Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Kolor grafitowy w aranżacji wnętrz – elegancja i nowoczesność

Dodany dnia2023-09-19

Kolor grafitowy w aranżacji wnętrz – elegancja i nowoczesność

Kolor grafitowy w nowoczesnych aranżacjach. Poradnik wnętrzarski o sposobach wykorzystania grafitu we wnętrzach.

Kolor grafitowy to w ostatnim czasie jeden z najchętniej wybieranych kolorów do wnętrz. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, wprowadzając do nich nutkę świeżości i elegancji. Stanowi idealną bazę do tworzenia przytulnych przestrzeni. Współgra z wieloma kolorami, materiałami, surowcami, a także tkaninami. To praktyczny i uniwersalny kolor do zastosowania zarówno w małych pomieszczeniach, jak i dużych.

Jeśli chcesz wykorzystać maksymalny potencjał koloru grafitowego, zapoznaj się z naszymi radami. Z poradnika dowiesz się, z jakimi kolorami łączyć grafitowy, aby uzyskać spektakularny efekt i w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej.

Jak wygląda kolor grafitowy – charakterystyka

Zastanawiasz się, jak wygląda kolor grafitowy? Jeśli masz próbnik przed sobą, możesz zauważyć, że grafit to charakterystyczny odcień głębokiej, ciemnej i mocno nasyconej szarości. W przypadku, gdy nie masz przy sobie palety farb i nadal nie wiesz, o jaki kolor chodzi, spróbuj wyobrazić sobie, że grafit to odcień pomiędzy standardową szarością a czernią. Nazwa koloru została zaczerpnięta od minerału, czyli grafitu, który jest stosowany między innymi w ołówkach.

Kolor grafitowy a szary, czym się różnią? Jeżeli mamy wskazać kluczową różnicę, z pewnością będzie to nasycenie koloru. Warto w tym momencie wspomnieć, że grafit podobnie jak inne kolory m.in. siwy, platynowy, stalowy czy marengo jest odcieniem szarego. Wyróżnia się bardziej intensywną i ciemniejszą barwą.

Kolor grafitowy w aranżacji wnętrz

Kolor grafitowy a antracytowy, czy to są te same kolory? Zdecydowanie nie. Antracyt bardzo często jest niesłusznie mylony z grafitem. Istnieje kluczowa różnica między tymi kolorami. Antracyt jest kolorem ciemniejszym i bardziej zbliżonym do czarnego. Z kolei grafit jest intensywnie ciemnym odcieniem szarego.

Kolor grafitowy a czarny – w tym zestawieniu nie powinno być wątpliwości. Grafitowy jest pomostem między szarością a czernią, ale nie jest aż tak bardzo nasyconym i intensywnym kolorem jak czerń. Jest to raczej jaśniejszy odpowiednik barwy czarnej.

Połączenia kolorystyczne – z jakimi kolorami łączyć grafitowy

Zacznijmy od tego, że grafit we wnętrzach działa bardzo kojąco i wyciszająco na domowników. Sprzyja wypoczynkowi, odprężeniu i regeneracji, dlatego jest tak chętnie stosowany w wielu pomieszczeniach. Kolor grafitowy sprawdza się zarówno w pomieszczeniach o dużym metrażu, jak i mniejszym. Jednak w obydwóch przypadkach należy zachować ostrożność. Pokrycie kolorem grafitowym wszystkich ścian może optycznie pomniejszyć pokój i sprawić, że stanie się posępny, a osoby w nim przebywające będą senne. Aby uniknąć tego stanu, warto łączyć grafit z innymi kolorami na ścianie lub przy użyciu dodatków.

Kolor grafitowy, z czym łączyć? Grafit to neutralna barwa, więc propozycji na łączenie kolorów jest kilka. Doskonale odnajduje się w towarzystwie jaśniejszych i ciemniejszych barw. Z powodzeniem możesz go łączyć z bielą, kolorami pastelowymi takimi jak róż, błękit, szarość czy mięta, a także z kolorami intensywnymi np. ciemnym różem, fioletem, turkusem, amarantem, czerwienią oraz odcieniami koloru żółtego. Dobrze współgra z chłodnymi, ziemistymi barwami i kontrastującymi odcieniami.

Ciemny grafit wydobywa głębię towarzyszących kolorów oraz podkreśla szlachetność wielu materiałów, tkanin i surowców. Pokryte farbą grafitową ściany możesz zestawić z drewnem, marmurem, ozdobną mozaiką, kamieniem, szkłem, metalowymi elementami czy kanapą z welwetową tkaniną. Toleruje dodatki w ciemnych kolorach, o ile ich intensywność nie jest przesadzona.

Kolor grafitowy w salonie – praktyczne porady

Farba grafitowa na ścianach w salonie przyniesie sukces aranżacyjny, o ile pomieszczenie nie stanie się zbyt ciemne, ciężkie i posępne. Aby tego uniknąć, pokryj farbą tylko wybrane ściany. W ten sposób Twój salon zyska nowoczesność, która będzie sprzyjać odprężeniu. Kolor grafitowy możesz przełamać tapetą w kontrastujące wzory lub dodać sztukaterię, która wzbogaci wystój wnętrza.

