Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dla dziecka? Kluczowe wskazówki dla rodziców

Dodany dnia2023-09-21

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dla dziecka? Kluczowe wskazówki dla rodziców

Dzieci rosną bardzo szybko, a wraz z nimi rosną ich potrzeby. W końcu jedną z nich jest wymiana obecnego łóżeczka na większe łóżko. Kiedy jest na to właściwy czas?

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko – rozpoznawanie właściwego momentu

Wielu zatroskanych rodziców dopytuje kiedy obniżyć łóżeczko, aby śpiące w nim dziecko było bezpieczne albo, kiedy zmienić łóżeczko na łóżko. Czytają poradniki, pytają innych rodziców, chcąc za wszelką cenę dotrzeć do konkretnych wskazówek. Jak zatem rozpoznać właściwy moment na tę ważną i wielka dla dziecka zmianę? Może wystarczy tylko wyjąć niektóre szczebelki do łóżka i będzie ono dalej nadawało się do spania dla starszego dziecka?

Prawda jest taka, że nawet eksperci nie potrafią wskazać najlepszego momentu na zmianę łóżeczka na łóżko, a to dlatego, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Natomiast szacuje się, że dziecko, które ukończyło 18 miesięcy, może już spać w łóżku bez szczebelków.

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dla dziecka?

W dzisiejszych czasach bez problemu można kupić nawet łóżko dla rocznego dziecka, które jest dla niego bezpieczne, a z drugiej strony wręcz zachęca do samodzielnego spania. Jednak to rodzic musi ustalić, czy jego pociecha właśnie w tym wieku może już zamienić łóżeczko na prawdziwe łóżko jednoosobowe.

Niektórzy rodzice, zanim kupią łóżko dla swojego dziecka, decydują się na to, by kłaść materac na podłodze. Boją się, by nie zrobiło sobie krzywdy. Nie jest to zbyt dobry pomysł, ponieważ dziecko w ten sposób przyzwyczai się do złych nawyków. Poza tym wciąż nie zdobędzie doświadczenia w spaniu na prawdziwym łóżku. I kiedy przyjdzie moment na zmianę, znów będzie problem.

Drugim pomysłem rodziców jest dostawka do łóżka. Jednak przyzwyczajanie dziecka do wspólnego spania może prowadzić do tego, że z czasem nie będzie ono chciało w ogóle spać oddzielnie. I tu już problemem nie będzie sama zmiana szczebelek na normalne łóżko, a brak rodziców w pobliżu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jakie ryzyko niesie ze sobą przetrzymywanie zmiany

Tradycyjne łóżeczko dziecięce ze szczebelkami wydaje się być najbezpieczniejszą opcją. Szczebelki mają chronić dziecko przed upadkiem. Jednak zbyt długotrwałe korzystanie z tego typu łóżka przez dziecko, które już ma zdolność chodzenia, wiąże się z pewnym ryzykiem. Dziecko to może wspinać się na szczebelki, próbując się z tego łóżka wydostać. A takie akrobacje mogą się różnie skończyć.

Druga sprawa jest taka, że łóżeczko ze szczebelkami ma zwykle wymiary: 120x60 cm. Jest więc po prostu małe. Dzieci, które mają rok, dwa lata lubią mieć przestrzeń na łóżku, na którym śpią. Chętnie układają się w poprzek i obierają różne pozycje. Małe, w dodatku otoczone szczebelkami łóżeczko mogłoby stanowić duże ograniczenie w tym zakresie. Zatem gdy dziecko ma już, załóżmy 2 lata, wydaje się, że jest to już ostatni moment na wymianę łóżeczka na łóżko.

H2>Jak wybrać idealne łóżko dla dziecka po łóżeczku?

Jak już była mowa powyżej - bezpieczeństwo przede wszystkim. Dlatego wybierając łóżko dla 2 latka, 3 latka, czy łóżko dla 8 latka, trzeba obowiązkowo zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Pierwszym z nich jest konstrukcja. Łóżko na pewno musi być wykonane z materiałów wysokiej jakości i z należytą starannością. Materiały zastosowane w produkcji, powinny być pozbawione toksyn. Dziś wielu producentów w produkcji mebli dziecięcych stawia na jakość. Wykorzystują więc środki pozbawione toksyn. Pierwsze łóżko dla 3 latka czy 2 latka powinno mieć zaokrąglone krawędzie.

Łóżka dla dzieci występują w różnych rozmiarach. I ta kwestia wymaga dobrego przemyślenia, ponieważ większy model wykonany z dobrych jakościowo materiałów, może posłużyć dziecku od momentu pójścia do żłobka aż do rozpoczęcia szkoły. Dobrym wyborem mogą więc być łóżka, na których zmieszczą się materace o wymiarach 80x160 cm.

Szukając pierwszego łóżka dla dziecka, warto również rozejrzeć się wśród modeli z dodatkową poprzeczką, zabezpieczającą dziecko przed spadnięciem. Taka poprzeczka zwykle sięga połowy łóżka, dzięki czemu może ono swobodnie wchodzić do niego i schodzić.

