Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Konserwacja mebli drewnianych — tajniki konserwacji mebli drewnianych

Dodany dnia2023-11-02

Konserwacja mebli drewnianych — tajniki konserwacji mebli drewnianych

Meble drewniane to absolutna klasyka gatunku. Świetnie sprawdzają się one zarówno w przypadku wnętrz klasycznych, ale także minimalistycznych, skandynawskich czy rustykalnych. Drewniane meble wprowadzają do każdego wnętrza unikalny klimat i prestiż, który jest wyjątkowo pożądany. Jednocześnie, by takie gustowne meble cieszyły nasze oczy jak najdłużej, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja. Jak można ją przeprowadzić i co warto o niej wiedzieć?

Podstawy konserwacji mebli drewnianych

Konserwacja mebli drewnianych

Meble drewniane — konserwacja ich jest niezbędna do tego, by uchronić je przed przedwczesnym zniszczeniem, a także zachować ponadczasową estetykę, na znacznie dłuższy czas. Jednocześnie wiele osób nie ma pojęcia, jakie środki stosować, a także jak prawidłowo je pielęgnować. Prezentujemy więc kilka wskazówek, które powinny to znacznie ułatwić!

Przede wszystkim kluczem do sukcesu staje się czyszczenie mebli drewnianych. Oczywiście, zanim do tego przystąpimy, warto wykonać test, który pozwoli nam sprawdzić, czy mebel jest lakierowany, czy woskowany. W tym celu wystarczy wylać na jego powierzchnię niewielką ilość wody. Na meblach woskowanych, pozostanie ślad. W tym momencie można dobrać odpowiednie do powierzchni środki czyszczące.

Pamiętajmy, że drewniane meble nie lubią silnych detergentów, a także gotowych pianek i sprayów. Warto więc zdecydować się wyłącznie na te środki, które są dedykowane czyszczeniu mebli drewnianych i nie wpłyną negatywnie na ich powierzchnię.

Konieczne jest także odpowiednie dobranie akcesoriów. Wszystkie szczotki czy drapaki powinniśmy odłożyć na bok. O wiele lepiej sprawdzi się bawełniana lub wełniana ściereczka, która nie będzie rysowała ich powierzchni. Powinna być ona namoczona w ciepłej wodzie, z dodatkiem odpowiedniego środka. Dzięki temu można będzie skutecznie usunąć nawet bardziej uporczywe zabrudzenia.

Usuwanie plam z mebli drewnianych, dzięki odpowiednim środkom nie powinno być jednym z większych wyzwań. Jeśli jednak nie mamy pod ręką dedykowanego środka, wówczas można się śmiało zdecydować na mieszankę wody i soku z cytryny. Zmieszajmy je w proporcji 1:1, czyli sok z jednej cytryny na jeden litr wody. Pamiętajmy jednak o tym, że ten sposób sprawdzi się wyłącznie w przypadku mebli sosnowych. W przypadku mebli dębowych lepszym rozwiązaniem okaże się ocet winny zmieszany z oliwą z oliwek.

Klucz do trwałości mebli drewnianych

Priorytetem dla większości z nas powinno być zachowanie blasku mebli drewnianych, a także ich trwałości. W tym wypadku można mówić już o właściwej konserwacji, która pozwoli nam te efekty osiągnąć

Kluczem do sukcesu staje się olejowanie mebli drewnianych, woskowanie lub ich lakierowanie. Wszystkie trzy techniki są wyjątkowo proste do wykonania, a jedyne co jest niezbędne, to zakup odpowiednich preparatów.

Trwałość mebli drewnianych można zachować dzięki nałożeniu na ich powierzchnię odpowiedniego wosku. Preparat ten także w fenomenalny sposób wydobywa słoje drewna oraz jego blask. Warto jednak pamiętać o tym, że nie chroni on w 100% przed wilgocią. Z kolei lakierowanie sprawdzi się głównie w przypadku mebli drewnianych, które są intensywnie eksploatowane jak np. stoły. Lakier pokrywa drewno szczelną warstwą, która jest odporna na wodę i zarysowania.

Z kolei olejowanie mebli drewnianych jest czymś pomiędzy lakierowaniem a woskowaniem. Faktem jest, że olej wnika głęboko w strukturę drewna, a także wydobywa jego kolor. Jednak olejowanie nie zabezpiecza mebla przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak dbać o drewniane meble?

