Filtruj
Menu
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu

Ostatnie Artykuły

Kategorie bloga

Kącik do czytania w Twoim stylu!

Dodany dnia2023-01-23

Kącik do czytania w Twoim stylu!

Kącik do czytania to bardzo ważne miejsce dla miłośników książek. Prawidłowo zaaranżowany pozwala oddać się w całości lekturze. Jak stworzyć taki kącik czytelniczy? Jakie miejsce będzie najlepsze? I co powinien zawierać kącik do czytania?

Dobrze urządzony kącik do czytania powinien być przytulny, a przede wszystkim wygodny. W końcu w tym miejscu pochłania nas lektura i przenosimy się w inny, książkowy świat. Nie ważne czy czytamy książki naukowe, fantastykę czy powieści kryminalne – kącik czytelniczy nie może nas rozpraszać, a wręcz odwrotnie, powinien pomagać w oddaniu się lekturze. Dlatego przygotowaliśmy sprawdzone wskazówki, pomocne w tworzeniu kącika do czytania.

Kącik do czytania – co powinno się w nim znaleźć?

Dobrze wyposażony kącik czytelniczy powinien posiadać wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Dzięki dobrze zaaranżowanej przestrzeni, nie będziemy zmuszeni do oderwania się od pochłaniającej nas lektury.

Zastanów się jakie przedmioty będą dla Ciebie przydatne podczas czytania książek. Możesz sporządzić listę, a potem sprawdzić czy faktycznie wszystkie wypisane pozycje są zasadne. W kąciku do czytania na pewno powinien pojawić się wygodny fotel. Potrafimy czytać książki godzinami, więc wygodny fotel jest priorytetowym meblem. Wygodny fotel możesz doposażyć podnóżkiem, dzięki któremu będziesz mógł wyprostować i wygodnie ułożyć nogi. Dostępne są różne kolory i tekstury tkanin. Wybierz tę, w otoczeniu, której będziesz czuć się komfortowo i przytulnie.

Przytulny kącik do czytania powinien znajdować się przy oknie. Dzienne światło jest najlepsze dla oczu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to zadbaj o dobre doświetlenie tego miejsca. Lampa podłogowa tuż obok wygodnego fotela będzie doświetlać Twój kącik. Lampa stojąca przyda się szczególnie w jesienne i zimowe dni, kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie.

Stolik kawowy to kolejny ważny element, który powinien posiadać każdy kącik czytelniczy. Robiąc krótką przerwę, książkę możemy pozostawić na stoliku, nie musimy odkładać jej na regał z książkami. Stolik kawowy będzie pełnił także swoją podstawową funkcję – na stoliku możemy postawić swoją ulubioną herbatę, czekoladę, kawę czy kakao.

Najważniejszym elementem wyposażenia jest regał na książki. Bez niego kącik do czytania nie istnieje. Regał na książki możesz dopasować do aranżacji. Może to być metalowy regał na książki lub biały drewniany. Wszystko zależy od Ciebie i stylu, w jakim zostały urządzone pomieszczenia w Twoim domu.

Masz swój ulubiony cytat z książki? Wydrukuj go w postaci naklejki na ścianę i przyklei. Będzie przypominał, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Kącik do czytania

Gdzie stworzyć kącik czytelniczy?

Przytulny kącik do czytania najlepiej zaaranżować w zacisznym miejscu. Z bardzo prostego powodu – czytanie książek wymaga skupienia i w tym momencie nie powinny docierać do nas bodźce rozpraszające. Zastanów się czy masz taki kącik w swoim domu. Jeżeli jest to możliwe, to wybierz miejsce, do którego dociera naturalne, dzienne światło. Takie światło jest najlepsze dla naszych oczu.

Kącik do czytania w salonie

Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie w całym domu lub mieszkaniu. Z całego pomieszczenia możemy wydzielić część dla siebie. Kącik do czytania przy kominku, to marzenie wielu osób. Jeśli masz kominek w domu, to warto o tym pomyśleć. W chłodne zimowe dni, z kubkiem gorącej czekolady – czytanie książek w takiej scenerii to czysta przyjemność. Oczywiście zadbaj o wygodny fotel lub pufę, regał na książki i stolik kawowy. Obowiązkowo musi pojawić się lampa podłogowa, jako dodatkowe źródło światła.

Lubisz dekoracje? Postaw na stoliku kawowym szklany wazon z żywymi kwiatami. Otocz się zielonymi roślinami lub ilustracjami książkowymi oprawionymi w ramę i zawieszonymi na ścianie. Jeśli lubisz czytać książki z zarzuconym na siebie kocem, to wybierz koc w ulubione kolory lub wzory. Tak oto w łatwy sposób możesz stworzyć przytulny kącik do czytania w salonie.

Kącik do czytania w sypialni

Jednym z idealnych miejsc na kącik do czytania jest sypialnia. Z reguły na sypialnię wybieramy pokój, który jest oddalony od gwarnych miejsc, jest to miejsce wypoczynku, więc idealnie nadaje się na kącik czytelniczy.

Od pozostałej części sypialni, możesz go oddzielić parawanem lub ścianką ażurową zrobioną na przykład z lameli. W ten sposób wyodrębnisz w sypialni miejsce dla siebie. Zaopatrz się we wszystkie meble, które stworzą przytulny kącik do czytania w sypialni – wygodny fotel w ulubiony kolor, regał na książki, stolik kawowy.

Kącik do czytania w sypialni ma jeszcze jedną znaczącą zaletę. Gdy złapie nas przeziębienie, grypa lub po prostu poczujemy się źle, to możemy czytać książki leżąc w łóżku. Wystarczy kupić stolik do czytania książek w łóżku i również w takie dni możemy poddać się lekturze nowej książki. Jeżeli pomieszczenie jest mało doświetlone, to lampa podłogowa rozwiązuje problem. Lampa stojąca powinna znajdować się tuż obok łóżka, tak aby światło nam pomagało a nie raziło.

Jak stworzyć kącik do czytania dla dziecka?

Kącik do czytania dla dziecka powinien przede wszystkim zachęcać do czytania. Najlepiej taki kącik czytelniczy stworzyć w pokoju dziecka. Zadbajmy o odpowiednie kolory, takie, które lubi dziecko. Wybierzmy regał na książki dopasowany do jego wzrostu, by mógł swobodnie z niego korzystać.

Wyposażmy kącik do czytania dla dziecka we wszystkie potrzebne meble. Wygodny fotel lub krzesło i stolik kawowy. Pamiętajmy, aby meble dopasować wieku i wzrostu dziecka. Dobrze też, aby na stoliku leżały owoce i stała szklanka wody. W ten sposób możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, a najlepiej zastosuj kilka źródeł światła. Główne źródło i dodatkowe w postaci lampy podłogowej.

Stwórz dziecku przytulny kącik do czytania – dodaj elementy dekoracyjne, na przykład naklejki na ścianę z ulubionymi postaciami z książek lub bajek. Koc z ulubionym bohaterem, czy dywan w pastelowe kolory. Przenieś go w inny świat, a na pewno często będzie z niego korzystać.

Menu

Konto