Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Kolor kobaltowy w aranżacji wnętrz – jak wprowadzić i z czym łączyć niebieskie odcienie

Dodany dnia2023-09-19

Kolor kobaltowy w aranżacji wnętrz – jak wprowadzić i z czym łączyć niebieskie odcienie

Kolor kobaltowy nie jest bardzo często spotykany w wykończeniu wnętrz. Jego wyjątkowy odcień sprawia jednak, że przy odpowiednim wykorzystaniu może zapewnić niezwykłe efekty. Jak dobrze go wykorzystać w przypadku mebli, dodatków, czy nawet ścian?

Paleta znanych nam barw jest wręcz przeogromna. Stwarza to niezliczone możliwości, jeśli chodzi o wystrój wnętrz i warto z nich po prostu skorzystać. Jednym z ciekawszych odcieni niebieskiego jest kolor kobaltowy. Jego nazwa pochodzi od pierwiastka, jakim jest kobalt. Ten niebieskoszarawy metal przejściowy wykorzystywany jest od lat między innymi w formie barwnika, skąd nazwa koloru. Jego nazwa pochodzi z kolei od kobolda, czyli złośliwego krasnala, gnoma, czy też duszka, który rzekomo miał kraść rudę srebra i w jego miejscu umieszczać podobny, lecz mniej warty kobalt. Jak wygląda kolor kobaltowy, co warto o nim wiedzieć i jak go odpowiednio wykorzystać?

Kolor kobaltowy w aranżacji wnętrzCharakterystyka koloru kobaltowego – czym się wyróżnia

Kobaltowy kolor zaliczamy do odcieni niebieskiego. Jest on jedną z bardziej intensywnych i ciemnych odmian tej barwy. Często bywa mylony z szafirowym. Różnicę można jednak znaleźć na pierwszy rzut oka, porównując kolor szafirowy a kobaltowy. W przeciwieństwie do niego nie wpada on jednak w fiolety. Kobaltowy kolor składa się głównie z niebieskiego, lecz znajdziemy w nim także domieszkę w czerwieni.

W wyglądzie niektórzy kolor kobaltowy porównują na przykład do burzowego nieba lub głębokiego oceanu. Jest to więc intensywna barwa, która do tego kojarzy się z elegancją, szlachetnością, ale też spokojem, harmonią, czy tajemnicą. Dzięki temu przy zastosowaniu koloru kobaltowego w wystroju można być pewnym, że będzie on jednym z głównych graczy w każdym z pomieszczeń.

Niektórzy mają problemy z wyróżnieniem tej barwy. Często porównuje się więc kolor kobaltowy a chabrowy, czy też inne odcienie niebieskiego. Bywa on również porównywany do barwy granatowej. Mimo pewnych podobieństw da się jednak, w miarę łatwo znaleźć różnice pomiędzy tymi kolorami.

Kobalt w sypialni – atmosfera spokoju i relaksu

Z racji na charakterystykę kobaltowy to kolor, który świetnie sprawdza się w sypialni. Wprowadzi on tam spokojną atmosferę. Jest to bardzo ważne, w końcu mówimy o pomieszczeniu, które ma się kojarzyć z relaksem i służyć głównie do odpoczynku. W sypialni kolor kobaltowy sprawdzi się świetnie zarówno w formie farby na ścianie, jak i na meblach. Przykładem mogą być tapicerowane łóżka. Jeśli zostaną obszyte materiałem w kolorze kobaltowym, bez problemu staną się centralnym punktem pomieszczenia.

Właśnie w przypadku mebli tapicerowanych kolor kobaltowy sprawdza się świetnie. W sypialni znaleźć się może na przykład wygodny fotel do czytania książki. Nikt nie mówi jednak, że nie da się go użyć w przypadku szaf. W tym kolorze mogą być na przykład wykonane jej drzwi.

