Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Koło barw — podstawy i zastosowanie w projektowaniu wnętrz

Dodany dnia2023-08-30

Koło barw — podstawy i zastosowanie w projektowaniu wnętrz

Poznaj tajniki kolorów i zrozum, jak działa koło barw. Odkryj, jak wykorzystać to narzędzie w dekoracji wnętrz i tworzeniu harmonijnych kompozycji kolorystycznych.

Podstawy teorii koloru — wprowadzenie do koła barw

Łączenie kolorów jest niezwykle trudnym zadaniem dla większości ludzi. Stworzenie idealnej kompozycji wymaga posiadania odpowiedniej i specjalistycznej wiedzy. W przeciwnym wypadku przydatne może okazać się koło barw. Dzięki niemu będziesz w stanie szybko sprawdzić, które kolory najlepiej się ze sobą prezentują.

Koło barwZastanawiasz się, co to jest koło barw? To najprościej mówiąc model graficzny w kształcie okręgu. W prosty sposób tłumaczy, jak powstają kolory oraz które najlepiej się ze sobą komponują. Korzystają z tego fryzjerzy, architekci, makijażyści, a nawet artyści. W końcu to metoda na stworzenie jeszcze piękniejszego dzieła.

Oczywisty jest fakt, że kolory mogą być wybierane na zasadzie preferencji osobistych. Jednak bez doświadczenia w tym temacie łatwo podjąć decyzję, której potem żałuje się przez długi czas. Z tego względu warto skorzystać ze specjalnych rysunków, które przedstawiają paletę kolorów zamkniętą w kole.

Poznaj rodzaje kół barw i ich zastosowanie

Łączenie kolorów za pomocą takiego wynalazku jest niezwykle proste. W Internecie można z łatwością znaleźć różne formy, w których jest przedstawiane koło kolorów. Różnią się one sposobem narysowania, grafiką lub ilością barw. To, z jakiego modelu skorzystać, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb i preferencji.

Najpierw jednak powstało koło barw podstawowych, które zostało stworzone przez Ewalda Heringa. Było ono złożone wyłącznie z czterech kolorów: czerwonego, żółtego, zielonego oraz niebieskiego. Okrąg ten stał się inspiracją do stworzenia następnych odmian i połączeń kolorów. Dzięki temu aktualnie dostępny jest szeroki wybór takich grafik.

Nie jesteś pewny lub pewna, z jakiego koła skorzystać? Wszystko zależy od Twoich osobistych wymagań oraz preferencji. Podstawowe kolory na takiej grafice z pewnością wystarczą osobom początkującym, które rozpoczynają swoją karierę w rysowaniu lub malowaniu. Jednak bardziej skomplikowane okręgi są konieczne w pracy makijażysty, fryzjera bądź architekta.

Koło barw a emocje — jak dobierać kolory, aby wywoływać określone nastroje

Wywoływanie emocji przez zastosowanie konkretnych kolorów jest często stosowaną taktyką w dzisiejszych czasach. W tym zadaniu także może pomóc specjalistyczne koło barw. Każda kombinacja będzie niosła za sobą jakieś wartości. Dlatego wszystko musi być dobrze przemyślane, aby na pewno osiągnąć zamierzony cel.

Od zawsze wiadomo, że barwy ciepłe kojarzą się z przyjazną atmosferą oraz przytulnością. Z tego powodu często wybierane są do sypialni, gdzie ludzie powinni czuć się dobrze i komfortowo. W końcu wysokiej jakości sen wpływa na lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Takie odcienie zwiększają poczucie bezpieczeństwa, które jest dla każdego tak istotne w czasie odpoczynku po ciężkiej i stresującej pracy.

Natomiast barwy zimne zwiększają koncentrację i skupienie człowieka. Potrafią pobudzić do działania oraz momentalnie dodać motywacji. Dlatego tak często można spotkać je w biurach, bankach czy nawet szkołach. To właśnie w tych miejscach należy zachować trzeźwość umysłu oraz wykazać się posiadaną wiedzą i umiejętnościami.