Drewno w domu — pielęgnacja takich wyrobów jest wymagająca, aczkolwiek dzięki niej można uzyskać prawdziwie spektakularne efekty. Tak naprawdę, to właśnie dbałości i staranności można zagwarantować sobie ponadprzeciętne walory wizualne mebli drewnianych, które będą nas cieszyć przez długie lata.

Warto pamiętać o tym, że meble drewniane źle znoszą nadmiar wilgoci, a także działanie wysokich temperatur. To właśnie po gorących talerzach, miskach i szklankach na ich powierzchni powstają nieestetyczne odbarwienia — podobnie dzieje się podczas długiego kontaktu z wilgocią.

Pielęgnacja mebli drewnianych sprowadza się więc do ograniczenia czynników ryzyka, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich estetykę. Co więcej, regularne czyszczenie mebli drewnianych oraz ich konserwacja również stają się kluczem do sukcesu. Powinniśmy pamiętać, że plamy z mebli drewnianych najlepiej jest usuwać na bieżąco, jeszcze zanim zdążą one wniknąć w strukturę tworzywa. Korzystajmy z dedykowanych środków, które zazwyczaj pozwalają na osiągnięcie najlepszych rezultatów

Porady dotyczące konserwacji drewna

Proces konserwacji mebli z drewna, choć nie wydaje się wyjątkowo skomplikowany, to jednak jest czasochłonny, a nawet i dość problematyczny. W wielu wypadkach największym wyzwaniem jest już znalezienie samego środka do czyszczenia czy woskowania

Warto pamiętać, że z takimi problemami można sobie łatwo poradzić, wykorzystując sprawdzone, domowe sposoby. Co więcej, domowe sposoby na konserwację mebli z drewna mogą okazać się tak samo skuteczne i pozwolą osiągnąć zadowalające rezultaty

Przygotowując mikstury na bazie octu winnego, wody czy soku z cytryny możemy zadbać o to, by powierzchnia drewnianych mebli była dogłębnie oczyszczona nawet z najtrudniejszych zabrudzeń. Pamiętajmy jednak o tym, że warto upewnić się, że dana mieszanka jest bezpieczna dla konkretnego rodzaju drewna. Dla przykładu, meble sosnowe nie powinny być czyszczone octem winnym.

W przypadku preparatów do konserwacji właściwej — lakieru, oleju czy wosku, niestety nie da się wskazać ich zamienników. Preparaty do konserwacji drewna są produkowane w taki sposób, by faktycznie wywiązały się ze swojej roli. W tym wypadku stosowanie mieszanek domowych może być pozbawione głębszego sensu.

Właściciele mebli drewnianych powinni pamiętać o tym, by konserwację wykonywać dokładnie i cierpliwie. Wszystkie sposoby na odnawianie mebli drewnianych, jakie zostały opisane w poradniku, cechują się dużą skutecznością. Jednak jest ona warunkowana poprawnym przeprowadzeniem całego procesu.

Praktyczne wskazówki dla właścicieli

Meble drewniane to wyjątkowa i spektakularna ozdoba każdego wnętrza. Niemniej jednak brak dbałości, może doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia i utraty pierwotnego blasku.

Często na meblach z drewna pojawią się rysy i zadrapania, które wpłyną na ich estetykę. Właściciele nie powinni tego bagatelizować. Najlepszym sposobem na usunięcie drobnych rysek jest wazelina! Wystarczy wetrzeć ją w zagłębienie i pozostawić do wchłonięcia. Tłustą warstwę wystarczy jedynie usunąć wilgotną szmatką i gotowe!

Jeśli problemem drewnianych mebli są ślady po wodzie, wówczas można je zniwelować przy pomocy orzecha włoskiego. Wystarczy obrać go z łupiny, a następnie pocierać nim o nieestetyczny ślad. Powinien on zostać w całości usunięty, a powierzchnia mebla drewnianego znów będzie jednolita i lśniąca.

Warto również podkreślić tu istotę osuszania mebli po każdorazowym czyszczeniu. Pozostawienie na ich powierzchni wody z dodatkiem detergentu może wyjątkowo niekorzystnie wpłynąć na ich strukturę i doprowadzić do pojawienia się mankamentów estetycznych.

Odpowiednio dbając i konserwując drewniane meble, można zachować ich pierwotny stan na znacznie dłużej!

Menu

Konto