Kolor kobaltowy w salonie – jak wprowadzić i z jakimi kolorami łączyć

Salony to miejsce, w którym spędza się wiele godzin. Dlatego warto zadbać tam o swój komfort i właściwą kolorystykę. Będzie miała ona ogromny wpływ na samopoczucie każdego dnia, więc jest to kwestia, której nie warto bagatelizować. Jednocześnie kobalt będzie tam świetnym wyborem. Porównując na przykład kolor szafirowy a indygo, który jest bardziej popularny, kobalt kojarzy się z harmonią i spokojem, co przyda się na co dzień. Pozwoli to dobrze zrelaksować się w trakcie oglądania filmu, bądź czytania książki.

W salonie kobaltowa może być na przykład kanapa postawiona w jego samym centrum. Jeśli jednak nie chcemy dominować pomieszczenia tym chłodnym kolorem, można wykorzystać go nieco bardziej subtelnie. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem będą na przykład obszyte w kobaltową tkaninę krzesła. Niektórzy lubią też wzbogacone o takie akcenty komody.

Meble w odcieniu kobaltu – jakie wybrać i gdzie je umieścić

W sklepach można znaleźć ogromny wybór mebli w kolorze kobaltowym. Jakie to może zapewnić możliwości? Naprawdę spore. Dostępne są na przykład szafy, krzesła, czy też łóżka tapicerowane. Wszystko przez to, że barwa kobaltowa świetnie sprawdza się w przypadku tapicerek.

Inny sposób zastosowania tej barwy to pomalowanie np. frontu mebla. W ten sposób produkuje się różne szafki, komody, czy nawet regały. Niektórzy wykonują też całe garderoby w tym kolorze. Dzięki temu z kobaltowych mebli można skorzystać niezależnie od pomieszczenia.

Dodatki w kolorze kobaltowym – poduszki, zasłony, dywany i inne elementy dekoracyjne

Jeszcze więcej możliwości mamy w zakresie wykorzystania kobaltowych dodatków. Najpopularniejsze są poszewki na poduszki, dywany oraz zasłony do okien. Stanowią jednak zaledwie ułamek tego, co znajdziemy w sklepach. Które dodatki warto jeszcze zastosować?

Mogą to być na przykład tak proste rzeczy jak małe pojemniki, abażury na lampy, czy też młynki do kuchni. Inne ciekawe dodatki to sprzęty AGD. Bez problemów da się znaleźć mikrofalówki, czajniki, czy nawet tostery lub opiekacze w kolorze kobaltowym.

W jadalniach popularne jest za to korzystanie z kobaltowych obrusów. Dzięki temu stół będzie się wyróżniać i jednocześnie stworzy w pomieszczeniu przyjazną i spokojną atmosferę. To z pewnością sprzyja przyjemnemu spożywaniu swojego posiłku, czy to obiadu, kolacji, czy też może śniadania. Jak widać, ilość dodatków w tym kolorze jest naprawdę duża. Dlatego warto dobrze się z nimi zapoznać i zastanowić nad wykorzystaniem w swoim wnętrzu.

Kobaltowa kuchnia – akcenty kolorystyczne na frontach i płytkach

Kuchnia to jedno z miejsc, gdzie można znaleźć wiele zastosowań dla kobaltu. Dotyczy to na przykład nowoczesnych aranżacji. W nich ten kolor świetnie sprawdza się w formie dodatków i akcentów. O czym mowa? Ściereczki, pojemniki na suchą żywność i inne produkty, czy młynki do przypraw. Niektórzy stawiają też na kobaltowe czajniki, mikrofale, czy miksery. Możliwości są więc nieograniczone.

Inne podejście to zastosowanie kobaltu na meblach. Może to być ciekawy pomysł we wnętrzach marynistycznych lub greckich. Tam co prawda częściej stosuje nieco jaśniejsze odmiany niebieskiego. Kobaltowy może się jednak sprawdzić równie dobrze na przykład, pojawiając się na frontach szafek.

Łazienka w kolorze kobaltowym – odważne projekty i subtelne dodatki

Miejscem, w którym kobaltowe dodatki mogą robić wrażenie, jest łazienka. To pomieszczenie służy do dbania o higienę, ale może też być odpowiednie do relaksu. Jak więc zastosować kolor kobaltowy w łazience? Najprościej i najmniej inwazyjnie będzie postawić na właściwe dodatki. Mogą to być ręczniki, różnego rodzaju pojemniki, czy też inne ozdoby. Inny sposób to zrobienie czegoś bardziej odważnego.