Bardzo ważnym elementem łóżka jest materac. Niektórzy rodzice wybierają tapczanik dla dziecka, ale jednak najlepszym wyborem będzie typowe łóżko drewniane z oddzielnym materacem. Jego zaletą jest możliwość wymiany materaca w dowolnym momencie, wraz z potrzebami użytkownika. Odpowiednia twardość i dobra jakość, użytych w produkcji materiałów spowoduje, że będzie on dobrze służył dziecku i zapewniał mu komfortowy, bezpieczny sen.

Przygotowanie dziecka na zmianę – porady dla rodziców

Wielu rodziców odkłada moment wymiany łóżeczka na łóżko ze względu na to, że jest to dla malucha wielką zmianą. Może mieć trudności z zasypianiem, może budzić się w nocy, oczekiwać obecności rodzica itd. Wobec tego jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku bez szczebelków? Czy w jaki sposób przygotować je do tej zmiany?

Wielu rodziców celem odzwyczajenia dziecka od spania w łóżeczku ze szczebelkami i przyzwyczajenia do zwykłego łóżka, bierze to dziecko do własnej sypialni. Spanie w trójkę czy tylko z jednym z rodziców zwykle prowadzi do negatywnych przyzwyczajeń. Dlatego najlepiej od razu przełożyć je z łóżeczka ze szczebelkami na standardowe łóżko jednoosobowe.

Przygotować je do tej zmiany można na wiele sposobów, na przykład pokazując mu zdjęcia dzieci, które śpią w takich łóżkach. Oprowadzając je po salonach meblowych i prezentując różne możliwości zastosowania łóżka dziecięcego. Ważne jest, aby przedstawić mu zalety tego mebla i skutecznie je nim zainteresować.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół nowego łóżka?

Im mniej przedmiotów wokół dziecięcego łóżka, tym lepiej. Pozwolą mu skupić się na śnie i nic nie będzie go rozpraszało. Należy zatem ograniczyć się tylko do najważniejszych elementów wyposażenia.

W towarzystwie łóżka powinna znaleźć się typowa szafka nocna, z lampką. Dziecko w tym wieku może mieć trudność z zasypianiem w kompletnej ciemności. Delikatne światło z pewnością pomoże mu zasnąć. Lampa ta przyda się także w różnych sytuacjach, jak chociażby choroba, a co za tym idzie, konieczność kontroli stanu zdrowia dziecka czy podania mu leków.

Bardzo ciekawym i modnym teraz pomysłem na aranżację przestrzeni wokół łóżka, jest zastosowanie miękkich paneli ściennych na tej ścianie, do której przylega mebel. Pełnią one funkcję dekoracyjną, jak i ochronną. Małe dziecko kręcąc się w nocy, czy też bawiąc się w dzień, nie uderzy się o ścianę, a przede wszystkim nie zrobi sobie krzywdy.

Nad łóżkiem warto zamontować półkę. Dziecko będzie mogło ułożyć na niej ulubione książki czy maskotki. Tak pozytywnie kojarzący się dziecku element w aranżacji jego pokoju, korzystnie wpłynie na samopoczucie malucha.

W tym miejscu powinny znajdować się wyłącznie te rzeczy, które spowodują, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i dobrze. Przedmioty, które będą kierowały jego myśli w stronę odpoczynku. Obecność zabawek, szczególnie tych elektronicznych, może mieć zupełnie przeciwny wpływ na dziecko.

Jak zachęcić dziecko do spania w nowym łóżku?

Pierwszym krokiem w kierunku zachęcenia dziecka do samodzielnego spania w swoim łóżku, powinien być moment zakupu tego mebla. Warto pozwolić dziecku, aby samo wybrało swoje pierwsze prawdziwe łóżko. Jeśli przypadnie mu do gustu, zapewne samo będzie chciało jak najszybciej w nim zasnąć.

Ponadto należy pozwolić dziecku na to, aby w łóżku tym zawsze czekały ulubione maskotki czy inne zabawki. To spowoduje, że będzie czuło się bezpieczniej. Wędrówka do łóżka w porze wieczornej będzie zatem kojarzyła się z kolejnymi przyjemnościami.

Chcąc zachęcić dziecko do spania w samodzielnym łóżku, czasem wystarczy wyposażyć je w odpowiednią pościel. Podstawą są prześcieradła z gumką, które się nie ściągają i nie zwijają. Obowiązkowym wyborem są również poszewki zdobione ulubionymi postaciami z bajek. Zestaw ten można wzbogacić mięciutkim kocykiem, czy dodatkowymi poduszeczkami.

Jeżeli dziecko ma bardzo duży problem ze zmianą łóżka, warto zastosować metodę małych kroczków. Niech śpi w nim w dzień. Poza tym można też początkowo wykorzystać to łóżko jedynie do czytania książek przed snem, tak by maluch oswoił się z atmosferą panującą w łóżku, jak i wokół niego.

Menu

Konto