Salon rozjaśnij dodatkami, które optycznie powiększą przestrzeń. Jasne zasłony, poduszki czy kanapa odświeżą aranżację i dodadzą jej lekkości. Drewniane półki na ścianie czy metalowe regały na książki nie tylko stworzą przestrzeń do przechowywania, ale też staną się dekoracją salonu. Nie musisz też rezygnować z komody czy innych mebli. Zadbaj o prawidłowe ich ustawienie, tak aby wszystko razem tworzyło jedną spójną aranżacyjną całość.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. W tym celu oprócz głównego źródła dodaj punktowe światło w postaci np. podłogowych lamp. Na ścianach powieś zdjęcia lub plakaty w dekoracyjnych ramkach.

Użycie koloru grafitowego w sypialni – za i przeciw

Paleta kolorów stosowana w sypialni przede wszystkim ma sprzyjać odpoczynkowi i regeneracji. Kolor grafitowy, jak najbardziej spełnia tę zasadę. Stwarza przytulny klimat pozwalający lepiej się wyciszyć i odprężyć. Jest to jedna z najważniejszych zalet tego koloru przemawiająca za zastosowaniem grafitu w sypialni. Farba grafitowa na ścianie idealnie maskuje wszelkie niedoskonałości i krzywizny kątów, a także eksponuje meble i dodatki w jasnych barwach. Poza tym ciemne kolory przyciemniają pomieszczenie i tworzą iluzję chłodniejszego pomieszczenia. Wywołują senny nastrój, co sprzyja zasypianiu.

Niestety niektóre zalety bywają też wadami. Ciemny grafit absorbuje światło, więc sypialnia wymaga dodatkowego oświetlenia. Brak stonowanych dodatków rozjaśniających pomieszczenie sprawi, że pokój sypialniany stanie się optycznie mniejszy niż w rzeczywistości. Decydując się na pokrycie ścian grafitem, warto zastanowić się nad właściwym doborem dodatków i mebli.

Ciemna aura panująca w sypialni, dla niektórych osób może być zbyt trudna do uniesienia szczególnie jesienią i zimą, kiedy dzień jest krótszy niż noc. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór dodatków – nie tylko samych przedmiotów, ale też użytych do ich wykonania materiałów, tkanin czy surowców. Naturalne drewniane łóżko ociepli sypialnię, biała drewniana szafa z frezowanymi frontami doda lekkości, jasna pościel i zasłony odświeżą przestrzeń.

Grafitowy w kuchni i łazience – czy to dobry pomysł

Grafitowa kuchnia to doskonały pomysł na stworzenie funkcjonalnego, nowoczesnego i przyjemnego miejsca dla domowników. Meble pokryte farbą grafitową tworzą spektakularny efekt, a w połączeniu z drewnianym stołem i tapicerowanymi krzesłami aranżacyjną całość. Kuchnia drewno i grafit to często praktykowane zestawienie, które ociepla i łamie intensywność grafitu. Do tego połączenia idealnie pasuje bateria kuchenna chromowana lub w kolorze czarnym. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o finalnym projekcie mebli, o tym czy będą miały drewniany blat, a może tylko część frontów, czy raczej całość będzie wykończona grafitem. W ciemnej kuchni dobrze współgrają tapicerowane krzesła i drewniane stoły.

Uniwersalność grafitu sprawia, że stosowany jest również w łazienkach. Grafitowe płytki na ścianie czy podłodze tworzą bardzo elegancką przestrzeń. Jak najbardziej jest to trafiony kolor do łazienek, który można rozjaśnić np. białą umywalką, wanną i misą WC. W tak zaaranżowanych łazienkach świetnie gra światło w połączeniu z lustrami. Duże lustro w kształcie półksiężyca na ścianie z umywalką tworzy niesamowity efekt.

Dodatki i akcesoria w kolorze grafitowym – jak je dobrze wykorzystać

Grafitowy, jaki to kolor? Przyjemny i odprężający, o ile zostanie prawidłowo zaaranżowany. Tę barwę możesz stosować na ścianie, podłodze, meblach, a także wypełnić nią przestrzeń przy użyciu dodatków i akcesoriów. Kiedy po nie sięgnąć? Jeżeli pomieszczenie jest urządzone w jasnej kolorystyce, dodatki w kolorze grafitowym jak na przykład zasłony, dywany, dekoracyjne poduszki czy wazony dodadzą wnętrzu nowoczesności. Doskonale przełamują sterylną biel oraz tonują barwne wnętrza. Sprawdzają się w kuchni – grafitowe podkładki na drewnianym blacie stołu, grafitowy czajnik, młynek do pieprzu i soli czy ściereczki tworzą fajny design pomieszczenia.

Menu

Konto