatunki warto sięgnąć, aby móc jak najdłużej cieszyć oko pięknymi kwiatami?

Krzewy kwitnące wieloletnie - wprowadzenie

Jeśli chodzi o krzewy kwitnące wieloletnie, to podczas ich dobierania bardzo ważną kwestią są wymagania glebowe i stanowiskowe konkretnych gatunków. Zwracanie uwagi wyłącznie na piękno kwiatów czy przekrój liści danej odmiany spełzną na niczym, jeśli roślina nie otrzyma odpowiednich składników odżywczych i krótko po zasadzeniu zacznie obumierać. Dlatego też jeszcze przed wizytą w sklepie ogrodniczym należy dobrze się zorientować, jakie nawożenie i pielęgnacja będą niezbędne, jeśli chodzi o wybrane rośliny. Ważną kwestią jest sprawdzenie, które obszary ogrodu są mocno zacienione praktycznie przez cały dzień, w których z kolei jest dużo słońca. W przypadku wielu gatunków krzewów kwitnących jest to najważniejszy czynnik w powodzeniu uprawy.

Krzewy kwitnące

Istotny jest również dobór kwiatów na pniu wieloletnich pod kątem ich docelowej wielkości. Nie każdy bowiem potrafi sobie wyobrazić, że początkowo niewielka sadzonka w dość krótkim czasie rozrośnie się do całkiem pokaźnych rozmiarów. Stąd też od początku należy zapewnić jej odpowiedni zapas miejsca do nieograniczonego wzrostu. Sadzonka musi być umieszczona w glebie w odpowiedniej odległości względem innych nasadzeń po to, aby nie musiały ze sobą konkurować o cenne zasoby, takie jak: woda, światło, przestrzeń czy składniki odżywcze w glebie.

Wybór krzewów kwitnących wieloletnich

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu to te, które przyciągają uwagę domowników i ich gości interesującym pokrojem, dużymi intensywnie pachnącymi i zjawiskowymi kwiatami czy owocami. Nie bez znaczenia jest także wygląd samych liści – w końcu po kilku tygodniach kwitnienia pozostaną nam do podziwiania wyłącznie one. Krzaczki ozdobne do ogrodu, zróżnicowane pod względem gatunku, okresu kwitnienia, wybarwienia czy wysokości, stanowią główną ozdobę każdego dobrze zaprojektowanego ogrodu. Tego typu rośliny tworzą optymalna przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu, urządzania grilla czy letnich spotkań z przyjaciółmi. Ogromny wybór gatunków roślin potrafi przysporzyć o zawroty głowy. Wśród najbardziej popularnych odmian długo kwitnących, powszechnie dostępnych w sklepach ogrodniczych, znajdują się przede wszystkim: forsycja, lilak pospolity, jaśminowiec wonny, magnolia czy róża. Dość popularne w polskich ogrodach są również hortensje. Ten ozdobny krzew z fioletowymi kwiatami prezentuje się pięknie zwłaszcza latem i wczesną wiosną. W swoim ogrodzie warto również znaleźć miejsce na kwitnącą całe lato budleję Dawida. Krzew ten wyróżnia się okazałymi kwiatami, które mogą wybarwiać się na biało, niebiesko, fioletowo, różowo czy czerwono.

Najpopularniejsze gatunki krzewów kwitnących wieloletnich

Jeśli chodzi o kwitnące całe lato niskie krzewy wieloletnie, wśród dość popularnych w Polsce gatunków znajduje się pigwowiec japoński. Nie ma on zbyt dużych wymagań glebowych, zachwyca natomiast pojawiającymi się od maja do lipca białymi bądź różowoczerwonymi kwiatami. Po jakimś czasie pojawiają się duże żółte owoce. Wśród popularnych odmian krzewów kwitnących wieloletnich znajdują się także: pięciornik krzewiasty, tawuła japońska czy irga pozioma. Rośliny dobrze sprawdzające się w polskich warunkach klimatycznych nie muszą zachwycać wyłącznie kwiatami. Fantastycznie prezentują się także te odmiany, które są szczególnie cenione za swoje kolorowe, interesujące liście. Zalicza się do nich przede wszystkim berberys, który występuje w ogromnej liczbie odmian, wysokości oraz kolorów. Najczęściej bywa wykorzystywany jako roślina na żywopłoty. Wśród popularnych mrozoodpornych gatunków krzewów wymienić warto także klon japoński i klon palmowy o wyjątków ozdobnych liściach. Godna uwagi jest także trzmielina o charakterystycznych podłużnych liściach.