Mowa o zdecydowaniu się na kobaltowe płytki. Można je wyłożyć zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Aby dobrze sprawdziły się w łazience warto jednak zadbać o dobry kontrast. Pod tym względem niezłym pomysłem jest wprowadzenie nieco bieli, czy też szarości dla równowagi.

Kolor kobaltowy w biurze – jak wpłynie na koncentrację i kreatywność?

Bardzo ciekawym pomysłem może być postawienie na wstawki z kolorem kobaltowym lub całe meble, czy też ściany w biurze. Wszystko przez właściwości tej barwy. Jest to kolor chłodny, co bardzo pozytywnie wpłynie na skupienie w trakcie pracy. To jak wiadomo jest kluczowe, szczególnie w przypadku spędzania wielu godzin przed komputerem. Dodatkowo niebieski wspomaga kreatywność, co jest jego kolejną zaletą w przypadku takiego zestawienia.

Jak najlepiej dodać kolor kobaltowy do swojego gabinetu lub biura? Jeden z najpopularniejszych sposobów to postawienie na krzesło, które zostało obszyte tapicerką w tej właśnie barwie. W ten sposób kobalt przesadnie nie zdominuje pomieszczenia i jednocześnie subtelnie zaznaczy w nim swoją obecność. Dobrym wyborem może być też mata ochronna pod biurko.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by pomalować którąś ze ścian właśnie w tym kolorze. W ten sposób w pomieszczeniu atmosfera będzie sprzyjać skupieniu. Dodatkowo chłodna barwa ułatwia utrzymanie przyjemnej temperatury we wnętrzu, co także pozytywnie wpłynie na samopoczucie podczas pracy. Przy odpowiednim zaaranżowaniu biura nic nie stoi na przeszkodzie, by kobaltowe akcenty pojawiły się także przy biurku.

Kolory, które komponują się z kobaltem – połączenia z bielą, szarościami, złotem i innymi

Odpowiednie dobranie barw to podstawa, gdy chcemy wykorzystać kolor kobaltowy. Z czym łączyć ten odcień niebieskiego? Listę pasujących kolorów trzeba oczywiście zacząć od bardzo uniwersalnej bieli. Jest to barwa, która doskonale współgra z praktycznie każdym kolorem. To samo dotyczy różnych odcieni szarości lub beżu. Nie można też zapomnieć czerni. Powyżej wspomniane kolory to jednak barwy neutralne, które dobrze pasują praktycznie ze wszystkim. Co więc z innymi barwami?

Kolor kobaltowy można dobrze połączyć na przykład z innymi odcieniami niebieskiego. Mowa tu głównie o jaśniejszych wariantach. Lepiej odpuścić więc barwę granatową, ale za to zastosować kolory, które złagodzą intensywność wyróżniającego się w pomieszczeniu kobaltu.

Bardzo ciekawe połączenie kolorystyczne powstaje, gdy zestawimy ze sobą kobalt oraz drewno. Najlepiej sprawdzają się w tej kwestii jego cieplejsze odcienie. Kolejne doskonałe połączenie jest tworzone w przypadku zestawienia kobaltowego koloru oraz różnych metalicznych odcieni. Niezależnie, czy będzie to złoto, miedź, mosiądz, czy też srebro. Jak wprowadzić takie barwy? Najlepiej w formie małych dodatków, na przykład metalowych uchwytów do szafek. Inny pomysł to lampy, czy też ramki na zdjęcia.

Kobaltowy z racji na to, że jest kolorem chłodnym dobrze współgra z barwami, które go nieco ocieplą. W tym celu najlepiej będzie zastosować kolor żółty lub pomarańczowy. Miłośnicy odważnych zestawień powinni z kolei postawić na róż, fuksję lub fiolet. Takie akcenty świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Przy ich stosowaniu trzeba jednak bardzo uważać. Nieodpowiednie użycie takiego połączenia kolorystycznego w najgorszym wypadku może wyglądać kiczowato.

Menu

Konto