Kreowanie harmonijnych wnętrz — koło barw w dekoracji i aranżacji

Podejmowanie decyzji w dekorowaniu wnętrz zawsze jest stresujące i trudne. Łatwo podjąć wiele złych decyzji, których późniejsze cofnięcie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Mieszanie kolorów za pomocą koła barw pomoże Ci szybko i sprawnie rozwiązać ten problem. Dzięki temu z pewnością wybierzesz wyłącznie najlepsze opcje, dzięki czemu wszystko będzie się świetnie ze sobą komponowało.

W ten sposób możesz wybrać nawet kolory ścian. Grafika umożliwia wprowadzenie do pomieszczenia pożądanego nastroju poprzez zastosowanie konkretnych barw. Ludzie zazwyczaj decydują się na ciepłe kolory, które kojarzone są z miłą atmosferą oraz komfortem. Chcesz zdecydować się na tę opcję? Definitywnie przydatne okaże się koło barw z widocznym podziałem na zimne kolory oraz ciepłe.

W aranżacji wnętrz często wykorzystywany jest schemat monochromatyczny. Polega on na wykorzystaniu kolorów, które znajdują się w jednej linii od środka okręgu do krawędzi koła. Dzięki temu wszystko świetnie się ze sobą komponuje. Jednak do czego służy styl harmonijny? Kolory, które znajdują się obok siebie na takim kole, zazwyczaj znajdują zastosowanie w makijażu. W ten sposób oko będzie podkreślone i niezwykle wyraziste.

Koło barw a kontrast — jak wykorzystać różnice kolorów w projektowaniu

Projektowanie definitywnie nie zalicza się do łatwych zadań. Konieczne jest wykazanie się posiadanymi umiejętnościami oraz wiedzą. Do pomocy wiele osób wykorzystuje koło barw. Jak łączyć kolory za pomocą tego wynalazku? Profesjonaliści najczęściej zachęcają do korzystania z barw dopełniających, które charakteryzują się zastosowaniem metody kontrastu. Połączone zostają kolory po przeciwległych stronach koła, co zdecydowanie przyciąga wzrok ludzi.

Osoby, które decydują się na zastosowanie tego stylu, często wybierają odcienie zieleni połączone z czerwienią. Takie wnętrza prezentują się elegancko i klasycznie, przez co znajdują wielu miłośników. W przestrzeni panuje jednocześnie przyjazna oraz wytworna atmosfera. To świetna kombinacja, dzięki której można czuć się komfortowo i swobodnie w luksusowym mieszkaniu.

Jeśli lubisz eksperymentować, koniecznie zastosuj metodę triady. Jest to kombinacja trzech kolorów, które odpowiadają wierzchołkom trójkąta. Z tego powodu barwy te znajdują się w równych od siebie odległościach. Tym sposobem otrzymasz oryginalne kombinacje, które z pewnością wyróżnią Twój dom na tle innych. Styl ten można najczęściej spotkać w nowoczesnych wnętrzach.

Tworzenie palet kolorów na podstawie koła barw — krok po kroku

Dalej nie masz pojęcia, jak działa koło barw? Poradnik krok po kroku sprawi, że z łatwością uporasz się z tym kłopotem. Jeśli jesteś osobą początkującą, w stworzeniu pierwszej palety kolorów warto wykorzystać barwy pochodne. Powstają one z połączenia kolorów podstawowych, więc poradzisz sobie z tym w ekspresowym tempie.

Najpierw jednak zastanów się, do czego konkretnie wykorzystasz tę paletę kolorów. Następnie pomyśl, jakie barwy będą najbardziej odpowiadały Ci do tego zadania. Mając przygotowany koncept, sprawdź daną kombinację. Użyj do tego profesjonalnego koła barw, które pokaże Ci, czy dane połączenie będzie prezentować się wyśmienicie.

Jeśli jednak posiadasz już jakąś wiedzę w tym temacie, skorzystaj z bardziej skomplikowanych metod. Mogą to być wyżej opisane już style lub inne, rzadziej spotykane. Zalicza się do nich tetrada, polegająca na zestawieniu czterech kolorów, które składają się z dwóch zestawów dopełniających. W ten sposób otrzymasz innowacyjne połączenie kolorów, które z pewnością nada się do wszystkiego. Z łatwością wykorzystasz je do urządzania wnętrz, makijażu czy stylizacji ubioru.

Produkty powiązane

Menu

Konto