Jak sadzić krzewy kwitnące wieloletnie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie miejsca pod nową sadzonkę. Podłoże powinno być wolne od chwastów. Teren wokół docelowego miejsca sadzenia warto przekopać, a następnie wykopać dół niezbędny do usadowienia rośliny w gruncie. Warto zadbać o to, aby tuż pod roślina znalazło się nieco żyznej, urodzajnej ziemi. Po posadzeniu i zasypaniu rośliny powinna ona znajdować się na wysokości zrównanej z innymi. Dłońmi należy uklepać ziemię wokół rośliny, a następnie obficie ja podlać.

Jak dbać o krzewy kwitnące wieloletnie

Większość krzewów kwitnących wieloletnich nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku hortensji bukietowej, która jest dość łatwa w uprawie warto pamiętać, aby wiosną usunąć suche, stare kwiatostany. Raz na kilka lat dobrze jest wykonać cięcie odmładzające. Wtedy też należy się pozbyć zaschniętych lub dotkniętych chorobą pędów. W okresach długotrwałej suszy warto wspomagać roślinę podlewaniem. Jak z kolei dbać o inny, popularny w Polsce krzew kwitnący wieloletni, czyli o forsycję? Poradzi sobie z tym nawet początkujący ogrodnik. Z racji tego, że krzew ma tendencje do przemarzania w czasie silnych mrozów, warto obłożyć go wyściółką, aby nie doprowadzić do przemarznięcia płytkiego systemu korzeniowego. Tuż po zakończeniu okresu kwitnienia warto dokonać cięcia skracając pędy o około 60 procent.

Nawożenie krzewów kwitnących wieloletnich

Generalnie nawożenie krzewów kwitnących powinno odbywać się w okresie, w którym nie ma ryzyka pojawienia się przymrozków. Za tę datę przyjmuje się w całej Polsce 15. maja określaną mianem zimnej Zośki. Ostatnie nawożenie krzewów kwitnących w danym roku jest drugi tydzień lipca. Jeśli chodzi o rodzaj preparatów służących do nawożenia, to ich wybór w sklepach ogrodniczych jest ogromny. Bardzo ważne w tym przypadku jest przestrzeganie dawkowania preparatu zgodnie z informacjami dostępnymi na załączonej etykiecie. Generalnie tendencja wśród ogrodników amatorów jest taka, że zbyt często i obficie nawożą oni świeżo posadzone rośliny, natomiast zbyt słabo i za rzadko krzewy kilkuletnie.

Pielęgnacja krzewów kwitnących wieloletnich w zimie

Gatunki roślin, które nie są mrozoodporne wymagają wsparcia ze strony człowieka i okrycia ich późną jesienią tuż po wystąpieniu przymrozków. Najłatwiej tego dokonać stosując wycięte wcześniej gałęzie iglaków czy suche liście. Materiałem okrywowym do krzewów kwitnących wieloletnich może być także słoma lub agrowłóknina. Taka otulina towarzyszy roślinie aż do wiosny.

Choroby i szkodniki krzewów kwitnących wieloletnich

Pośród szkodników, które chętnie zamieszkują ogród i żywią się sadzonkami roślin należą krety, nornice, ślimaki. Zaliczają się także do nich mszyce. NA tym jednak nie kończą się zagrożenia, jakie czyhają na rosnące w ogrodzie krzewy kwitnące wieloletnie. Choroby roślin to przede wszystkim szara pleśń, dość trudna do zwalczenia. Wśród natrętnych szkodników wymienia się także mączlika prawdziwego, objawiającego się białym nalotem. W walce z tym przeciwnikiem ogrodnicy stosują szare mydło, które bywa całkiem skuteczne. Rośliny mogą również cierpieć na choroby grzybicze takie jak rdza. Choroba ta przemawia za pozbywaniem się z ogrodu suchych liści, gdyż to właśnie w nich kryją się zarodniki grzybów. Zmorą wielu odmian krzewów jest także fytoftoroza. Wśród charakterystycznych objawów choroby jest brązowienie liści i igieł. Walka z przeciwnikiem jest wyjątkowo trudna – zazwyczaj najlepsze co można zrobić dla roślin rosnących wokół, to wykopanie zarażonej sadzonki i spalenie jej.

Krzewy kwitnące wieloletnie w ogrodzie - wady i zalety

Krzewy kwitnące wieloletnie w ogrodzie stanowią prawdziwą ozdobę przydomowej zieleni. Ich kolorowe kwiaty i nektar zwabiają piękne motyle i pszczoły. Kwiatostany ścięte i wstawione do wazonu zazwyczaj zdobią wspaniale dom. Można by długo wymieniać zalety sadzenia krzewów kwitnących w ogrodzie. Jedyną ich wadą może być w przypadku niektórych gatunków dość krótki okres kwitnienia i opadanie liści na zimę.

Produkty powiązane

Menu

Konto